Forum

Asustor Drivestor2 ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Asustor Drivestor2 AS1102T NAS İçeriğini Windows'ta görmek istiyorum

7 Yazılar
4 Üyeler
4 Likes
357 Görüntüleme
(@burgutex)
Gönderiler: 34
Trusted Member
Konu başlatıcı

Kişisel masaüstü bilgisayarlarımdaki harddiskler yetmeyince Kişisel NAS satın aldım. 14 tb Harddiski görmedi. Deneme için 8 tb taktım. Her harddiski de cihazlar görmüyor. Ben Windows Explorer'da NAS içeriğini görmek ve gerektiğinde kolayca NAS içindeki verilere ulaşmak ve onları NAS içinde çalıştırmak istiyorum. Yani bilgisayar harddiskine kopyalayıp çalıştırmak istemiyorum. Kendisine ait bir IP var ve buradan NAS'ın Explorer'ını görebiliyorum ama içeriğe erişme sadece depolama seviyesinde şu anda. Asus'a ait yazılımları deniyorum. Bir de Asustor NAS'ın arkasında USB girişi var. Bu USB ile direkt bilgisayara bağlantı kurabilir miyim? Harici harddisk mantığı ile.. Önerilerinizi öğrenmek isterim.

Gönderildi : 21/10/2023 15:37

(@nazmikavalci)
Gönderiler: 235
Reputable Member

Merhaba;

NAS cihazınızda yeni bir LUN bölümü oluşturup bilgisayarınıza ıscsı olarak tanıtırsanız sürücü harfi olarak eklenecek ve disk olarak göreceksiniz. ISCSI konularını araştırmanızı tavsiye ederim.

Gönderildi : 21/10/2023 17:34
Burgutex reacted

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Her NAS'ın nesline göre support max disk desteği olur bunu cihazın dokümantasyonunda görebilirsiniz, eski ürünler yeni büyük diskleri görmezler.

" onları NAS içinde çalıştırmak istiyorum. Yani bilgisayar harddiskine kopyalayıp çalıştırmak istemiyorum"
Software Raid based NAS'larda bu pek mümkün değil, hedeflediğiniz verimi alamazsınız, kısaca PC'e takılı disk perf. alamazsınız. Biraz NAS teknolojisini okuyarak başlanabilir.

Giriş ve orta seviye Home based NAS'lar da "map drive" ve ISCSI Lun performansı pek farketmez. Cihazın doc'un da map paylaşımlarının nasıl oluşturulacağı yazar, Nazmi beyin önerdiği ISCSI de yazar bunların windows tanımlanması web makalelerinde mevcut.

Cihaz arkasında ki usb'ler genellikle usb ext disk'lere copy/backup almak içindir fakat bazı cihazlarda sorduğunuz opsiyon mümkün cevap yine doc'larında yer alır mutlaka.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/10/2023 19:15
Burgutex reacted

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Diski görüp görmediği konusuna bir şey diyemem, ama cihazın spec bilgilerine bakarsanız max kaç tb hdd desteklediğini görebilirsiniz. HDD taktıktan sonra hdd nas cihazın yapısına göre biçimlendirmeniz lazım. Sonra paylaşım için klasör oluşturup kullanıcı tanımlar yada anonim yapabilirsiniz. Cihazın ip adresinden SMB protokolü ile erişim sağlayabilirsiniz. 
Bilgi amaçlı nas cihazının çalışma mantığını anlattığım bu makaleye bakabilirsiniz. https://www.cozumpark.com/kendi-nas-sunucunuzu-olusturmak-ister-misiniz/  

Kişisel bir olay

Gönderildi : 22/10/2023 09:19
Burgutex reacted

(@burgutex)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Cevaplar için teşekkür ederim. Asus sitesindeki bilgilere ve kendi dokümanlarına baktım. Sınırlı bilgi var. Bir de video dersleri koymuşlar. O da güzel olmuş. Asus ürünü almak isteyen ve alan olursa diye yazıyorum. Yazılımları zaten Türkçe.

Dün birkaç saatlik uğraş sonucu her şeyi hallettim. Bugün yeni harddiskin bad sectorleri var mı diye taramasını yapmadığım aklıma geldi. Bilgisayara taktım, şu anda sağlık taraması yaptırıyorum. Yalnız bilgisayarımda Windows Explorerda harddisk görünmedi. Run Disk Genius ile baktığımda harddiski görüyor ancak içinde bir şey yok görünüyor. Dün 200 gb veri depolamıştım. Dün NAS'ta dosyaları çalıştırıp kontrol etmiştim. Harddisk Unformatted görünüyor. Bunu anlayamadım. Bilgisayarda neden NAS cihazında görebildiğim dosyaları göremedim? En azından fiziksel varlığını.. NAS harddiske illa format atmam gerekiyor mu? Ben direkt olarak NAS'a takıp çalıştırdım.

Asus NAS'ların desteklediği harddisk modelleri kendi websitesinde bulunuyormuş. Sonradan farkına vardım. Marka marka ve model model koymuşlar. Her model her NAS'a olmuyor. Eski modellerde de genelde daha düşük kapasiteli harddiskler kullanılabiliyor. 

Bir sonraki NAS'ı kısmetse 3-4 ay sonra almayı planlıyorum. Onu biraz daha profesyonel cihazlardan seçeceğim. Yine ev bilgisayarlarına bağlayacağım.

Bu ileti 6 ay önce Burgutex tarafından düzenlendi

Gönderildi : 22/10/2023 17:06

(@burgutex)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Kısaca ben sorunlarımı nasıl çözümlediğimi anlatayım: Asus ADM yazılımını baştan sona kurcaladım ve sekmelerdeki ayarları dikkatle okudum. Bazı yerlerde ağ bağlantıları için adresler vermiş. Onları denedim. Birçok şey kendiliğinden çözüldü. Bilgisayarın ağ ayarlarını hiç değiştirmedim. Sadece NAS'a ait ADM yazılımı üzerinden gittim. Yazıları dikkatli okuduğunuzda ve biraz da bilginiz varsa çözebiliyorsunuz. Nazmi Bey'in tavsiyesini henüz denemedim. Onu da yapacağım İnşallah. 

NAS teknolojisi ile ilgili bazı yazıları okudum ama eksiğim de fazla. İşlerimi halledeyim bu konuda daha fazla yazı okumaya çalışacağım. 

Gönderildi : 22/10/2023 17:17

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Aynı model olmasa da benzer modellerin tutorial'ları youtube da mutlaka vardır.

NAS üzerinde formatlanan disk PC de görünmez, dosya sistemleri ile ilgili. NAS'larda exfat veya linux dosya sistemleri kullanılır Win. bunları işleyemiyor. Diski söküp transfer ederim gibi birşey düşünmeyin. Her zaman transferleriniz file bazında olmalıdır. PC de silip tekrar formatlayıp bad check yapabilir sonra tekrar NAS da kullanım için hazırlayabilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/10/2023 19:36
Burgutex reacted

Paylaş: