Haberler

Çin "Yerli GPS" Beidou Tamamlıyor

Çin Halk Cumhuriyeti, cuma günü yaptığı açıklama ile Beidou isimli uydu tabanlı konumlandırma sistemini önümüzdeki yılın ilk yarısında tamamlayacağını bildirdi. Beidou ile Çin, askeri ve iletişim alanında Amerika Birleşik Devletleri’nin Küresel Konumlama Sistemine (GPS) bağımlılığını azaltacak.

Son iki uydu haziran ayına kadar uzaya gönderilecek ve böylece 35 uyduluk ağ tamamlanmış olacak.

ABD’nin Küresel Konumlama Sisteminde ise toplam 74 adet uydu bulunuyor bunlardan sadece 30 tanesi çalışıyor 10 tanesi yedek 32 tanesi kapatıldı ve 2 tanesi de yörüngede kayboldu. GPS ile ilgili teknik bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Beidou sözcüsü Ran Chengqi yaptığı açıklamalarda, Çin’in ürettiği akıllı telefonların %70’i Beidou’nun konumlama hizmetine erişebilecek olduğunu ve aynı zamanda beşinci nesil kablosuz iletişimde rol oynayacağını belirtti.

CounterPoint Araştırmalarına göre 2019 yılının ikinci çeyreğinden itibaren son verilere göre Çinli akıllı telefon üreticileri pazardaki satışların %40’ını oluşturmakta.

Ran Chengqi Beidou konumlama sisteminin kesinlik seviyesi 5 metreden santimlere kadar düşürüleceğini ileri sürdü. Bu sayede hükümet tarafından desteklenen Beidou ve 5G kullanılarak kendi kendine giden otobüsler Wuhan kentinde operasyona başlayacak.

Çin, 2030 yılına kadar ABD ve Rusya ile birlikte “uzay gücü “olmayı hedefliyor. Buna işaret olarak önümüzdeki yıl Mars sondaj faaliyetini 2022 ‘de tamamlanması beklenen Çin uzay istasyonu izleyecek.

Bu gelişmeler ile birlikte Çin medyasına göre Beidou ve ona bağlı faaliyetlerin ekonomik boyutu 57 milyar dolar değerinde büyüyecek.

Beidou ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak

Link

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu