Forum

Exchgange 2003 Serv...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchgange 2003 Serverde Defrag İşlemi

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
355 Görüntüleme
(@yahyadursun)
Gönderiler: 156
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar Exchange 2003 Serverde datalarım şiştiğinden dolayı Defrag işlemini çalıştıracağım fakar benim sistemimde Exchange Server (E) sürücüsünde kurulu (E) sürücüsünde yer  olmadığı için datalarım (F) sürücüsünde ben defrag işlemini nasıl çalıştıracağım yardımcı olursanız sevinirim.

Gönderildi : 27/08/2010 13:38

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

Exchange Server ın hangi sürücüye kurulduğu önemli değil. Önemli olan database in nerede olduğu ve temporary db için disk de yer olması

eseutil /d /p "c\exchange\db\mailbox store.edb" /t"d:\tempdfg.edb"

Gönderildi : 27/08/2010 13:46

(@yahyadursun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler buğra hocam disk üzerinde yer açıyorum artık gece yarısından sonra başlatacağım. Kolaygelsin.

Gönderildi : 27/08/2010 14:26

(@yahyadursun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hocam sizin dediğiniz gibi yazdığınız komutu yazdım ama hata alıyorum çalışmadı aynısını yazıyorum.

E:\Program Files\Exchsrvr\bin> folder in içindeyken bu komutu çalıştırdım eseutil /d /p "f:\program files\exchsrvr\mdbdata\priv1.edb" /t"f:\tempdfg.edb" yazdım aşağıdaki hatayı aldım.

Error: Acces to source database 'f:\program files\exchsrvr\mdbdata\priv1.edb" failed with jet error -1811

Operation terminated with error -1811 JET_errFileNotFound, File note Found after 0.0 seconds. şeklinde bir hata mesajı alıyorum

Hakan hocamın yazmış olduğu makaledeki komutuda aynen uyguladım. eseutil /d "f:\program files\exchsrvr\mdbdata\priv1.edb"

ama sonuç aynı hata mesajını alıyorum benim sistemde Exchange (E) sürücüsüne kurulu database de (F) sürücüsünde ama komutta (F) yazmama ragmet işlem başarısız diyor yardımlarınızı bekliyorum iyi geceler.

Gönderildi : 28/08/2010 04:57

(@yahyadursun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tekrar iyi geceler hocam sorunu hallettim serveri restat ettim tekrar denedim ve sorun düzeldi eseutil /d "f:\program files\exchsrvr\mdbdata\priv1.edb" bu komutla başlattım defragı başlatmadan öncede işten ayrılan user lerı silmiştim inş. onların mail box larıda silinmiş bir şekilde küçülür tekrar teşekkürler hocam iyi geceler.

Gönderildi : 28/08/2010 05:06

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Komutu uygulamadan önce ilgili mailbox database i dismount edip information store servisini stop ediyorsunuz değil mi??

Gönderildi : 28/08/2010 05:06

(@yahyadursun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

evet hocam onarlı yapmıştım olmamdı restat ettim açıldıktan sonra tekrar stop ettim şimdi çalışıyor.

Gönderildi : 28/08/2010 05:07

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

geçmiş olsun

Gönderildi : 28/08/2010 05:27

(@yahyadursun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

teşekkürler hocam ama sadece 5gb yer açıldı sildiğim mail box lar 14 gün sonra silinmiş olacak ozaman tekrar defrag çalıştıracağım umarım daha fazla yer açılır. exchage 2007 ye geçirmek istedim kabuletmediler maliyetten kaçıyorlar herzaman.

Gönderildi : 29/08/2010 03:09

Paylaş: