Forum

mail serverda domai...

Bildirimler
Hepsini Temizle

mail serverda domain isminin önemi

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
349 Görüntüleme
(@GURCANEFE)
Gönderiler: 1607
Noble Member
Konu başlatıcı

merhaba exchange server kurmadan once dc  yapılandırıken ısp domaın ısmımız dıyelımkı efecan.com   

dc kurarken efecan.com dıyrekmı kurmak mantıklı yada efecan.local  mi kurmak

genelde efecan.com dıye kurardım hep  cunku exchange kurarken dırek domaın ısmı olarak bunu getırıyor ve extra ayar yapmaya gerek kalmıyor

ama gene ıcımde kaldı bır sorayım dedım sızce hangısı mantıklı

guvenlık acısından bır sakıncası varmı 

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2010/05/23/exchange-server-2010-edge-transport-server-yap-land-r-lmas.aspx

bu makalede en sonda bır  ıslem yapılmıs   burda yapılan ıslem sumu sıstem efecan.local olarak kurulmus sonradan maıl atarken external adresten gondermesı ıcın bu ıslemımı yapmak gerekıyor yannız maklede espione.local olarak kurulmus  komutaa ınternal adress espione.local olması grekmıyormu)

yada ben efecan.local dıye kurduysam asagıdakı komut nasıl yapmam lazım efecan.com domaın ısmı

(

New-addressRewriteEntry -Name "espitu.com.tr” -InternalAddress espione.com.tr -ExternalAddress espitu.com.tr

Komutumuzu çalıştırdıktan sonra işlemimiz başarıyla tamamlanmış durumdadır. Dolayısı ile iç ve dış isimlerimizi düzenlemiş olduk. Böylelikle [email protected] adresinden gelen mesaj dışarıya [email protected] olarak çıkacaktır. Ve bizim iç ismimiz bilinmeyecektir. )

Gönderildi : 01/06/2010 20:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Aslında ikisi arasında bir fark yok . Yani com yaparsanda local yaparsanda herşey çalışır. Ancak güvenlik işin içine girerse zaten internetteki domain ismin ile içerideki isim aynı olmasın

örneğin cozumpark.com alan adı ve firma adı ama domain ismi halic.com olur veya istanbul.com gibi .. bu en güzeli.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/06/2010 20:49

(@GURCANEFE)
Gönderiler: 1607
Noble Member
Konu başlatıcı

teşekkür ederim hocam ben gecen gun haberle bır sey ekldım ama kım sıldıyse hemen sılındı ıcerık aslınd  o kadar  kotu bıse deyılde sadece espırı vardı ısın ıcınde (: benım anladıgım daha haberı eklerken sn surmedı yaaa sılınmesı ne kadar hızlı (: arkadas

Gönderildi : 02/06/2010 01:09

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Elip çok iyi çalışıyor o nedenle bu kadar seviyeli bir forum var portalın içerisinde. yoksa 34.000 kişinin herkesminden bir ses çıkarsa vay halimize.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/06/2010 02:32

Paylaş: