Haberler

Facebook Sızıntısında Verilerinizin Çalınıp Çalınmadığını Kontrol Edebilirsiniz

İnsanlar artık yakın tarihli Facebook veri ihlalinde bilgilerinin çalınıp çalınmadığını kontrol edebilecekler.

530 milyondan fazla kişinin bilgileri, büyük ölçüde cep telefonu numaralarından oluşan bir Facebook veri tabanından sızdırıldı.

Kişiler, numaralarının veya e-postalarının tehlikede olup olmadığını kontrol etmek için Have I Been Pwned çevrimiçi aracını kullanabilirler.

Facebook, verilerin 2019’daki “eski” bir ihlal ile ele geçirildiğini söylüyor. Ancak, söz konusu ihlali siber güvenlik uzmanları araştırmayı sürdürüyor.

Facebook, ihlali bir buçuk yıldan daha uzun bir süre önce “bulduğunu ve düzelttiğini” söyledi.

Ancak çalınan bilgiler bir bilgisayar korsanlığı forumunda ücretsiz olarak yayınlandı ve bu da verilerin kullanım alanını oldukça yaygın hale getirdi.

Verileri analiz eden araştırmacılara göre, veritabanı 106 ülkede 533 milyon kişiyi kapsıyor. Bu rakama Birleşik Krallık’taki 11 milyon Facebook kullanıcısı, 30 milyon Amerikalı ve 7 milyon Avustralyalı dahil.

HaveIBeenPwned’i çalıştıran bir güvenlik uzmanı olan Troy Hunt, web sitesindeki bir blogda, her kullanıcı için her veri parçası bulunmadığını ancak 500 milyon telefon numarasının yanında “yalnızca birkaç milyon e-posta adresinin” sızdırıldığını söyledi.

‘Sadece küçük bir grup kullanıcı değil’

Hunt, Facebook veri sızıntısı haberini takiben, web sitesine “benzeri görülmemiş bir trafik” den sonra telefon numarası arama işlevini başlattı.

Önceden, platformun ziyaretçileri yalnızca e-posta adreslerini arayabiliyordu.

Web sitesi ziyaretçileri artık cep telefonu numaralarını bir arama kutusuna giriyor ve web sitesi, numaranın sızan veritabanında görünüp görünmediğini kontrol ediyor.

Hunt BBC’ye “Have I Been Pwned’in bu soruyu sadece küçük bir dilim insan için değil, herkes için yanıtlayabilmesini sağlamak istedim” dedi.

Facebook’un kendi genel müdürü Mark Zuckerberg’in de cep telefonu numarasının veri tabanına sızdırıldığı ileri sürülmekte.

Güvenlik uzmanı Dave Walker, Zuckerberg’in sızdırılan telefon numarasının ekran görüntüsüyle birlikte “Bu, Facebook sızıntısındaki hesabıyla ilişkili numara” dedi.

Ekran görüntüsü ayrıca Zuckerberg’in uçtan uca şifreleme kullanan ve Facebook’a ait olmayan mesajlaşma platformu Signal’de hesabı olduğunu da gösteriyor.

Facebook, güvenlik nedenleriyle 2011’den beri kullanıcılardan telefon numaralarını girmelerini talep ediyor.

Biri hesabına her giriş yaptığında bir kullanıcının cep telefonuna bir metin gönderen ek bir özellik olan “iki faktörlü kimlik doğrulama” yapılıyor.

Ancak teknoloji devi, Ağustos 2019’da “eski verilerin” “bulunduğunu ve düzeltildiğini” söylemenin ötesinde, son sızıntı hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

Hunt, “Facebook henüz bu konuda net bir tutum ortaya koymadı” diye ekledi. “2019 olayının temel neden olduğunu ima ettiler, ancak bu dolaşımdaki verileri açıklamak için yeterince tatmin edici değil. Şu anda bir bilgi eksikliği var ve bu eksiklik pek çok spekülasyonla dolduruluyor.”

Facebook, teknoloji basınının yorum talebine henüz yanıt vermiş değil.

Bu arada, dünyanın dört bir yanındaki siber güvenlik kurumları da Facebook’a soruşturma başlattı.

İrlanda Veri Koruma Komisyonu, teknoloji firması ile birlikte “atıfta bulunulan veri kümesinin gerçekten 2019’da bildirilenle aynı olup olmadığını” belirlemek için çalıştığını söyledi.

Filipinler Ulusal Gizlilik Komisyonu ve Hong Kong Gizlilik Komisyonu Ofisi de ihlale yönelik araştırmalar başlattı.

Kaynak: bbc.com

Diğer Haberler

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, Facebook’a İnceleme başlattı
LG, Akıllı Telefon Pazarından Çekileceğini Doğruladı
Spotify, Otomobiller İçin Geliştirdiği “Car Thing’e” Dair Bilgi Sızdırdı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.