Forum

Exchange 2007 attac...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2007 attachment filterin aktif etmek

13 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
412 Görüntüleme
(@forza)
Gönderiler: 184
Reputable Member
Konu başlatıcı

Selam,

Exchange 2007 üzerinde management shell üzerinden get-trasnport komutunu veriyorum aktif olan bileşenler arasında Attachment Filtering Agent bileşenini göremiyorum.Technet sayfasından bakınca bu rolü aktif etmem için edge transportrole kurulu olmalı diyor.Yanlışmı baktım acaba attachment filtering için edgetransport kurulu olmalımıdır kurulacak ise edge rolü varolan kurulmuş exchange üzerine nasıl ileve ederim.

Saygılarımla. 

Gönderildi : 12/03/2010 17:40

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3039
Illustrious Member

Merhaba;

Edge rolünü mevcut Hub, Mailbox Server üzerine kuramazsınız. Edge rolu yüklü bulunan server, Active Directory içine member olmayan, harici bir sunucu olmak zorundadır.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/aa997139(EXCHG.80).aspx

mevcut exchange üzerine attachment filteri aktif duruma getirmek için yukarıda ki linkte ki makaleyi okumanızı önereceğim.

Eğer exchange server için dizayn edilmiş bir Av korumanız varsa (forefornt for exchange) bunun üzerindende yapmanız mümkündür. Aşağıda ki makaleyi inceleyebilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/forefront/archive/2008/04/19/forefront-securty-for-exchange-ile-stenmeyen-mail-eklentilerinin-engellenmesi-using-file-filtering-to-block-attachments.aspx

Gönderildi : 12/03/2010 18:06

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

EMS üzerinde get-transport diye bir komut yok. get-transportconfig diye var.

Ayrıca tek server üzerinde exchange kurduysanız sonradan aynı makineye edge rolü kuramazsınız. Çünkü o artık HUB server'dır. Edge i başka makineye kurabilirsiniz.

Kullanmak istediğniiz komut ve aldığınız hata tam olarak nedir?

Gönderildi : 12/03/2010 18:07

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Cevaplar için teşekkürler hocalarım.

Yapmak istediğim buğra hocam exchange 2007 makinemde anti spam üzerinde Attachment Filteri aktif etmek edge kurulmadan bunu nasıl yapabilirim.Teşekkürler. 

Gönderildi : 12/03/2010 18:52

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Bunun için Exchange Management Shell de aşağıda ki komutları girmen yeterlidir. Gerisini Exchange Management Console üzerinden yapacaksın.

./install-AntispamAgents.ps1
Restart-Service MSExchangeTransport

Gönderildi : 12/03/2010 19:03

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hocam bunu yaptım emc üzerine hub transport konsoluna antispam eklendi.Fakat eklentiler içinde Attachment Filtering yok.Resimdekiler var sadece.

adsiz.bmp 

Gönderildi : 12/03/2010 19:10

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Onun içinde aşağıda ki komutu girip enable etmen gerek

Enable-TransportAgent -Identity "Attachment Filtering agent"

Gönderildi : 12/03/2010 20:29

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Buğra hocam dediğiniz komutu daha öncede denedim.Aşağıdaki resimdeki hatayı alıyorum.

ekranalintisi.jpg

Aldığım hata

Enable-TransportAgent : Transport Agent "Attachment Filter agent" is not found.
Parameter name: Identity
At line:1 char:22
* Enable-TransportAgent <<<< - Identity "Attachment Filter agent"

Gönderildi : 13/03/2010 01:45

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Nette araştırdım ama bu hata konusu ile ilgili bir ipucu bulamadım , "Attachment filtering agent" Exchange üzerinde edge trasnport role olmadan çalışmıyor sanırım.Çalışıyor ise eğer Buğra hocam ne yapmam lazım?

Gönderildi : 13/03/2010 21:26

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Açıkçası bende bilmiyorum komut ya hub ya edge sunucusunda çalışması gerekiyor ama hub da çalışmıyor edge üzerinde deneyip bilgi veririm.

Gönderildi : 15/03/2010 11:39

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Günaydın Buğra hocam.Dün bir çözümpark videosu izledim 80 dk.sadece antispam anlatılıyordu çok güzeldi.Attachment role edge üzerine kuruluydu.Sanırım hub transportta çalışmıyor.Hocam bu konuda görüşünüze başvuracağım exchange antispam tek başına yeterlimdir?Hakan hocamada sormuştum ama sizede danışayım  antispam yeterlimi spamları kesmek ve engellemek için gfimi kullanmalıyım?Exchange 2010da yapı değişirmi acaba yine edge gerekirmi ahttacment filter için.

Teşekkürler. 

Gönderildi : 15/03/2010 11:45

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Öncelikle evet, denediğimde edge sunucusuna attachment filter agent ı kurabildim ama işin ilginç yanı, hub transport veya edge üzerine kurulabilir yazması 🙂

spam filtering olayı tamamen yapına bağlı, mesela senin mail sunucuna günde 1000 adet spam geliyordur evet exchange antispam agent yeterlidir ama bana günde 50000 spam geliyor ise bana exchange antispam agent yetmez, 3rd çözümler aramam gerekiyor.

Bu konuda ise bütçeniz önemli, gfi, forefront, trendmicro, symantec vb. hepsi kendini ıspatlamış ürünlerdir.

Yapınızı ve bütçenizi bilmediğimden özellikle şunu alın diyemem

Gönderildi : 16/03/2010 12:07

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Çok Teşekkür ederim.

Gönderildi : 16/03/2010 12:17

Paylaş: