Forum

Exchange Mount Soru...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Mount Sorunu

5 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
554 Görüntüleme
(@birolerdogan)
Gönderiler: 218
Reputable Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba. Windows small business 2003 server kullanmaktayım. X226 server üzerine kurulu. C ve D sürücülerivar. Exchange database D:\ sürücüsünde duruyor. D:\ sürücüsünde sadece exchange database ait dosyalar bulunmaktadır. D:\ sürücüsünün boyutu 56 GB ve exchange databasenin boyutu 50 GB. Yani D:\ sürücüsünde sadece 6 GB lık boş alan var.

Her sabah geldiğimde system manager da mailboxes dismount oluyor. Ben de sürekli mount diyorum.

Event ID 9175

Event ID 9690

Event ID 9680

Event ID 9690

hatalarını almaktayım. Bu konuyu daha öncede yazmıştım ama bana verilen yanıttan ben pek bişey çıkaramadım. Ayrıca eseutil komutunu

kullanmadım. Sorun çıkmasından korkuyorum. Birileride banan ntbackup ile yedek al. Böylece baya bi yer açılır demişti. Ben 50 GB lık databaseden kullanıcıların outlooklarında 6-7 gb kadar veri sildim. Keep deleted 7 güne ayarlı. 7 günü geçmesine ragmen halen database boyutu 50 gb olarak gözüküyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Gönderildi : 04/08/2008 18:35

(@GokhanDOGAN)
Gönderiler: 780
Prominent Member

Merhaba;

sorunun cözümü icin makaledeki yöntemleri uygulayabilirsiniz..

http://cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/24/exchange-zerinde-eseut_3101_l-kullan-m.aspx

Gönderildi : 05/08/2008 04:22

(@EnginIRMAK)
Gönderiler: 37
Trusted Member

Uzun zaman bu sorunla uğraştım...

Event ID 9175 benimde devamlı aldığım bir hataydı ve işin kötüsü, siz yine şanslısınız; benim server'ım kitleniyor ve hard resetten başka çare bırakmıyordu, hatta yeniden açtığımda database mount olmuyordu...

Tam anlamıyla hala çözemedim sorunu.

AD ile Exchange aynı server'daydı ve ram yetersiz diye ram'i upgrade ettim. Server'ım HP ML150, array update lerini yaptım... Array ler nedeniyle database de bozulma olabiliyor.

Şimdi toparladı gibi ama yine 2 kere kitlenme yaşadım, Allah' tan hard reset ile açıldı makina ve mount oldu...

Database boyutunuzu düşürmek istiyorsanız da ESEUTIL /d parametresini kullanın, hatta üstüne /p de yapın ve akabinde servisleri start edip, store u mount etmeden etmeden ISINTEG komutunu kullanın ve sonra tüm servisleri restart edin...

ESEUTIL yapmadan önce ne olur ne olmaz, database ve LOG dosyalarınızın yedeğini alın...

ESEUTIL i kullanmadan önce disc'de database inizin 2 katı boşluk olduğundan emin olun.

Kolay Gelsin...

Gönderildi : 07/08/2008 15:08

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

exchange server 2007 üzerinde Resource Control olayını devre dışı etmeyi denermisiniz.

bunun için;

Program Files\Microsoft\Exchange Server\Bin klasörünün altında edgetransport.exe.config dosyasını notepad ile açın ve ardından orta kısımlarda EnableResourceMonitoring değeri standart olarak True olarak girilmiştir siz bunu FALSE yapın.

bütün bu işlemleri yaptıktan sonra da servisleri yeniden başlatın ve sonucu bizimle paylaşırsanız seviniriz.

yanlış hatırlamıyorsam 4 GB'dan daha az bir yer kalınca mail trafiğini kesiyor exchange server. bundan dolayı dismount olayı gerçekleşiyor olabilir.

kolay gelsin

Gönderildi : 07/08/2008 19:44

(@cemengin)
Gönderiler: 923
Noble Member

Herkese merhaba. Windows small business 2003 server kullanmaktayım. X226 server üzerine kurulu. C ve D sürücülerivar. Exchange database D:\ sürücüsünde duruyor. D:\ sürücüsünde sadece exchange database ait dosyalar bulunmaktadır. D:\ sürücüsünün boyutu 56 GB ve exchange databasenin boyutu 50 GB. Yani D:\ sürücüsünde sadece 6 GB lık boş alan var.

Her sabah geldiğimde system manager da mailboxes dismount oluyor. Ben de sürekli mount diyorum.

Event ID 9175

Event ID 9690

Event ID 9680

Event ID 9690

hatalarını almaktayım. Bu konuyu daha öncede yazmıştım ama bana verilen yanıttan ben pek bişey çıkaramadım. Ayrıca eseutil komutunu

kullanmadım. Sorun çıkmasından korkuyorum. Birileride banan ntbackup ile yedek al. Böylece baya bi yer açılır demişti. Ben 50 GB lık databaseden kullanıcıların outlooklarında 6-7 gb kadar veri sildim. Keep deleted 7 güne ayarlı. 7 günü geçmesine ragmen halen database boyutu 50 gb olarak gözüküyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

hocam defragment yap düzelir kesinlikle database bozulmus olabilir ntbackup la yedek alınca yer acılmasını sebebi logların cok yer tutmasıdır evet ntbackupla full backup yedek alınca logları siliyor bayagı yer acıyor yer sorunu olabilir ondan dolayı dismount olabilir istersen database nini yerini degistir 

Gönderildi : 07/08/2008 21:22

Paylaş: