Forum

Exchange için ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange için antispam

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
407 Görüntüleme
(@sacit)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Exchange 2003 kullanıyoruz, Brightmail ürünü kullanmak istiyorum antispam olarak, Bu ürünlerde ürünün 6.0 versiyonunda fiyatlarına bakıyoırum 5 kullanıcılı gibi ifadeler görüyorum.

Şunu merak ettim , elbette kullanıcı sayısı kadar lisans alınmalı fakat teknik olarak 5 kullanıcılı bir şirkete lisans  alınsa bu aynı anda 5 kullanıcıya mı hizmet verir demek oluyor, yani şirket buyudugunde 20 kişi olursa, aynı anda 5 kişi mi yararlanabilir bu üründen demek oluyor

Gönderildi : 04/08/2008 17:36

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

5 kullanıcı aldığınız lisansda 5 mailbox kullanıcısında anti-spam özelliği aktif olarak çalışır demek. Aynı anda kullanılması veya aynı anda kullanılmaması birşeyi değiştirmez. Tüm kullanıcılar ayrı bir lisansdır. Antivirüs programları gibi düşünebilirsiniz. 5 kullanıcılı lisans aldığınızda sadece 5 bilgisayarı koruma altına alabilirsiniz 6 bilgisayara kurulum yapamazsınız gibi.

Gönderildi : 04/08/2008 19:23

(@sacit)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yani şunu merak ediyorum aslında

10 kullanıcılı bir ortamda 5 kulanıcılı lisanslı Brightmail alınırsa bu program 5 kullanıcıyı neye göre seciyor, hep aynı kullanıcılara mı hizmet veriyor. Yoksa o anda kendisine mail atılan kullanıcılardan 5 tanesini rastgelemi secer, bunu anlamadım?

Gönderildi : 04/08/2008 20:19

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Bu programların genellikle client tarafıda vardır. Şu mail spam değil bu spamdır bana göre v.s. şeklinde tercih yapabilmesi için. Ve kurulum yaptığın kullanıcılara hizmet verir. Yani bunu mailbox'a göre yapar. Rastgele değil her zaman aynı kullanıcıya hizmet verir.

Gönderildi : 04/08/2008 20:32

(@sacit)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Exchange i POP3 olarak kullanıyorum, daha once benzer program kullanmıstım ama clientlara birsey kurmamıstım diye hatırlıyorum. Sadece servera kurmustuk yazılımı. Durum biraz karıstı galiba, benim kafam da karıstı cunku:-)

Yani ben bilincsiz mi kullanmısım, clienta kurulması sart mı, servera kurmak yetmez mi? Gerci performansa da iyi idi.Memnun kalmıstık urunden.

Gönderildi : 04/08/2008 20:42

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba ;

Evet Brightmail sadece sunucuya  yuklenıyor ve gelen mailler sunucunun ıcındekı mailbox lara ılk dustugu ıcın lısansınız dogrultusunda mailbox ların guvenlıgını saglıyor spam ,virus vb .

Teşekkürler

Gönderildi : 04/08/2008 22:12

Paylaş: