Haberler

BTK, Facebook’tan Bilgi İstedi

Facebook’un kullanıcı bilgilerini çaldırdığının ortaya çıkmasının ardından oldukça ciddi spekülasyonlar ortaya çıkmaya başladı. BTK, resmi olarak Facebook’a başvuru yaparak kullanıcı verileri çalınan Türk vatandaşları için bilgi talebinde bulundu.

Geçtiğimiz günlerde sizlerle Facebook’un siber saldırıya uğradığını duyurmuştuk.

Facebook Hacklendi: 533 Milyon Kullanıcı Verisi Sızdırıldı

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, Facebook’a İnceleme başlattı

Facebook Sızıntısında Verilerinizin Çalınıp Çalınmadığını Kontrol Edebilirsiniz

BTK’dan edinilen bilgiye göre Facebook’taki 553 milyon kullanıcının verileri çalınmış durumda. Bunu deep web forumları üzerinde yayınlayan hackerlar verileri ücretsiz olarak paylaşıyorlar. Ortalama verileri çalınan 20 milyon Türk kullanıcının olduğu düşünülüyor. İşin korkunç kısmı bu hacking olayının resmen zevk için yapılması. Genellikle bu tarz veriler bir amaç için çalındığında satışa çıkarılıyor.

AA muhabirinin BTK’den edindiği bilgiye göre, “Facebook’taki 533 milyon kullanıcının verilerinin bir hacker platformunda ücretsiz olarak paylaşıldığı” haberleri üzerine kurum yetkilileri harekete geçti.

Facebook yetkililerinden konuya ilişkin bilgi talep eden BTK, 4 Nisan’da resmi yazı göndererek, durumdan etkilenen Türk vatandaşlarına ilişkin bilgiler ile alınan önlemlerin bir an önce bildirilmesini talep etti.

“Business Insider” internet sitesinin haberinde, bir hacker platformunda 106 ülkeden 533 milyon Facebook kullanıcısının telefon numaraları ve kişisel verilerinin çevrim içi olarak ücretsiz paylaşıldığı iddiasında bulunulmuştu.

Yayımlanan kişisel bilgilerin 32 milyondan fazlasının ABD’den, yaklaşık 20 milyonunun Türkiye’den, 11 milyonunun Birleşik Krallık’tan, 6 milyonunun Hindistan’dan olduğu ifade edilen haberde, söz konusu bilgiler arasında telefon numaraları, konum bilgileri, doğum tarihleri, elektronik posta bilgilerinin bulunduğu aktarılmıştı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayan;

“İki aşamalı doğrulamayı aktif hale getirin. Birçok mecrada parolayla SMS seçeneği de bulunmaktadır. Böylelikle parolanız ele geçirilse bile hesabınız güvende olur.” ifadesini kullandı.

Sayan, oltalama yöntemine dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Dolandırıcılık vakalarının artış gösterebileceği şu an için kesin gibi. Keza ücretsiz dağıtılan verilere herkes ulaşabilir durumda. Bununla beraber Facebook’un hacklenmesi Instagram bilgilerinizin de dışarı açıldığı anlamına geliyor. Sayan ayrıca, “Böylelikle bir platformda güvenlik ihlali yaşanırsa diğer hesaplarınız etkilenmez. Kurumsal e-posta adresleriyle sosyal medya platformlarına üye olmayın. İki aşamalı doğrulamayı aktif hale getirin. Birçok mecrada parolayla SMS seçeneği de bulunmaktadır. Böylelikle parolanız ele geçirilse bile hesabınız güvende olur” diye de belirtiyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, veri güvenliğinin sağlanması için kullanıcıların, bilgileri ele geçirilenler arasında olmasalar da parolalarını değiştirmesi gerektiğini bildirdi.

Oltalama saldırılarına karşı dikkatli olunması uyarısında bulunan Sayan, veri ihlali sonrası e-postalara veya telefon numaralarına gelen mesajlardaki linklere, e-postaya gelen zararlı içeriklere karşı tedbirli davranılmasının önem taşıdığını ifade etti.

Kaynak: aa.com.tr

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Linkedin Üzerinden 500 Milyon Kullanıcının Verileri Toplandı ve 2 Milyon Kayıt Sızdırıldı

Google, Servisler İçin Kota Uygulamasını 2022′ ye Erteledi

Pardus ETA, 100 Binin Üzerinde Etkileşimli Tahtada Kullanılacak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.