Forum

Hyper-v kurma hakkı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-v kurma hakkında tavsiyeler

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
524 Görüntüleme
(@AhmetKoseoglu)
Gönderiler: 108
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba başlık yanıltıcı olabilir ama yapacağımız iş hakkında bilgi verip önerilerinizi almak istiyorum.

Muhasebe programlarımız : netsim (firebird) zirve (mssql) kullanıyoruz. (kullanıcı sayısı anlık max: 10) 

Kendi portalımız( mssql) ekstra olarak dosya sunucusu gibi olacak. (kullanıcı sayısı anlık max: 40) 

ihtiyaçlarımız bu şekilde. Almayı planladığımız makina

e-3 1220v2 8gb ram 2x1 tb hdd HP

Sizce iki sistemi birbirinden ayrı tutup hyper-v ile iki işletim sistemimi kurmalıyım kurarsam kaldırırmı bilgisayar yoksa tek işletim sistemi ile bunları çözebilirmiyim.

Hyper-v sistem üzerinde ram cpu harcarmı ? ilerde sistemi 2 parçaya bölersem diye hyper-v üzerine işletim sistemi kurmayı planlıyorum.

Tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkürler.  

Gönderildi : 27/05/2014 14:26

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2209
Illustrious Member

Hyper V sanal sunucuları yönetmek için de bir miktar Ram kullanır ama buradaki darboğaz disk hızında yaşanacak gibi görünüyor çok yoğun SQL sorguları olursa yavaşlamalara neden olabilir onun dışında iki şekilde de çalışır ama bence iki ayrı sunucu olması daha iyi olacaktır.

Gönderildi : 27/05/2014 15:02

(@AhmetKoseoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

7200 rpm diskler raid 1 kuracağım ikisine aynı anda yazacak. İki farklı makina derken fizikselmi sanalmı ? 8 gb daha ram eklesek sanal iki ayrı makina kurup bu işi çözmek mantıklımı sizce? 

Gönderildi : 27/05/2014 17:25

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2209
Illustrious Member

Çok ciddi bir disk I/O su yok ise sanal sunucu olarak açmanızda fayda var. Sanal sunucunu snapshot vb nimetlerinden faydalanmış olursunuz.

Gönderildi : 27/05/2014 17:36

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Merhaba, 

Öyle bir ortamda sanal makinalar yürümez.
Benzer bir yapıda sanal sisteme işletim sistemi yükleme işini 5-6 saat arasında tamamlandığımı hatırlıyorum. Üzerlerinde yaptığım işlerin ne kadar zamanda bittiğini hesaplayın artık.   

Saygılarımla. 

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/05/2014 18:55

(@AhmetKoseoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim özgür bey,

Recep bey gerçekten o kadar yavaşmıdır karar veremedim aslında bizim işimiz 2 gb ramli makina bile şuanda hallediyor fakat biz yükseltip üzerinede yeni yüklemeler yapacağız. deneme yanılmaylamı bulunur sizce bunun en mantıklı yolu ? 

Gönderildi : 28/05/2014 19:49

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Recep bey haklı o donanım gerçekten yetersiz. O konfig. ile kurumsal sanallaştırma olamaz. 8 gb hyper-v için anca yeter ki siz birde db, file koşturacaksınız üzerinde. Sunucular için zaten yavaş olan 7200 rpm diskleri birde raid1 yapmak istiyorsunuz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/05/2014 20:20

(@AhmetKoseoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

teşekkür ederim ibrahim bey öneriniz nedir peki ? nasıl bi yol izlemeliyim bu sunucuyu aldım ilerki seviyelerde ihtiyaç olursa yeni sunucu alma planım zaten mevcuttu 1200 +kdv seviyelerinde sunucuyu aldım artık. Şimdi önerileriniz nedir asıl önemli konu makine üzerine direk işletim sistemini kuracağım o zaman hyper-v olmadan makinaya ekstra 8gb ram alacağım gerek varmıdır ? İşimiz gerçekten çok yoğun veri çekişleri gerektiren şeyler değil anlık 2 mb * 36 kullanıcı anlık maximum görebileceğim sql sorgum tahminlerime göre. yanlış yorumlar yapıyorsam lütfen uyarın. Üzerinde birde file server gibi bir mantık olacak orda zorlanabilir dediklerinize göre. Bu değerleri nasıl tahmin edebiliriz bu server neyi kaldırır neyi kaldırmaz ? raid 1 yapmak gerekiyor diski arızasında yedeği olsun diye bunu tercih ettik. aklımdaki soruları dile getirmeye çalıştım yardımcı olursanız sevinirim. 

Gönderildi : 29/05/2014 00:43

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Bu sunucuyu node'lardan birisi için 2008r2 kurun kullanın çünkü upgrade etmek isterseniz mantıksız bir maliyet yine oluşacak. max 40 kullanıcı dediğiniz için de ayrı bir daha iyi seviyede sunucu satın alın. Fiziksel olarak devam edin sanallaştırma her kaynağı böler geçerim olarak düşünülmemeli donanım kaynaklarını daha yüksek tutulmasını ister her zaman ve opsiyon kazandırır. Elinizde ki giriş seviyesi mid tower işlemcisinin den son bacağına kadar zayıf malesef. Gerçek sunucular desktop fiyatına olamıyor malum. Mutlaka raid controller olsun ve sas disk kullanın db koşacak bir ortamda.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/05/2014 01:12

Paylaş: