Haberler

Adobe, Flash İçin Tarih Verdi: Bir Dev Sahneden Çekiliyor

Her şey bir mimar olan Jonathan Gay’in ev tasarımı yapan bir program geliştirmek istemesiyle başladı. Macintosh için oyun geliştiren Gay 1993’te iki arkadaşı ile beraber FutureWave şirketini kurarlar.

FutureWave’in ilk hedefi, en son teknoloji trendi olan dijital kalemdi. Macintosh’un istediği dijital kalemler için optimize edilmiş olan SmartSketch uygulaması üzerinde çalışmak zorundaydılar. FutureWave çalışmaya başladıktan sonra SmartSketch’e bazı temel animasyon yetenekleri ekledi. World Wide Web’in gelişmesiyle beraber metin editörlerinin yanı sıra, web tasarımcıları için çok fazla araç yoktu FutureWave, SmartSketch’in animasyon bileşenleri geliştirmeye karar verdi ve 1995’in sonunda FutureSplash adlı bir web animasyon aracı ortaya çıktı. SmartSketch gibi kullanıcı arayüzü kullanıcı dostuydu ve geliştiricilerin animasyonları sürükleyip bırakmasına izin veriyordu. Bu animasyonlar daha sonra animasyonları hızlı bir şekilde çalıştıran ve dosya boyutlarını küçük tutan platform olan FutureSplash Viewer kullanılarak web tarayıcılarına entegre edili ( o dönemde Internet Explorer ve Netscape var ).

Ancak kullanıcıların tarayıcılarında animasyonları görebilmeleri için bu oynatıcıyı gerçekten indirmeleri gerekiyordu. FutureSplash piyasaya sürülmesinden sadece birkaç ay sonra, Netscape bunu özelliği uzantılar listesine ekledi. 1996’da çok fazla rekabet yoktu bu yüzden çok sayıda kullanıcı Netscape üzerinden bu yeni teknoloji deneyimledi. Daha sonra, 1996 yılının Ağustos ayında Microsoft, Internet Explorer’daki varsayılan ana sayfa olan MSN.com için yerleşik bir oynatıcı oluşturmak üzere FutureWave ile görüşmeye başladı. Sayfalarının belirli bir bölümünde televizyon izleme deneyimine benzeyen bir şey yaratmak istediler bu FutureSplash için büyük bir adım oldu.

Macromedia bu yeni teknolojideki ışığı görerek 1996’nın sonunda FutureSplash’ı satın aldı. Macromedia Flash’ı (FutureSplash) dünyaya tanıttılar. İlk sürümlerde yavaş yüklenme SEO gibi problemleri vardı ancak bu yeni web içeriği geliştirme komsepti web tasarımcıların ilgisini çekmeyi başarmıştı.

Bu yeni ortam, web, oyunlar, animasyonlar, filmler gibi web’e adeta sihirli bir dokunuş yapmıştı. Flash bir çok yönden web’in sınırlarını zorladı ve daha önce imkansız olanları mümkün kıldı.

Bir efsanenin doğuşu

Yıl 2005’i gösterdiğinde, üç yazılım mühendisini Paypal’dan ayrılyor ve kendi hikayelerini yazmaya karar veriyorlardı. Bir alan adı aldılar ve web için yeni bir ürün hayal etmeye başladılar. Amaçları web’de video içerikleri yayınlamaktı ancak bu videolar çok yer tutmayacak ve video akışlarında sorun olmayacaktı işte YouTube böyle başladı. Ve elbette Flash kullandılar.

Aslında Flash, YouTube için bir tür tesadüf eseriydi. Daha önce Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim hala doğru fikri bulmak için uğraşırken, Karim yatırımcı Keith Rabois ile tanıştığı bir barbeküye katıldı. Karim, video oynatıcılarının Flash kullanıp kullanmadığını soram Rabois’e çalıştığı siteden bahsetti. Karim bunu onaylayıp siteyi demo haline getirdiğinde, Rabois o noktaya yatırım yapmayı kabul etti. Anlaşıldığı üzere, özellikle Flash teknolojisinden yararlanan bir şirket arıyordu. Tek hedefleri sorunsuz video deneyimi idi.

Bir yıl sonra Google, YouTube’u satın aldı Flash, yıl 2006 gösterdiğinde adete web’in bir parçası olmuştu ve artık tüm internet tarayıcıları tarafından destekleniyordu. Sonrasında Adobe – Macromedia satın alımı gerçekleşti. İlerleyen süreçte bir çok versiyon ve yeni özellikler beraberinde geldi.

Steve Jobs, iPhone’u 2007’de tüm dünyaya tanıttığında artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktı. iPhone’nun lansmanından önceki aylarda Adobe aslında Apple’ın yeni telefonunda çalışan Flash’ın bir sürümü üzerinde çalıştı. iPhone’nun dünya tanıtılması sonrası Apple, Flash ile yaşadığı sorunların devam etmesi Apple – Flash birlikteliğini tamamen bitirdi.

İlerleyen yıllarda Flash’da yaşanan performans sorunları üretici ve geliştiricileri HTML5 yönlendirdi ve desteklenmeye başlanıldı. Tüm bunlar 10 yıllık ciddi büyüme gösterin Flash’ı sonraki 10 yıl için ciddi bir düşüş içerisine soktu.

Bir Devin/Devrin Sonu

2017 yılının Temmuz ayında Adobe , 2020’de Flash yazılımı ve oynatıcısı için resmi olarak desteğin sona erdireceklerini açıkladı . Aynı zamanda tarayıcı üreticilerde Flash’ın engelleneceği yönünde açıklamaları beraberinde getirdi.

Evet artık bir dev/ bir devir sona eriyor. Teşekkürler Flash, tüm animasyonlar için..

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.