Forum

veeam de başka yere...

Bildirimler
Hepsini Temizle

veeam de başka yere kopyalama ve geri dönüşte problem

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,008 Görüntüleme
(@osmandurmus)
Gönderiler: 298
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Arkadaşlar veeam kullanmaktayım ve bazı sorunlarım var.  

Birincisi diskimde fazla yer olmadığı için veeam ayarlarında "restore points to keep on disk 7" gün olarak ayarlı ve "advanced>advanced" segmesinde de "VM Retention" da Remove Deleted VMs data from backup after 7" olarak işaretledim ama 7 günlük backup değilde hala sürekli almakta 10-11 gün oldu. Ben eski günleri silince bu seferde backup dan geri dönemiyorum hata veriyor.

ikinci sorunum ise veeam in almış olduğu backup ı başka bir yere kopyalayarak haftalık ve aylık almış oluyorum ama bu yedeklerden de geri dönüş yapamıyorum. bunların bir çözümü var mıdır?

Aklım hep backuplarda olmuş oluyor içim hiç rahat değil bu konuda yardımınızı rica ederim.  

Gönderildi : 20/07/2015 17:25

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Backup için kullandığınız method nedir. Incremental Backup mu reverse Backup 'mu.

Gönderildi : 21/07/2015 13:09

(@osmandurmus)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Backup için kullandığınız method nedir. Incremental Backup mu reverse Backup 'mu.

Incremental backup alınmaktadır. 

Gönderildi : 21/07/2015 13:52

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

http://helpcenter.veeam.com/backup/80/hyperv/backup_methods.html buradaki linki incelermisiniz. Backup sayınızın neden fazla olduğunu göreceksiniz.

Gönderildi : 21/07/2015 14:01

(@osmandurmus)
Honorable Member
Konu başlatıcı

http://helpcenter.veeam.com/backup/80/hyperv/backup_methods.html buradaki linki incelermisiniz. Backup sayınızın neden fazla olduğunu göreceksiniz.

hocam linki incelediğimde bazı değişiklikler yaptım. ve bu değişikliklerde size sormam gereken bazı şeyler var.

"Forward Incremental Backup" sayfasındaki gibi ayarladım.

Hocam ek olarak yukarıda sormuş olduğum diğer konular hakkında bilginiz var mı acaba?

yedeği aldıktan sonra farklı bir yere kopyalama yaptığımda ve farklı yerden geri dönüş yapmak istediğimde hata alıyorum bu sorunu çözmemin bir yolu var mı?

ayrıca günlük olarak nas cihaza da ek bir yedekleme planı oluşturmayı düşünüyorum. nas ı iscsi olarak ekleyebiliyorum sunucuya sunucuya eklediğim bu disk i veeam e nasıl tanımlayabilirim. 

Gönderildi : 21/07/2015 18:04

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Veeam console erişim sağladıktan sonra Backup Infrastructure > Backup Repositories alanında Add New Repository seçeneği ile varolan sunucunuza eklediğiniz ikinci diski gösterebilirsiniz yada farklı bir sunucuyu yeni bir reposityory olarak gösrebilirsiniz. 

Diğer sorunuzdaki farklı bir yere kopyalamadan ne kastettiğinizi tam olarak anlamadım biraz daha açarmısınız 

Gönderildi : 21/07/2015 18:53

(@osmandurmus)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Veeam console erişim sağladıktan sonra Backup Infrastructure > Backup Repositories alanında Add New Repository seçeneği ile varolan sunucunuza eklediğiniz ikinci diski gösterebilirsiniz yada farklı bir sunucuyu yeni bir reposityory olarak gösrebilirsiniz. 

Diğer sorunuzdaki farklı bir yere kopyalamadan ne kastettiğinizi tam olarak anlamadım biraz daha açarmısınız 

farklı bir lokasyondan kastım veeam in aldığı yedek storge sunucu ben storge sunucudan da bir nas cihaza kopyalama yapıyorum. fakat nas dan geri dönmek istediğimde sorun oluyor dönemiyorum.

buna ek olarak bir sorum daha var. storge da planımızdan daha fazla yedek aldığı için bazen veeam in aldığı yedeği silmem gerekebiliyor 10 günü geçenleri ama sildikten sonra deneme için 10 günden önceki yediği geri dönmek istiyorum yine hata alıyorum. veeam arayüz ile mi o günleri silmem gerekli nereden nasıl silecem bilgi verebilir misiniz? 

Gönderildi : 27/07/2015 17:40

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Reverse backup haricindeki methodlar ile alınan yedekleri silmediniz durumunda tutarlılık kayıp olabilir. Bu planlamayı disk üzerinden backup silerek yapmak yerine bazı yedekleri reverse backup olarak seçmenizde fayda var. Hız düşecektir ama kaç yedek sayısı seçtiyseniz o kadar backup dosyanız oluşur.

İlk sorunuza gelince bu işlemi veeam backup copy ile  mi yapıyorsunuz eğer el ile başka bir lokasyona alıyorsanız geri getirdiğinizde Veeam arayüzündeki  import backup   özelliğini kullanırsanız sorun olmaz diye tahmin ediyorum.

Gönderildi : 27/07/2015 18:58

(@mesutunal)
Gönderiler: 12
Active Member

Özgür Bey ben linki kontrol ettim. Fakat Osman Bey'in yaşadığı durum gibi incremental backup aldıktan sonra "restore points to keep on disk" 5 gün ve "Remove Deleted VMs data from backup after" 5 olmasına rağmen eski alınan restore pointleri bir türlü temizlemiyor ve diskteki yeri dolduruyor. Bununla ilgili bildiğiniz başka bir ayar veya patch var mı? Teşekkürler.

Ö

Gönderildi : 01/08/2016 17:59

(@mesutunal)
Gönderiler: 12
Active Member

Özgür Bey ben linki kontrol ettim. Fakat Osman Bey'in yaşadığı durum gibi incremental backup aldıktan sonra "restore points to keep on disk" 5 gün ve "Remove Deleted VMs data from backup after" 5 olmasına rağmen eski alınan restore pointleri bir türlü temizlemiyor ve diskteki yeri dolduruyor. Bununla ilgili bildiğiniz başka bir ayar veya patch var mı? Teşekkürler.

Ö

Aynı problem bende de var. Restore Point bazı joblarda çalışıyor. Bazı joblarda çalışmıyor. Eski dosyaları silmeden devam ediyor. Konu hakkında yardımlarınızı rica ederizç

Gönderildi : 24/11/2016 12:13

Paylaş: