Forum

MX Kayıtlarını Taşı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

MX Kayıtlarını Taşıma - Posta Sunucusu Değiştirme

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
481 Görüntüleme
(@omer_said)
Gönderiler: 43
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Şirketimizde kullanılan mailler dışarıdan kiralanan bir sunucudan sağlanmaktadır. Şirketimizin domain yapısına geçmesi sebebiyle mail sunucusunu kendi içimizden yapmak istiyoruz. Merkez ofis İstanbul. Diğer ofislerimiz Ankara ve Yalova'da.

Exchange 2007 veya 2010 lisans ücreti ne kadardır? Kullanıcı sayısına göremi ücretlendiriliyor. OWA özelliğini kullanmak istediğimizde ayrıca bir ücret ödeyecek miyiz?

Spam mailleri engellemek için hangi ürünü tavsiye edersiniz? 100 kullanıcılı bir sistemde hangi ürünü almak daha doğru bir karar olabilir?

Symantec Mail for Exchange ürünü sizce nasıldır?

Posta sunucusunu taşımak için MX kayıtlarının nasıl taşınacağı, ne kadar zamanda taşınabileceği konusunda sizlerden yardım rica ediyorum.

Teşekkürler;

İyi çalışmalar...

Gönderildi : 04/02/2011 14:05

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

exchange server 2007/2010 standart edition size yeterli olacaktır. fiyatı da ortalama olarak 620-650$ arasında değişiyor.

CAL lisansları da alacaksınız. CAL lisans fiyatı 70$ civarında.

OWA için ek ücret ödemenize gerek yok default bir uygulamadır.

spam için McAfee Enterprise Mail and internet security virtual appliance öneririm. değişik uygulamalar da var.

MX kayıtları 48 - 72 saat arasında güncellenir.

kolay gelsin

Gönderildi : 04/02/2011 14:43

(@serkanuzuner)
Gönderiler: 1040
Illustrious Member

Merhaba,

Sorulariniz yapacaginiz islemler icin son derece yerinde, arttirilabilirde ama bu maddeleri buradan tartismak forum icerigini biraz genisletir, oncelikle

asagidaki gibi hazirlanmis cok genis tablolar ve oncelikle bu ve benzeri kaynaklari kullanip ardindan takildiginiz yerlerde post atarsaniz daha hizli ve verimli olur.

http://www.microsoft.com/exchange/en-us/licensing-exchange-server-email.aspx

Gönderildi : 04/02/2011 14:54

(@omer_said)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam çok teşekkür ederim bilgilerinden dolayı. Çok faydalı oldu.

Bu CAL lisans her kullanıcı açin mi alınıyor? Mesela sistemde 100 kullanıcı var 70 x 100 = 7000$ mı olacak? Yoksa sınırsız kullanıcı mail box'ı mı oluşturabilirim CAL lisansı ile?

Ayrıca MX kayıtlarını nerede değiştiriceğim. Bunun için nereden destek almam gerekiyor?

Gönderildi : 04/02/2011 16:13

(@omer_said)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sorulariniz yapacaginiz islemler icin son derece yerinde, arttirilabilirde ama bu maddeleri buradan tartismak forum icerigini biraz genisletir, oncelikle

asagidaki gibi hazirlanmis cok genis tablolar ve oncelikle bu ve benzeri kaynaklari kullanip ardindan takildiginiz yerlerde post atarsaniz daha hizli ve verimli olur.

http://www.microsoft.com/exchange/en-us/licensing-exchange-server-email.aspx

Hocam çok teşekkür ederim ilgin için. Ben burda tartışmak değil bilgi almak istedim. Sizin vermiş olduğunuz link ayrıca çok faydalı oldu benim için.. 

Gönderildi : 04/02/2011 16:15

(@serkanuzuner)
Gönderiler: 1040
Illustrious Member

Merhaba, estafurullah, yaklasiminizda abesle istigal bi durum yok, anlayisiniz ayrica guzel.

Linkin faydali olmasina sevindim, cal icin ise; evet her bir kullanici icin alinacak.

mx icin ise; alan adini aldiginzi yerde bir a kaydi actirip onu mx olarak belirleyeceksiniz, a kayidinin ip adresi ise maillerinizin dusecegi mail serverin ip adresi veya onundeki router in adresi, veya disarida mailler duracaksa dis mail saglayicinin adresi gibi ornekler verilebilir.

Gönderildi : 04/02/2011 18:20

(@omer_said)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba, estafurullah, yaklasiminizda abesle istigal bi durum yok, anlayisiniz ayrica guzel.

Linkin faydali olmasina sevindim, cal icin ise; evet her bir kullanici icin alinacak.

mx icin ise; alan adini aldiginzi yerde bir a kaydi actirip onu mx olarak belirleyeceksiniz, a kayidinin ip adresi ise maillerinizin dusecegi mail serverin ip adresi veya onundeki router in adresi, veya disarida mailler duracaksa dis mail saglayicinin adresi gibi ornekler verilebilir.

Hocam çok teşekkür ederim. Çok değerli bilgiler edindim sayenizde.

Gönderildi : 04/02/2011 18:44

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

ekip olarak her zaman burdayız. biz teşekkür ederiz...

Gönderildi : 05/02/2011 11:54

Paylaş: