Forum

Mikro Jump İçin Sun...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mikro Jump İçin Sunucu Tavsiyesi

7 Yazılar
3 Üyeler
6 Likes
2,395 Görüntüleme
(@mustafadagistanli)
Gönderiler: 112
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.

Pos programından, Mikro Jump'a geçmeye hazırlanan bir firmayı, mevcut masaüstü i5 işlemcili sunucuyu kullanmak yerine, yeni Xeon işlemcili gerçek bir sunucu almaya ikna ettim.

Merkezde 3, şubede 3, sahada 3 (mobil) kullanıcı olacak. Daha fazla genişleme planı yok.

Dell T40 + Windows Server 2022 Essentials düşünüyorum.

"Daha düşüğü de yeterlidir, Xeon işlemci şart değil, masaüstü işlemci olur, Windows Server şart değil Windows 10 da olur der misiniz?"

OpenVPN ile bağlanamazsak iki tarafa da firewall almak zorunda kalabiliriz. Bütçe çok rahat değil.

Tavsiyelerinizi rica ediyorum...

Gönderildi : 04/11/2021 16:52
Konu Etiketleri

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

https://www.cozumpark.com/community/sanallatrma_teknolojileri-4/429755/

Arama yaparsanız sunucu öneri konuları bolca görebilirsiniz ve bizlerin benzer her zaman ki yanıtlarını.
Açıkçası sorduğunuz şeylere bu ortamda olur diyecek uzman bulamazsınız. Bütçe ancak o kadarını karşılıyorsa yapacak birşey yoktur o modeli veya o entry level segmentten birini alır verirsiniz. Beklentiler de ona göre olmalı tabi ki. Sunucu kelimesinin arkası çok geniş bir dünya ve her pahalı donanımın nedenleri var.
Şunu bilmeniz yaklaşım yönünden yeterli olacaktır. Bugüne kadar sunucu kullanmıyorlardı, bulduğunuz da gerçek bir sunucu değil. Bu giriş seviyesi ürünler sadece markadan onaylanmış, server OS'ların taban mimari gereklerine göre ucuza sunulan sadece desktop pc'lerden ayrılan donanımlardır. Örneğin yedeklilik opsiyonları ve bunları kazandırmayı sunmazlar. Şöyle örnekliyim benim şuan gündelik işlerde kullandığım makine Dell T20 🙂 oem pc yerine kullanıyoruz bunları.

Bence güç yeterliliklerini mikro uzmanına danışarak bütçenize göre karar verin önemli olan sadece kullanıcı sayısı değil koşacak DB'dir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/11/2021 17:33

(@nazmikavalci)
Gönderiler: 235
Reputable Member

Merhaba;

Bir mikro bayisi olarak teknik konulara ağırlıklı olarak ilgileniyorum. Bütçesi dar küçük işletmelerde en azından giriş seviyesinde bir sunucu, güvenlik duvarı, Nas kullanıyorum. Güvenlik ve backup ı da göz önünde tutmak gerekir. Sizin yapınıza gelecek olursak mobil 3 kullanıcı mikro client mi kullanacak yoksa özel bir yazılım mı bu özel yazılım kendi sunucunuzda mı yoksa yazılımı aldığınız firmanın kendi sunucusu üzerinde mi haberleşecek. ve şubede kullanılan bilgisayarlar rdp mi yoksa vpn üzerinden sql e mi bağlanacak. şubelerde kullanılan yazıcılar için sorun yaşamamak için ya 3. parti yazılım yada vpn üzerinden yazıcıları kullanmanız gerekecek. Bur da önemli olan müşterinin tahammül zamanı olası bir felaket durumunda işletmesi ne kadar bir zaman durabilir ne kadar bir sürede işletmenin ayağa kalkmasını ister herhangi bir cihaz arızasında yedek bir sistem gerekiyor mu, kaç günlük bir veri kaybında data girilip veri toparlanır. Dataya yapacağı hareket sayıları v.s liste uzar gider. Ama ne yazık ki küçük işletmeler  yatırım maliyetleri ve özellikle lisanslama ya gelince uzak dururlar. 

Gönderildi : 05/11/2021 01:19

(@mustafadagistanli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@nazmikavalci merhaba, teşekkür ederim.

Mobil kullanıcılar, bayi tarafından geliştirilen özel mobil uygulama kullanacaklar, sipariş oluşturacaklar.

Şube, mikrotik ile dağıtılan, anten ile çalışan internet kullanıyor, merkeze firewall alıp OpenVPN kullanacağız. RDP kullanılmayacak.

Gönderildi : 05/11/2021 11:05

(@mustafadagistanli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz teşekkür ederim.

'Sunucu' kelimesi, işletme sahibi için programın kurulabileceği herhangi bir bilgisayar 😀 

Masasında kullandığı i3 işlemcili AIO'ya kuralım demişti, oralardan ilerledik.

Şiştikçe yeniden başlatma gerektiren masaüstü pc ve Windows10'dan kurtarmaya çalıştım. Masaüstünden tek farkı Xeon işlemcisi ve RAID olan makine, tabi ki sunucu denince sistemcilerin aklına gelen makine değil. İşletme tarafından bakılırsa Sunucu+++ 😎 

Gönderildi : 05/11/2021 11:12

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Benim felsefem basit 🙂 "bir tokat bin nasihatten evladır" ve dahilinde işine yatırım düşünmeyen daktilo kullansın bir zahmet. Arabalarını ekranlı paket, cebine en yenisini seçen öyleleriyle ilgilenmiyorum açıkçası ama hak veriyorum birilerinin bir şekilde para kazanması lazım.
Dön dolaş debelenip durmamak için hizmet alanında onlar kendilerini mali nasıl koruyorsa sizin de standartlarla korumanız iyi olur. EndUser OS'lar server OS'lardan farklı olarak multi session'lara yanıt vermez, latency'leri farklıdır detay farkları araştırarak öğrenebilirsiniz. Xeon, ecc, highend mboard, redundant platinium ps vs ucuz modelleri de makineler zırt pırt kapanmasın, arkada görünmeyen birikince işi çakan hatalar olmasın diye var malumunuz. Geri kalan bir kısmı ise güç yeterlilik hesabı.
Bahsettiğim T20'i de zamanında yapmayın dediğimiz halde extreme bir roll olmasa da sunucu diye aldılar. Envanterde ki en fazla sorun çıkaran güya sunucu oldu. Yıllık offline, service downtime sürelerini hesaplayıp müşteri önüne koyduk. Akabinde de olması gerektiği gibi işte workstation desktop oldu.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/11/2021 13:50

(@mustafadagistanli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

Maalesef katılıyorum hocam.

Mevcut ana makine (i5/Win10), düzgün çalışması için her gün yeniden başlatılıyor, hatta bazen bir kaç kere deneniyor, işe yaramayınca elektriği kesiliyor ve bu sefer düzgün açılıyor.

Zamanında fabrika kurulurken, milyonlar harcanırken, makam odalarına masraftan kaçılmazken, BT'ye para harcanmamış. Sorunların sebep olduğu zararlar, başlangıçta yapılması gereken yatırımı geçmiştir ama kafa hala aynı kafa.

Gönderildi : 05/11/2021 16:25

Paylaş: