Haberler

Birleşik Krallık, Terörizme Karşı Siber Kuvvet Kullanıyor

Birleşik Krallık hükümetinin yaptığı açıklamalara göre casuslardan, siber uzmanlardan ve ordu üyelerinden oluşan yeni bir saldırı gücü; düşman devlet faaliyetlerini, teröristleri ve suçluları engellemek için halihazırda siber operasyonlar yürütüyor. National Cyber Force (Ulusal Siber Kuvvet) olarak bilinen yeni grup, Birleşik Krallık’ın ulusal güvenliğine yönelik terör saldırılarına karşı mücadele etmeyi ve ülkenin askeri operasyonlarını desteklemeyi amaçlıyor.

Başbakan Boris Johnson, geçtiğimiz günlerde parlamentoya bu yeni ekibin çoktan hazır olduğunu ve faaliyete geçtiğini söyledi. National Cyber Force bünyesinde bulunan uzmanlar ise birçok farklı yerden geliyor. MI6 ve GCHQ istihbarat teşkilatları, savunma bakanlığı, savunma bilimi ve teknolojisi laboratuvarı gibi kurumlardan uzmanlar sürekli olarak siber güvenlik için çalışıyorlar.

GCHQ’nun açıklamalarına göre, teröristlerin cep telefonlarıyla haberleşmelerini engellemek, suç örgütlerinin interneti bir platform olarak kullanmasını zorlaştırmak ve hava kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarını düşman silahlarından korumak gibi birçok siber operasyon yürütülüyor.

2018’den beri ufak ufak tanıtılan bu birimin 2000 personelden oluşacağı ve 250 milyon pound bütçesi olacağı biliniyordu. 2016 ve 2018’de IŞİD terör örgütünün propaganda sitelerine karşı siber operasyon yapan National Cyber Force’un çok daha geniş kullanım alanları olacağı da söyleniyor.

“Düşman bölgesindeki bir asker pusuya düşmeden önce uydu sistemleri ve dronelar sayesinde uyarılacak. Yapay zekâ yardımıyla hızlıca karşı tedbirler alınacak. Dronelar ile hava saldırısı yapma veya düşmanı çevreleme gibi taktik emirler verilebilecek” sözleriyle bu ekibin önemini vurguluyor Boris Johnson.

Suriye’deki operasyonlarda yoğun olarak drone ve uydu sistemlerini kullanan Türk Silahlı Kuvvetlerinin de siber saldırı tehditlerine karşı daha fazla önlemler almasını ve bu alandaki başarılarını temenni ediyoruz.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu