Haberler

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, Facebook’a İnceleme başlattı

Facebook geçtiğimiz günlerde oldukça büyük çaplı bir siber saldırının hedefi olmuştu. Ele geçirilen verilerin halka açık bir siber suç forumunda yayınlanmasının ardından Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK) bu sızıntı hakkında inceleme başlattı.

İlgili haberimiz;

Facebook Hacklendi: 533 Milyon Kullanıcı Verisi Sızdırıldı

Kişisel Verileri Koruma Kurulu Facebook Hakkında İnceleme Başlattı
Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK) Facebook Hakkında İnceleme Başlattı

Geçtiğimiz haftasonu gerçekleştirilen saldırıda bir hacker 106 ülkeden 533 milyon Facebook kullanıcısının telefon numaralarını ve kişisel verilerini bir siber suç forumunda paylaşmıştı.

Kişisel bilgilerin arasında telefon numaraları, konum bilgileri, doğum tarihleri ve e-posta bilgilerinin de bulunduğu bilinirken, bu bilgiler ücretsiz olarak servis edilmişti. Dünya basınında geniş yankı bulan bu olayda, ülkemizden yaklaşık 20 milyon kullanıcının bilgileri de ele geçirildi. Güvenlik uzmanları verilerin siber korsanlar tarafından dolandırıcılık amacı ile kullanılabileceğini, hesaplar için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirtmişti.

Anadolu Ajansı muhabirinin aldığı bilgiye göre, Kurul, “Facebook’taki 533 milyon kullanıcının verilerinin bir hacker platformunda ücretsiz olarak paylaşıldığı” haberleri üzerine konuyu gündem toplantısında görüştü.

Kurul, Facebook hakkında resmen inceleme başlatılmasına karar verdi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu