Forum

Backbone Üzeri...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Backbone Üzerinden Vlan

23 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
3,425 Görüntüleme
(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

anladığım kadarıyla kenar switchlere gitmeden bu iş olmayacaktır. ben kenar switchler ile uğraşmak istemiyordum o yüzden böyle bir çözüm üretmek istedim ama mümkün görünmüyor. bahsettiğiniz bu configi daha önce yaptım çalıştı bir sıkıntı çıkmamıştı yani. teşekkür ederim cevaplarınız için.

L3 tarafındaki uplinkleri mode access yaptınız, int 0/1 vlan 10, int 0/20 vlan 20

0/1 bağlı olan switch tarafında 

int ran fa 0/1 - fa 0/24

sw mo acc

sw access vlan 10

0/2 bağlı olan switch tarafında

int ran fa 0/1 - fa 0/24

sw mo acc

sw acc vlan 20

yaparsanız 1. switch tüm portları vlan 10 member olmuş olacaktır bu nedenle uplink tarafında da sorun olmayacak.

2. switch de tüm portları vlan 20 member olmuş olacağından uplink tarafında sorun yaşamazsınız.

L3 tarafında ise interface vlan 10 ve interface vlan 20 altına girdiğiniz ip helper addressleri çalışacaktır.

iyi de arkadaşın yazdığı örnek konfigürasyonda kenar switch ile ilgili bişey yok ki ?

sanırım kafanız karıştı sizin , siz tam olarak nerde sorun yaşadınız ip dağıtım kısmında conf ile birlikte paylaşırsanız daha net yardımcı olan çıkacaktır illaki.

Gönderildi : 27/06/2018 18:15

(@metinparlak)
Gönderiler: 191
Reputable Member
Konu başlatıcı

int ran fa 0/1 - fa 0/24

sw mo acc

sw access vlan 10

hocam burası kenar switch için değil mi ?

anladığım kadarıyla kenar switchlere gitmeden bu iş olmayacaktır. ben kenar switchler ile uğraşmak istemiyordum o yüzden böyle bir çözüm üretmek istedim ama mümkün görünmüyor. bahsettiğiniz bu configi daha önce yaptım çalıştı bir sıkıntı çıkmamıştı yani. teşekkür ederim cevaplarınız için.

L3 tarafındaki uplinkleri mode access yaptınız, int 0/1 vlan 10, int 0/20 vlan 20

int ran fa 0/1 - fa 0/24

sw mo acc

sw access vlan 10

0/2 bağlı olan switch tarafında

int ran fa 0/1 - fa 0/24

sw mo acc

sw acc vlan 20

yaparsanız 1. switch tüm portları vlan 10 member olmuş olacaktır bu nedenle uplink tarafında da sorun olmayacak.

2. switch de tüm portları vlan 20 member olmuş olacağından uplink tarafında sorun yaşamazsınız.

L3 tarafında ise interface vlan 10 ve interface vlan 20 altına girdiğiniz ip helper addressleri çalışacaktır.

iyi de arkadaşın yazdığı örnek konfigürasyonda kenar switch ile ilgili bişey yok ki ?

sanırım kafanız karıştı sizin , siz tam olarak nerde sorun yaşadınız ip dağıtım kısmında conf ile birlikte paylaşırsanız daha net yardımcı olan çıkacaktır illaki.

Gönderildi : 27/06/2018 18:18

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

L3 tarafındaki portları access yapından sonrasını okumamıştım.

L3 tarafta kenar switche giden port access ile kenar switch tarafında bi ayar yapmanıza gerek yok , üreticiden aldığınız gibi bile taksanız çalışacaktır.

Gönderildi : 27/06/2018 18:47

(@metinparlak)
Gönderiler: 191
Reputable Member
Konu başlatıcı

teşekkür ederim cevaplarınız için dediğim gibi bir config bulursam burdan paylaşırım.

L3 tarafındaki portları access yapından sonrasını okumamıştım.

L3 tarafta kenar switche giden port access ile kenar switch tarafında bi ayar yapmanıza gerek yok , üreticiden aldığınız gibi bile taksanız çalışacaktır.

Gönderildi : 29/06/2018 01:49

Sayfa 2 / 2
Paylaş: