Forum

Harici disk sorunu

Bildirimler
Hepsini Temizle

Harici disk sorunu

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
433 Görüntüleme
(@ibrahim.arslan)
Gönderiler: 30
Eminent Member
Konu başlatıcı

Benim sorunum Normal şirkette kullanılan 2 terabaytlık harici disk calıstırılmadıgı icin bana getirildi. Bende sokup icinde ki 2 adet 3.5'' inclik Harddiski sokup Bilgisayarın icine kablolar vasitasıyla direk anakarta bagladım. Bu sırada disk managent de disk gorundu.Bunu online yaparken ve tanımlarken bana Dynamic Disk olarak seçilmesini gerektigini soledi ve o sırada biraz da elimde iş vardı karıştı bir takım çıkan sorulara evet evet dedim geçtim.  Daha sonra bilgisayarımdan disk'e ulasmaya calısırken biçimlendirilmesi gerekiyor diyor. İçindede onemli veriler var ne yapmamı tavsiye edersiniz.  Simdiden tesekkurler.

Gönderildi : 13/11/2010 21:24

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba verileri yedek alın dynamic diskten tekrar basic disk çevirin bunun için http://www.cozumpark.com/forums/thread/214711.aspx  bu posttan yararlanabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 13/11/2010 21:57

(@ibrahim.arslan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

zaten sorunda orada direk bicimlendirmeniz gerek diyor. verileri goremiyorum rıza kardeş . sorunumda o noktada. Zaten verileri gorebilsem direk basacam basice 🙂 

Gönderildi : 13/11/2010 21:59

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Mevcut olanını bir tool aracılığı ile yapmalısınız size verdiğim posttaki gibi.Dynamic disk olan makinadaki veriye erişebiliyor olmalısınız geçen bende diski dynmaic yaptım eirşim oluyor fakat diski biçimlendirme yada partitionlara bölmeye izin vermiyordu.Ntfs izinlerinde sorun olabilir.Diskin owner ship sahipliği sizdemi verileri girip okuyabiliyor musunuz?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 13/11/2010 22:03

(@ibrahim.arslan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Rıza bahsettigin adımlardan benimde haberim var. zaten diskin icine girebilsem yada baska bise yapabilsem izin sorunlarına da bakarım yada baska birsey. Ben diskin icine giremiorum. Ustune tıkladıgım zaman direk bicimlendirilmesi gerek diyor. Ben bundan bahsediyorum. Yanlıs anlama riza hocam az cok forumda sizi takip ediyorum ama sorunlara karsı hep herkesin bildigi yontemleri soyluyorsunuz. Ben belki derinde bilmedigim birşey vardır yada başka pratik yolu vardır onu ogrenmeye calısıyorum.Sizin bahsettiklerinizi ben ilk etapta uyguladım. Yani sen az biliyorsun ben cok biliyorum olayı deil bu sakın yanlış anlamayın ama herkese en temel bilgilerini bilmiyormuş gibi davranmayın. Saygılarımla.

Gönderildi : 14/11/2010 13:32

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Kullandığınız harici disk ne marka? Bendeki western digital diski 2 Tb olarak kullanmak için CD ile gelen yazılımı yükleyip raid yapısını değiştiriyorsunuz. İlk geldiğinde raid 0 olarak çalışıyor ve 2adet 1Tb diski yine mirror yaptığı için 1Tb olarak görüyorsunuz.  Yazılımı yükledikten sonra raid 0'ı kaldırıp raid 1 olarak değiştiriyorsunuz ve o zaman 2 TB olarak kullanabiliyorsunuz. Siz diskleri çıkarıp ayrı ayrı taktığınızda bu raid yapısı bozulmuş olabilir.

Gönderildi : 14/11/2010 13:44

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

Merhabalar

Dİski sisteme taktıktan sonra Linux Live CD yada Hiren CD gibi bir araç ile açın. Eğer disk trojan yiyp bölümler silinmesi ise görebilirsiniz.

Kolay gele 

Gönderildi : 14/11/2010 13:49

(@ibrahim.arslan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Erdal hocam dediginizi yapacagım simdi.tesekkurler. 

Ugur hocam sizin bahsettiginiz olay galiba yasadıgım sorun. Harici diskin icini acınca iki tane 3.5'' diski cıktı birini cıkarıp bilgisayara tanıttıgım dedim sorunda ordan cıktı. RAİD yapısı sonradan aklıma geldi ama iş işten gecmişti. Windows galiba disk managent den online yaparken dynamic olarak yapılandırmadan bahsetti bende o sıra yogundum evet evet dedim gectim sonra gormedi.bakalım erdal hocamın dedigini yapacam harfiyen. Erdal hocam sormak istedigim veri kaybı yasanırmı bahsettiginiz olayda 

Gönderildi : 14/11/2010 14:03

Paylaş: