Haberler

Apple M1 İşlemcisi İçin Kötü Amaçlı Yazılım Keşfedildi

Apple M1 işlemcisi 2020 yıl sonunda tanıtılan Macbook’larda kendine yer edinmişti. ARM tabanlı işlemci için hackerlar boş durmuyor.

Mac güvenlik araştırmacısı Patrick Wardle tarafından yayınlanan bir rapora göre, daha önce x86 tabanlı cihazlarda çalışan kötü amaçlı bir yazılım ARM tabanlı Apple M1 işlemcisine adapte edilerek yeniden derlendi.

Kötü amaçlı yazılımın Safari reklam yazılımı uzantısı biçiminde olduğunu keşfeden Wardle, bu yazılımın M1 çipi için bilinen ilk kötü amaçlı yazılım olduğunu belirtti. İlk olarak Intel x86 platformu için geliştirilen yazılımın M1 çipinde de çalışır hale gelmesi, hackerların boş durmadığını gösteriyor.

Kötü amaçlı uzantı “GoSearch22” olarak adlandırılıyor. İlk olarak Aralık ayının sonunda görülen yazılım, tespit edilmemek amacıyla sürekli olarak sisteme adapte oluyor. Ayrıca bu yazılım Mac ailesinin en eski ve en aktif adware’i olarak da tanınır.

Gosearch22, kullanıcıların verilerini izleyip topluyor. Ardından bu verileri kullanarak açılır pencerlerle sürekli reklam gösteren yazılım, Safari tarayıcı uzantısı olarak görünüyor.

Apple M1 Macbook

Kötü amaçlı yazılımlar malesef hayatımızın bir parçası haline geldi. Verilerimizi ele geçirmek isteyen hackerlar, kötü amaçlı yazılımlar hazırlayarak bilgilerimizi ele geçiriyor.

Apple MacOS işletim sistemi ise Windows’a nazaran daha güvenli olarak görülüyor. Ancak bu durum hackerların MacOS tabanlı cihazlara saldırmayacağı anlamına gelmiyor.

Apple, son tanıttığı Mac cihazlarında ARM tabanlı M1 işlemcisini tasarlayarak teknoloji dünyasında büyük yankı uyandırmış ve yeni dönemin kapısını aralamıştı.

Kaynak: gizmochina.com

Son Haberler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.