Haberler

Zincir Marketlerin Fiyatları Tek Bir Uygulamada Karşılaştırılabilecek

Ticaret Bakanlığı, zincir marketlerdeki ürünlere ait fiyatların yer alacağı yeni bir sistem üzerinde çalışıyor. Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan düzenleme ile birlikte 200’den fazla şubesi bulunan tüm market zincirleri fiyatları paylaşmakla yükümlü olacak. Detaylar haberimizde.

Resmi Gazete Görsel dosyası

Ticaret Bakanlığı tarafından ülkemizde hizmet veren zincir marketlere ilişkin yeni bir düzenleme getirildi. Perakende sektöründe rekabetin sağlanabilmesi ve vatandaşların aydınlatılması üzerine yapılan düzenleme ile birlikte 200’den fazla şubesi bulunan zincir mağazalara veri paylaşma zorunluluğu getirildi. Veriler, Ticaret Bakanlığı tarafından yakın zamanda hazırlanacak bir uygulama üzerinde yer alacak ve vatandaşlar bu uygulama üzerinden bir ürünün farklı mağazalarındaki fiyatlarını görüntüleyebilecek.

Konu ile ilgili Resmi Gazete’de yayınlanan Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikle Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik başlıklı yayında şu ifadelere yer verildi;

“Perakende ticaretin etkin ve sürdürülebilir rekabet şartlarına göre yapılmasına yönelik politikaların geliştirilmesi, kamuoyunun aydınlatılması ve tüketicinin fiyat karşılaştırması yapabilmesine imkân sağlanması amacıyla, gıda perakende sektöründe hızlı tüketim mallarının satışıyla iştigal eden ve şube sayısı iki yüzden fazla olan zincir mağazalar, satışa sundukları ürünler ile şubelerine ilişkin verileri Bakanlıkça belirlenen sisteme aktarmakla yükümlüdür. Bu veriler ilgili kurum, kuruluş ve kamuoyuyla paylaşılabilir. Veri aktarımının usul ve esasları Bakanlıkça belirlenerek ilgili zincir mağazalara bildirilir.”

Siz de yeni yönetmelik ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanacak fiyat karşılaştırma uygulaması ile ilgili görüşlerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAKIN TARİHLİ DÜZENLEMELER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.