Forum

standby continuous ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

standby continuous replication

28 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
663 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Elimdeki ürünler exchange server sp1 standart ve 2003 r2 standart sürüm oldugu için standby continuous replication yapmak istiyorum.

makaleler kısmında  ccr ve lcr hakkında bilgi bulabildim  scr konusunda türkçe kaynak bulabilirmiyim yada konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 12/03/2010 23:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33008
Illustrious Member Yönetici

Merhaba ;

Bu konuda bir makale yolda geliyor .. çok acil ise buradan yazabilirim stepleri.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/03/2010 02:42

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba

4 pc  ayarladım bu iş için exchange 2007 sp1 32 bit ile pazartesi günü demo ve testler yapıcam bu ay sonuda scr yapısına geçmeyi planlıyoruz.

stepleri yazabilirseniz demo için çok işime yarar.

Teşekkürler.

Gönderildi : 13/03/2010 18:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Kaynak ne olacak

LCR - CCR -SCC

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/03/2010 20:55

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Scr için bunlardan birini kaynak olarak mı kullanmam gerekiyor açıkcası pek bilgim yok bu konuda

exchange serverin aktif olanı istanbul'da pasif olanı ise kurulumdan sonra antalya'da olacak aktif olanda bi problem oldugunda antalya'da olanın üzerinden çalışılacak istanbul ve antalya arasında bağlantı mevcut.

bu yapıda kaynak olarak siz ne onerirsiniz?

bu arada exchange 2007 ve 2003 server lisansları standart sürüm.

Gönderildi : 13/03/2010 21:33

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Exchange 2007 ve 2003 arasında cluster yapamazsınız , ayrıca bu cluster teknolojisi için enterprise lisans a ihtiyacınız bulunmaktadır. ( LCR dışında )

Gönderildi : 14/03/2010 00:14

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan Bey

windows 2003 server standart edition üzerine exchange 2007 sp1 standart edition kurulacak demek istemiştim.

ortamda exchange 2003 yok 2007 kullanıcaz..

Aşağıdaki bilgiye gore yola çıkmıştım ama doğruluk payı yokmudur?

StandBy Continuous Replication (SCR)

Gereksinimler:

• x64 bit donanım,

• Minimum Server 2003 x64 Standart Edition,

• Minimum Microsoft Exchange Server 2007 Standart Edition,

Gönderildi : 14/03/2010 01:01

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

ortamda 2003 yoksa sadece 2007 var ise standart lisans ilede bu özelliği kullanabilirsiniz

ayrıca kaynak sizin yapınızda sanırım stand-alone bir mailbox server olacak değil mi ? 

Gönderildi : 14/03/2010 16:34

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Yapı su sekilde olacak

istanbul ofisinde  

1 -windows 2003 standart server Dc

2 -buna member windows 2003 standart server üzerinde exchange 2007 sp1 standart aktif node olacak 

3 - ve hub transport, client access ve mns rolleri için bir makine bulundurmam gerekicek sanırım ccr'ı incelediğim makalelerde bu şekilde anlatılıyor scr içinde bu şekildemi yapılandırmam lazım bunun için sizin makaleleri yada stepleri  bekliyorum.

antalya tarafı için ise

4 - windows 2003 standart server üzerinde exchange 2007 sp1 pasif node ve

5 - istanbuldaki dc için  windows 2003 standart server üzerine additional server olacak 

toplamda 5 server kullanılacak

tam olarak yapmak istediğimiz istanbul ofisinde bir problem oldugunda antalya üzerinden çalışmaya devam edebilmek

Gönderildi : 14/03/2010 22:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

öncelikle ben olması gerekeni yazayım istersen ;

1 - dc ek adc olur olmaz bu işlem için önemli değil

2 - bir hub olacak ki MNS olarak kullan ama bence SAN varsa buna gerek yok

hub ve cas tamam ise gelelim cluster a . bunun için windows server ent bir lisans olmalı ki cluster servisini kurabilelim .

bunu CCR ile kurabilirsin ki bu konu benim ve değerli yazarlarımızın pek çok video ve makalesi var yani CCR ı rahatlıkla bunlar ile kurabilirsiniz. bundan sonra üstüne SCR yapmak için uzak lokasyonda bir mailbox server yeterli.

sonra bir kaç komut ile ccr loglarını oraya gönderebiliriz. makaleden ön bilgiler  ;

SCR için komut aşağıdaki gibidir ;

Enable-StorageGroupCopy MBX1\SG1 -StandbyMachine E2K7SCR -ReplayLagTime 0.0:0:0 -TruncationLagTime 0.0:0:0

Buradaki zaman değişkenleri Days.Hours:Minutes:Seconds şeklinde olup standart değer 24 saattir. Maksimum ise 7 gün verilebilir. Minimum değer ise sıfırdır.

Exchange Server 2007 varsayılan olarak 50 log dosyası için gecikme uygulamaktıdır. Yani siz değeri sıfır yapsanız bile en az 50 log dosyası hedef makineye taşındıktan sonra hedef veri tabanının oluştuğunu göreceksiniz. ReplayLagTime parametresi ile belirlediğiniz zaman aralığı 50 log dosyasının oluşması için gerekli zaman aralığından az ise 50 log dosyasının sunucuya aktarılmasını beklemeniz gerekecektir ve bu değeri değiştirmek mümkün değildir.

Truncationlagtime ; yani SCR kaynak makineden hedef makineye aktarılan ve hedef makinede veri tabanına girilen logların ne zaman silineceği değeridir. Maksimum 7 gün minimum ise sıfır olacak ve sıfır olması halinde logların veri tabanına işlenir işlenmez silinmesi sağlanacaktır. Bu işlemleri takip eden bir iş parçacığı vardır ve bu her 3 dk da bir arka planda çalışarak ReplayLagTime + TruncationLagTime süresini aşan logları silinmesi için işlem yapmaktadır.

Yukarıda bahsi geçen süreler SCR’nin disable edilmesine kadar tekrar değiştirilemez.

Eğer SCR bir LCR veya CCR üzerinde çalışıyor ise , hedef makinedeki logların silinmesi için

1.      Backup alınması gerkeli

2.      Bütün SCR hedef sunucularında logların kontrol edilmesi ( yani teslim alınması ve veri bütünlüğü sağlanması )

3.      Storage group un passive kopyasının logların silinmesi için uygun durumda olması

Uygulama

SCR uygulaması için

* Kaynak ve hedef sunucular veri tabanları için aynı yolu kullanmalıdır ( path )
    * Kaynak ve hedef sunucularda SP1 yüklü olmalıdır.
    * Kaynek ve hedef aynı Active Directory domain içerisinde olmalıdır.
    * Hedef sunucu üzerinde en az mailbox server rolü yüklü olmalıdır.
    * In the target server there is no indication of the replication using Exchange Management Console.
    * Bir kaynak birden çok hedefe ve bir hedef te birden çok kaynağa hizmet verebilir.
    * Microsoft bir kaynak için 4 ten fazla hedef önermiyor.
    * Ayrıca network üzerinde makinelerin arasında SMB bağlantısı ( dosya bazında erişim ) olması gerekli.

Gönderildi : 15/03/2010 00:22

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Anladım Hakan Bey öncelikle ccr yapısını kurup bunu üzerinden scr yapmam gerekicek. Evet makale ve video kısmında ccr ile ilgili pek çok kaynak var baya bi inceledim bende ccr konusunu.

1 - hub ve cas rollerini üstlenecek serveri windows 2003 enterprise kurabilirim bu server üzerinde cluster servisinide kurmamda bir sakınca olurmu ?

Yani hub cas ve cluster servisi tek server üzerinde problem çıkarırmı?

adc'yi eklememin sebebi istanbul lokasyonu tamamen erişilemez oldugunda antalya lokasyonu üzerinden hem dc hem exchange ile çalışılabilsin istiyorum. bu arada  hub cas ve cluster servisini bir serverin üzerine kurarsam istanbul lokasyonu erişilemez duruma geldiğinde bu server'ede ulaşılamayacak bunu cluster üzerinde nasıl bir etkisi olur? 

2 - önce ccr yapısını oluşturacağım için exchange 2007 enterprise sürümü olmadığı için hata almazmıyım?

Gönderildi : 15/03/2010 01:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

hub cas ile cluster olmaz.

cluster ayrı iki makinede kurulması gerekiyor

size toplamda min 4 makine lazım

2 tane cluster için ( CCR ) 1 tane SCR hedef makine ( antalya ) bir tanede MNS için ( hub olacaktır bu )

Gönderildi : 15/03/2010 12:30

(@Anonim)
Konu başlatıcı

ccr için gerekli olanlar

ben bunların hangisinin üzerinde cluster servisini kurup ayarlamaları yapıcam?

1 tane active drectory ve global catalog

1 tane hub-cas ve mns için

1 tane aktif mailbox server

1 tane pasif mailbox server

scr hedef makine pasif mailbox server olacak sanırım

Gönderildi : 15/03/2010 15:03

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

dc lerden bahsetmedim o zaten olmaz ise olmaz ve yapınızd var 🙂

diğerleri doğrudur....

Gönderildi : 15/03/2010 16:57

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Çok teşekkürler Hakan Bey ilginize

Gönderildi : 15/03/2010 17:58

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

rica ederiz.

Gönderildi : 15/03/2010 19:14

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan Bey

demo yapmaya başladım ama fazla ilerleyemedim 🙂

cluster'a ikinci nod'u eklerken sanırım 2003 standart surum oldugu için hata alıyorum

"This computer cannot be made a member of a cluster because it does not have the correct version of windows installed." şeklinde hata alıyorum

konuştugumuz gibi ortama bir tana windows 2003 enterprise server kurdum ve bunu nod1 yaptım bunu üzerinden cluster oluşturmaya başladım nod1 eklerken cluster'a bi problem yaşamadım ama windows 2003 standart server olan nod2'yi clustere ekleken yukarıdaki hatayı alıyorum.

Gönderildi : 19/03/2010 11:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

yukarıda bunu size söyemiştim , standart sürüm ile cluster kuramazsınız.

Gönderildi : 19/03/2010 14:20

(@Anonim)
Konu başlatıcı

StandBy Continuous Replication (SCR)

Gereksinimler:

• x64 bit donanım,

• Minimum Server 2003 x64 Standart Edition,

• Minimum Microsoft Exchange Server 2007 Standart Edition,

En son buna istinaden konusmustuk. Ortamda bir tane enterprise bulundurmamız gerekiyor cluster oluşturmak için diye konustuk ama bir tane yetmiyormuş. Sormak istediğim yukarıdaki bilgilerin ne kadar doğru oldugu, ben nod2 olan makineyide enterprise kurup devam edicem demo'ya yukarıda exchange 2007 içinde standart surum diyor bunu doğruluğu varmıdır

Gönderildi : 19/03/2010 14:47

Sayfa 1 / 2
Paylaş: