Forum

Hazır Raid Yapısı Ü...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Hazır Raid Yapısı Üzerine Ekstra HDD Ekleme

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,604 Görüntüleme
(@pandew)
Gönderiler: 13
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Dell Poweredge r730 sunucusunu kullanmaktayım . Hali hazırda kurulu olan raid yapısına aynı HDD den 6 adet eklemek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim acaba ? Böyle bir şey mümkün müdür?

Gönderildi : 04/12/2020 16:24

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

Bu işleme Raid expand, migration deniyor. Sunucu üzerindeki raid controller bağımlı bir konudur. En doğru bilgiyi üretici support'unda ki raid ctrl dokümantasyonundan bulabilirsiniz. Max destekler ve varsa sürüm geçiş notları da yazar doc'larda. 
Std cevap olarak raid0 ve 1 de geniş desteği olan rahat yapılan bir expand işlemidir ama diğer senaryolarda kart ve özelliklerine bağımlı.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/12/2020 16:37

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar @pandew ,

Raid  5 yapınıza  yeni  diskler  ekleyerek  raid  yapınızı  genişletmek istiyorsanız  r730 üzerindeki  raid  controller'lar  bu  işlemi  desteklemektedir.

Ancak 2  diskli  bir  raid 1  yapınız  var  ise ve  bunu  raid  5  yapısına  migrate  etmek  istiyorsanız  öncelikle  Raid Level  migration yapmanız  lazım. 3. Diski  takarak  raid 1  yapınızı  Raid  5  yapısına  migrate  etmelisiniz. Sonrasında  Raid  5  yapısına  yeni  diskleri  ekleyerek  Raid  5  yapınızı  genişletebilirsiniz.

Dell sunucularda  OMSA (Openmanage Server Administrator)  ile  bu  işlemleri  yapabilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 04/12/2020 17:08

(@pandew)
Gönderiler: 13
Active Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @cumhuraltan

Selamlar @pandew ,

Raid  5 yapınıza  yeni  diskler  ekleyerek  raid  yapınızı  genişletmek istiyorsanız  r730 üzerindeki  raid  controller'lar  bu  işlemi  desteklemektedir.

Ancak 2  diskli  bir  raid 1  yapınız  var  ise ve  bunu  raid  5  yapısına  migrate  etmek  istiyorsanız  öncelikle  Raid Level  migration yapmanız  lazım. 3. Diski  takarak  raid 1  yapınızı  Raid  5  yapısına  migrate  etmelisiniz. Sonrasında  Raid  5  yapısına  yeni  diskleri  ekleyerek  Raid  5  yapınızı  genişletebilirsiniz.

Dell sunucularda  OMSA (Openmanage Server Administrator)  ile  bu  işlemleri  yapabilirsiniz.

öncelikle teşekkürler hocam. Raid level yapısını değiştiridğim vakit sunucuda hali hazırda olan işletim sistemi bozulur mu ? Bozmadan bu işlemi yapmak mümkün müdür acaba ? 

Gönderildi : 04/12/2020 17:22

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

Cumhur hocamın anlattığı yöntemlerde raid array bozulmaz yani ntfs, OS da. Ancak bu tip operasyonlar öncesinde mutlaka file, image backup alınması tavsiye edilir herhangi bir soruna karşı.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/12/2020 17:55

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar  @pandew ,

İşletim sistemi  bozulmaz ancak İbrahim Bey in de  belirttiği  gibi  mutlaka full yedek  almadan  yapılmaması  gereken  bir  işlem.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 06/12/2020 14:13

Paylaş: