Haberler

Çin Hükümeti Bütün Kriptopara İşlemlerini Yasadışı İlan Etti

Çin’in Merkez Bankası kriptopara üzerine duruşunu somutlaştırdı ve yayınladığı bir açıklamayla Çin halkına yapılacak servislerde kullanılmak üzere yapılan deniz aşırı bütün kriptopara işlemlerini yasa dışı ilan etti.

Çin Halk Bankası “Sanal para ilişkili iş aktiviteleri yasadışı finansal aktivitelerdir” açıklamasında bulundu.

Kriptoparanın ekonomik ve finansal düzeni bozduğu açıklamasında bulunan banka aynı zamanda kriptoparanın kumar, dolandırıcılık, para aklama ve hırsızlık gibi  illegal aktivitelerinde kullanıldığını ekledi.

Yapılan açıklama açıkça Bitcoin, Ether ve TEDA isimlerini andı ve bunların gerçek para ile aynı yasal statüye sahip olmadığını söyledi.

Yasaklanan kriptopara işlemleri arasında kriptopara dönüştürme işleri, sanal paraların alımı ve satımı, sanal para üzerine aracı ve fiyatlandırma bilgileri sunmak, token sağlama finans işlemleri ve dahası bulunuyor.

Çin Hükümeti uzun zamandır kriptopara ile problemli durumdaydı ve mayıs ayında üç devlet destekli finansal grup kriptoparanın ödeme aracı olarak kullanılması üzerine ortaklaşa bir uyarı açıklamasında bulunmuştu.

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He de mayıs ayında kriptopara madenciliğine karşı daha sağlam bir duruş sergilemeleri gerektiği açıklamasında bulunmuştu. Yapılan bu açıklama birden fazla kripto para madencilik operatörünün işlemlerini durdurmasına sebep olmuştu.

Araştırmacılar yakın zamanda  Bitcoin’in hashing gücü ve hesaplamalarının %75’inin Çin kaynaklı olduğunu öne sürmüştü. Wall Street Journal’ın yazdığına göre madencilik işlemleri Schuan ve Yunnan’daki hidrogüç merkezleri ve Xinjiang ve İç Moğolistan’danki kömür madenleri tarafından desteklenmekte.

Cuma günü yapılan bu açıklama Bitcoin fiyatlarının %4, Ethereum fiyatlarının ise %7’den fazla değer kaybetmesine sebep oldu.

Kaynak: zdnet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.