Forum

ıbm x 3400 yeniden ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

ıbm x 3400 yeniden kurulum disk yükseltme ve raid yapısı

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
493 Görüntüleme
(@metindemirtas)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

merhaba,

umarım konuyu doğru yere açmışımdır.

size içinde bulunduğum durumu anlatmak ve bir çözüm yolu önermenizi isteyeceğim.

x3400 sunucu üzerinde 2 x 73 gb scsı disk (raid yapısı yok)

4 db (4x1 ) ram var

toplam 50 kullanıcılı bir yapıda hem domain hem sql server hemde ERP programlarının (netsis-eta v.s) dataları bulunmakta.

benden önceki bir arkadaş kurulumu pek önemsemediğinden salak saçma bir kurulum olmuş. 

sizden ricam !

ben bu sistem üzerine yine 73 gb scsı disk alarak mı raid5 yapayım yoksa 3 adet yeni SAS disk alarkmı kurulum yapayım (zira disklerden çok kötü sesler gelmekte!)

yeniden kurulum yapmam gerekecek doğal olarak! yedekleme yaparken (dataları) dikkat etmem gereken bir ayrıntı varmı . domaini zaten sıfırdan kuracağım.

ama sql serverı hic tasımamıstım  daha once!

ayrıca tum urunler lısanslı ama hıcbırının lısanslarına ulasamıyorum .

bu lısans bılgılerıne nasıl ulasırım.

saygılarımla. 

Gönderildi : 24/10/2011 18:06

(@serkanates)
Gönderiler: 1271
Üye

ben bu sistem üzerine yine 73 gb scsı disk alarak mı raid5 yapayım yoksa 3 adet yeni SAS disk alarkmı kurulum yapayım (zira disklerden çok kötü sesler gelmekte!)

Disk arızalarına karşı RAID yapısı olmaz ise olmazlar arasında. Disk seçiminizi yaparken kapasite ihtiyaçlarınız ve bütçenize göre tercih yapabilirsiniz ancak hangisini tercih ederseniz edin RAID dizenize bir yedek disk tanımlanması tavsiye edilir. Bknz: Raid Hot Spare.

yeniden kurulum yapmam gerekecek doğal olarak! yedekleme yaparken (dataları) dikkat etmem gereken bir ayrıntı varmı . domaini zaten sıfırdan kuracağım. 

Domaininizin mutlaka yedeği elinizde bulunmalı (System State). Aksi takdirde tüm istemcilerin profillerini yeniden yapılandırmak durumunda kalabilirsiniz (Active directory backup & restore). Veritabanınızın ve dosyalarınızın yedeklerini almış olmalısınız. SQL server için çalıştığınız terminale SQL Server kurup Database Restore uygulayarak muhtemel sonuçlarını test edebilirsiniz. Tüm sisteminizi yedeklediğinizden emin olmak için bir image (Acronis, Ghost vb.) bir araç kullanabilirsiniz. Ayrıca bknz: SQL Database Backup & Restore.

ayrıca tum urunler lısanslı ama hıcbırının lısanslarına ulasamıyorum . 

Microsoft Yazılım Envanteri Analiz Aracı yardımcı olabilir. Muadili 3rd party yazılımlar ile de sonuca gidebilirsiniz. 

http://www.microsoft.com/sam/tr/tr/msia.aspx  

Dostlukla...

Gönderildi : 24/10/2011 19:57

(@selcukhuner)
Gönderiler: 208
Reputable Member

IBM sas diskler biraz sesli çalışırlar normal disklere göre.

ServeRaid programıyla disklerde PFA error olup olmadığına bakabilirsiniz.

PFA error varsa değiştirmeyi öneririm. Kapasite yetmeyecek gibiyse 3x 146 GB 15k RPM disklerle raid 5 kurulabilir.

Mevcut yapıyı bozmadan ghost vb yazılımla aynı sistem yeni raid 5 üzerine taşınabilir hiç bir sorun çıkmaz.

Ancak bunları yaparken tecrübeli olmak gerek.

Gönderildi : 25/10/2011 14:49

Paylaş: