Forum

Exchange etrn sorun...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange etrn sorunu ve database şişmesi

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
378 Görüntüleme
(@MuratISIKOGULLARI)
Gönderiler: 118
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba; şirketimizi 2-3 gün kadar önce interneti gitti geldi ve sorasında mail alıp gönderemedik, sistemimizde exchange server 2003 ve isa server 2004 var maillerimizi kendi üzerimizden alıp gönderiyoruz ayrıca smarthost ve etrn desteği alıyoruz.

Exchange system manager dan aşağıdaki işlemleri yaptım ve şu anda mail alıp gönderebiliyoruz.

1- System managerda Protocols>Smtp>Default virtual smtp server>Properties>Delivery>Outbound connections kısmında TCP ports'u 587 yaptım.

2- Sonrada Protocols>Smtp>Default virtual smtp server>Properties>General>Advenced'a gelip TCP portunu 587 olarak değiştirdim ve apply recipient filter'ı enable ettim.

Sistemim daha öncede bu şekildeydi tek fark port 587 yerine 25'di.

Sorunum;

1- Buraya kadar herşey normal fakat şimdide etrn tetikleme scriptini çalıştırmadan gelen mailler serverıma düşmüyor etrn desteği aldığım yerde asılı kalıyor bunu nasıl çözerim?

2- Bu yaşananlardan sonra exchange serverımın database'inde bulunan eski maillerimin aynısını ikinci defa çekiyor bu yüzdende aynı mailden bir okunmuş bir okunmamış olarak outlooklarda görünüyor bunu nasıl durdurabilirim database sürekli şişiyor ve databaseden eski mailleri çekme işlemini sonlandıramadım hala devam ediyor.

Gönderildi : 02/06/2010 14:04

(@BulentUcar)
Gönderiler: 561
Prominent Member

Modem'den gerekli yönlendirmeyi de yaptınız mı 587.port için ?

ATRN yi de tavsiye edebilirim...

Gönderildi : 02/06/2010 16:34

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tüm yönlendirmeler tamam sorun yok, teşekkürler. Sorun yok derken sistemimdeki sorun devam ediyor yönlendirmeler sorunsuz :))

Gönderildi : 02/06/2010 17:26

(@BulentUcar)
Prominent Member

Hocam yanlış anlamadıysam, ETRN scripti çalıştırmadan zaten inmezki. ATRN olsa otomatik inerdi.

ETRN scriptini (bat) görev zamanlayıcıya koysan olmaz mı ?

Gönderildi : 03/06/2010 17:30

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler, çözüm bulamayınca dün öyle yaptım ama daha önceden bir kere bat dosyasını çalıştırınca bir daha sorun olmuyordu, öyle yada böyle çözdüm ama outlooklarda database şişmesini bir türlü enleleyemedim 70gb'lık exchange datam 95 gb oldu kullanıcıların datalarını tek tek pst'ye aktarıp database yeniden oluşturmak istemiyorum sorun nereden kaynaklanıyor hala bulabilmiş değilim.

Gönderildi : 03/06/2010 20:05

(@cemengin)
Gönderiler: 923
Noble Member

peki neden 587 yaptın ?

Gönderildi : 07/06/2010 00:42

(@BulentUcar)
Prominent Member

Database şişmesinin ETRN ile alakalı olduğunu nereden anladınız ? Şişmeyi önlemek için Exchange Backup yapıyor musunuz düzenli olarak ?

Gönderildi : 08/06/2010 11:44

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar; Ttnet tarafında 25 numaralı portta sürekli sorun çıktığı için 587 yapma zorunda kaldım.

Sorunum etrn ile alakalı değildi eski maillerimi sürekli çiftliyordu yeni gelen mailller sorunsuzdu yaptığım işlemleri belirttim, teşekkürler.

Tüm database'i pst'ye aktararak duplicate programıyla tek tek tarattım yeni database oluşturup dataları geri aktardım şu anda sorun yok, iyi günler.

Gönderildi : 08/06/2010 17:00

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Geri bildirim için teşekküler.

Gönderildi : 10/06/2010 13:34

Paylaş: