Forum

Nasıl bir server se...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Nasıl bir server seçmeliyim? Marka öneriniz nedir? Raf tipi mi tover mı?

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
429 Görüntüleme
(@MustafaDurmus)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Şu an 50 clientlık bir networkümüz var. Çift çekirdekli intel işlemcisi ve 4 MB ram i olan bir pc yi server olarak kullanıyoruz. Server 2003 kurulu. Clientler ın bir kısmı XP bir kısmı 7. Exchange server kullanmıyoruz. SQL server kullanmıyoruz.

Bu DC'da;

Dosya Sunucusu,
Yazdırma Sunucusu,
IIS,
VPN Sunucusu,
AD,
DNS,
DHCP,
Wins

rolleri kurulu. Firewall olarak da pfsense kullanıyorum. Pfsense başka bir pc ye kurulu. Ek olarak 50 PC daha almayı düşünüyoruz.

Bu durumda öneriniz ne olur? Toplam 100 client a göre yeni bir sistem mi düşünmeliyim? Yoksa yeni gelecek 50 client için ayrı bir sistem mi kurmalıyım? Tover kasa ve raf tipinin hangisini tercih etmeliyim, neden? Son olarak marka tercihim ne olmalıdır? Marka tercih ederken neye dikkat etmeliyim?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim... 

Gönderildi : 02/10/2012 12:31

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2209
Illustrious Member

Eğer kabinetiniz varsa rack kasa tercih etmeniz yer açısından daha faydalı olacaktır. Sunucu olarak Dell servisi bir server alarak hem disk yedekliliği yapabilrisiniz. Hemde sanallaştırma ile bazı rolleri DC den ayırabilirsiniz. Örneğin IIS orada olmasa daha iyi olur.

Gönderildi : 02/10/2012 12:41

(@MustafaDurmus)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Önereceğiniz ihtiyaçlarımıza uygun bir dell modeli var mıdır? IIS i local işlerde kullanıyorum. Web server olarak kullanmıyoruz. Ama öyle bir ihtiyac da oluşabilir ilerde tabi bunu da düşünmek lazım.

Gönderildi : 02/10/2012 14:36

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2209
Illustrious Member

R210'un sas disk olan modelleri mevcut bunlardan düşünebilirsiniz. HP nin buna karşılık gelen ürünleri mevcut tam modellerini bilmiyorum bunlarda işinizi görecektir.

Gönderildi : 02/10/2012 14:45

Paylaş: