Forum

Logo Server da yava...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Logo Server da yavaşlama

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
535 Görüntüleme
(@m-bulenteroz)
Gönderiler: 150
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar

Bugün size networkümde yaşadığım bir problemden bahsedeceğim. Daha önce farklı bir lokasyonda olan bilgisayarlarımı ve Network cihazlarımın büyük bölümünü yeni bir lokasyona taşıdım. Yeni yere geçtiğim zaman HP Server ,HPE JL685A 1930-48G48  yönetilebilir bir Switch ile altyapıma bazı eklemeler yaptım. Problemim ise şöyle Network üzerinde farklı farklı kullanıcılar problemler yaşamakta. Bazı kullanıcılar kablolu bağlantı ile bağlandıklarında mail alma ya da ağ üzerinden logo muhasebe programına girmekte kesintiler yaşarken bazıları ise yedek alırkan  Nas cihazına bağlantıda problem yaşamakta.Switch üzerinde kapalı olan bilgisayarları bile 100 mbit göstermete idi. Denemek için yeni bir gigabit switch taktım ve muhasebe departmanını, Nas sunucusu ve Logo sunucusunu aynı cihazda toplayarak sorunu çözmeyi denedim ama değişiklik olmadı. NEtworkte ve Sunucuda problem olduğunu varsayıyorum. Sunucuda yaşadığımız sıkıntı ise logo muhasebe programında zaman zaman dalgalanmalar olmasıdır. Örneğin bir fişi kaydederken bekletmekte ya da bir rapor alırken zaman zaman hızlı rapor alırken zaman zaman yavaş almakta. Bu sorun için nasıl bir çözüm yöntemi izlemeliyim ?

Not: HPE  DL380 Gen10 üzerinde vmware 8.0 update 1 kurulu. Win 2022 Essential server  + 5651 Loglama yazılı+ Antivirüs server olmak üzere 3 adet sanal makina var. Şu an network için HPE JL685A 1930-48G48 switch, ip kamelar için aytı bir poe switch kullanmaktayım.

Gönderildi : 06/10/2023 16:34

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Benzer konular mevcut önce aşağıdan yukarıya toprak hattı, data altyapı gibi kontrolleri yaparak akabinde omurga, switching üzerinde log ve monitoring ile kontroller yapmalı, yukarıya doğru kontrollere devam etmelisiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/10/2023 17:11

(@m-bulenteroz)
Gönderiler: 150
Reputable Member
Konu başlatıcı

MErhaba.

Sorunun sunucuya kurduğumuz kaspersky endpoint security den kaynaklandığını tespit ettik. Logo ve navigator klasörlerindeki uygulamaları tehdit olarak algılıyormuş.

Gönderildi : 22/10/2023 14:44

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Bunlar ürün doc'larında da belirtilir AV, Endpoint çözümlerde kurum yazılımları mutlaka exclude edilmelidir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/10/2023 19:38

(@volkancamur)
Gönderiler: 11
Active Member

Aynı durum bende de vardı hatta tüm kullanıcıları terminale geçirmiştim. Trend Micro öneririm.

Gönderildi : 23/10/2023 15:05

Paylaş: