Haberler

Android Yüz Tanıma Kontrolleri ve El Yazısı Tanıma Özellikleri Ekliyor

Google’ın Android’e gelen erişilebilirlik özellikleri arasında bazı ilginç şeyler var. Motor kabiliyeti sorunlu insanlar için yüz mimik kontrolleri, el yazısı tanıma özellikleri ve düşük görme yetisi veya körlük sahibi insanlara özel bir Google uygulaması bunların arasında geliyor. Bunların yanında Google Asistana, Digital Wellbeing, Nearby Share ve Google’un Android klavyesine yapılan geliştirmeler de gelen yenilikler arasında.

Android’in yüz mimik kontrolleri iki parçadan oluşuyor. Kamera Geçişleri Android’in mevcut Erişilebilirlik Süit’inde bulunuyor ve ağzınızı açmak veya kaşlarınızı kaldırmak gibi aktivitelerle komut verebilmenizi sağlıyor. İkinci parça ise Project Activate, insanların iletişim kurmasına yardımcı olacak kendi başına bir uygulama. Bununla yüz mimikleri sesli veya yazılı mesaj yollamak için kullanılabilecek.

Bu sırada Google’a açıklamasına göre Lookout’un el yazısı tanıma özelliği Latin harflerinde oluşan dilleri okuyabilecek ve Dökümanlar’a erişim sağlayabilecek. Euro ve Hint Rupisi de Currency (Para birimi) moduna eklenenlerden.

Erişilebilirliğin yanı sıra Gboard da bir takım yeniliklerle geliyor. Bu yeniliklerden en ilginci, Android 11 ve yukarısındaki Android klavyelerin Smart Compose ile yazılan cümleleri tamamlayabilmesi olacak. Bu özellik daha önce Pixel telefonlarda da bulunmaktaydı. Kopyalama ve yapıştırma da telefon numaraları ve adres bilgilerini kopyalanan tüm bir metinden ayırabilecek şekilde geliştirilmiş. Ayrıca Gboard ekran görüntüsü alımından sonra bir mesajlaşma uygulmasına geçiş yaparsanız alınan görüntünün paylaşılmasını sorabilecek.

İnsanları yürürken aşağıya telefonlarına bakmamaları konusunda uyaran Digital Wellbeing de “Hatırlatmalarımı aç” komutu ile tüm hatırlatmaları düzenlemek için tek durak olma özelliği kazanacak.

Google bu özellikler için belirli bir çıkış tarihi önermediği gibi Android 12’ye özel olup olmadıkları konusunda bir açıklamada da bulunmadı. Ama özellikleri sonbahar boyunca yayınlanmaya başlayacağı düşünülüyor.

Kaynak: theverge.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.