Forum

Raid ve Diskler

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Raid ve Diskler

5 Yazılar
3 Üyeler
8 Likes
724 Görüntüleme
(@mehmetdelen)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar selamlar

A Sunucu; 128 MB Cache li 5400 RPM li 6 adet disk Raid50 yapılıyor.

B Sunucu; 64 MB Cache li 7200 RPM li 6 adet disk Raid50 yapılıyor.

Makineler birebir aynı.

Hyper-v ile sanallaştırma yapılıyor.

Sanal olarak çalışan makineler Mail Server (mailenable), MsSQL Server,  Centos Web Panel ve Ubuntu üstüne kurulmuş BigBlueButton...

Bu 2 makine arasında performans ta belirgin bir farklılık olur mu?

MailEnable de A ve B sunucularında performans çok farklı olmaz iken, MsSQL de belirgin şekilde B sunucusu daha iyi mi çalışır.

Bu konuda bilgilerinizi varsa tecrübelerinizi öğrenmek isterim.

Saygılarımla   

Gönderildi : 21/11/2020 00:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, 7200rpm tabiki daha yüksek performans sunar, bu cluster size ile ilgili olmakla beraber ortalama %30 - %50 arasında değişir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/11/2020 14:22

(@mehmetdelen)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Hakan bey bilgilendirme için teşekkür ederim.

Burada hdd lerin cache lerinin bir önemi yok mu?

7200 olanlar 64 MB Cache fakat 5400 rpm olanlar 128 MB

Gönderildi : 21/11/2020 15:52

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

Otomobillerde de çok yapılıyor bu hata ve ekran kartlarında 🙂 basit mantık arıyoruz ama bir birim alıp mukayese doğru izahı vermez yada beklendiği ölçekte vermez. Senaryo gerçekte karmaşık tek bir birim ve yapılandırma (setup) çalışmıyor malum yoksa Hakan abi yeterli, doğru cevabı verdi. Cluster size vurgusunu yaptı işte o setup'tan önemli olanlarından biridir.
Yani o sunucuların kalan kısmıda, disklerin ardında çalıştığı controller'da, os yapılandırması da önemli daha kesin hatlar ortaya koyabilmek için.
IOS üretiminde caching önemli olduğu kadar da latency önemlidir yani rpm artışının daha büyük avantajı var. Disk'te kaç plaka var bunların access time'ları nedir vs bir sürü konu...
Write perf. sadece caching, rpm belirlemiyor. Mesela bir markanın green sınıfı disk'leri (5200-5400 vs) raid array altında diğer markanın modellerinden daha geride kalabilir. Bu üreticinin belirlediği command set'ler ile ilgili malum bunlar kabulle sunucu diskleri değil zaten. NL SAS 7200rpm 'lerin array altında uzun dönem perf.'ları desktop 7200rpm 'lerden o yüzden de farklı. Üretici tarafından gelen farklar var. 
Velhasıl siz bunların hiç birine bakmadan kesin sonuç istiyorsunuz.:)
Yoksa kısa cevap verilmişti B avantajlıdır. 
Bir de şunu derdim ben. Ben olsam 6xHDD Raid50 kurumsal yapıda çok ucuza kaçıp desktop hdd zaten kullanmazdım diskleri NL-SAS seçerdim. Çünkü mesela mümkündür 1 disk biraz fazla ısınsa ncq o diskin çalışmasını değiştirir. Daha bol cache olmasının pek de önemi yok orada. Bu süreçlik düşüş bütün array perf. etkiler bu da günün şu saatinde niye bu kadar düştünün arka planı olabiliyor.
Bunu sata'lar ile yapan datacenter'lar evet var büyük dizeler altında (24x 48x) ancak orada maliyetlendirme, setup ona göre özel çalışılıyor. Konu da uzmanlaşıyorlar.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/11/2020 16:42
Serkan Ateş, Mehmet Delen, Serkan Ateş and 1 people reacted

(@mehmetdelen)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

İbrahim bey sizi çok iyi anladım. Ben basit düşünerek bir orta yol performansı nasıl yakalanabilir noktasında düşündüm.

Ama anladığım kadarı ile disklerin yapısal farklılıklarının bile önem kazandığı bir oluşum.

Bilgilendirme için size ve hakan bey' e teşekkür ederim.

Gönderildi : 21/11/2020 17:21

Paylaş: