Haberler

Yeni E-Ticaret Düzenlemesi TBMM’de Kabul Edildi

Her geçen gün büyümeye devam eden e-ticaret sektörünün düzenlenmesi için TBMM’ye yeni bir kanun teklifi sunuldu. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi başlığıyla sunulan teklif mecliste oy çokluğu ile kabul edildi. Peki yeni düzenlemeler neler getiriyor, e-ticaret sektörü için ne gibi önlemler alındı? Tüm detayları haber içeriğimizde inceleyebilirsiniz.

Elektronik ortamda yapılan alışverişler her geçen gün hızla artmaya devam ediyor. Hem alıcıyı, hem satıcıyı hem de aracı firmaları korumak ve sektörü kontrol altına alabilmek adına meclise bir kanun teklifi sunuldu. Teklifin içeriği Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi başlığıyla yer aldı. Yeni düzenlemeye göre sektörde birçok yenilik yer alacak. Yeni düzenleme haksız rekabet, satıcıların sorumlulukları, pazaryerlerinin görevleri gibi konuları kapsıyor.

E-ticaret alanında herhangi bir platform üzerinden satış yapan kişi veya firmalar “elektronik ticaret hizmet sağlayıcı” olarak nitelenecek. Satışlara aracılık eden pazaryerleri gibi firmalar ise “elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcı” unvanı ile işlem yapacak.

Yeni düzenleme ile ilgili diğer detaylar ise şu şekilde;

Pazaryerleri lisanssız işlem yapamayacak

Yeni düzenleme ile birlikte pazaryeri olarak ticarete aracılık sağlayan firmalar lisans almak zorunda kalacak. Lisans gerekliliği işlem hacmi 10 milyar TL ve satış rakamları 100 bin adedin üzerinde olan aracıları kapsıyor. Satış rakamları kullanıcıların iade ve değişim yaptığı ürünleri kapsamıyor. Pazaryerlerine satış hacimleri doğrultusunda da yeni düzenlemeler getirildi. 10, 30 ve 50 milyar TL satış hacmine göre kademeli olarak değişen düzenlemeler mevcut.

Haksız rekabetin önüne geçilecek

Aracı firmalarla yapılan ticaretlerde haksız rekabetin sorumluluğu aracıya yüklenecek. Aracılar satışına izin verdiği ürünlerin fiyatlandırması ile ilgili pazar araştırmasını yapmak zorunda. Haksız rekabet durumunda satıcılar için 10 ila 100 bin TL arasında, aracılar içinse 20 milyon liraya varan cezalar uygulanacak. Yeni e-ticaret düzenlemesi ile gelen haksız rekabet yasasının içeriği şu şekilde;

Mal veya hizmet satışı karşılığında elektronik ticaret hizmet sağlayıcıya yapılması gereken ödemenin, en geç satış bedelinin elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcının tasarrufuna girdiği ve siparişin alıcıya ulaştığı tarihten itibaren 5 iş günü içinde eksiksiz yapılmaması.

Elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcı tarafından satış fiyatında tek taraflı değişiklik yapılması dahil olmak üzere, elektronik ticaret hizmet sağlayıcının kampanyalı mal veya hizmet satışına zorlanması.

Elektronik ticaret hizmet sağlayıcıyla olan ticari ilişkinin koşullarının, yazılı şekilde veya elektronik ortamda yapılan aracılık sözleşmesiyle belirlenmemesi ya da bu sözleşmenin açık, anlaşılır ve elektronik ticaret hizmet sağlayıcı tarafından kolay erişilebilir olmasının sağlanmaması.

Elektronik ticaret hizmet sağlayıcının aleyhine olacak şekilde aracılık sözleşmesi hükümlerinde geçmişe yönelik veya tek taraflı değişiklik yapılması ya da buna imkan sağlayan herhangi bir hükme aracılık sözleşmesinde yer verilmesi.

Herhangi bir hizmet verilmediği veya verilen hizmetin türü ve hizmet bedelinin tutar ya da oranı aracılık sözleşmesinde belirtilmediği halde elektronik ticaret hizmet sağlayıcıdan bedel alınması.

Aracılık sözleşmesinde herhangi bir nesnel ölçüte yer verilmediği halde ya da kamu kurumlarına veya adli mercilere başvuruda bulunulduğu gerekçesiyle elektronik ticaret hizmet sağlayıcının sıralama ya da tavsiye sisteminde geriye düşürülmesi, elektronik ticaret hizmet sağlayıcıya sunulan hizmetin kısıtlanması, askıya alınması veya sonlandırılması.

Fiyat belirleme konusunda pazaryerleri söz sahibi olamayacak

Yeni düzenlemede haksız rekabetin oluşmaması adına pazar araştırması yükümlülüğü aracı firmalara getirildi. Ancak fiyat belirleme noktasında aracı söz sahibi olamayacak. Ürünün satışına onay verip vermeme konusunda özgürler. Pazaryerlerinin kendi satış hacmini artırmak için uyguladığı indirimli ürün politikası artık mümkün olmayacak. Satıcı belirlediği rakamın altında bir rakama satış yapma konusunda zorlanamayacak.

Yeni e-ticaret düzenlemesi ile ilgili düşüncelerinizi, değişmesi gerektiğini düşündüğünüz maddeleri yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Okumaya Devam Et

E-ticaret Nasıl Yapılır? E-ticaret Rehberi

3D Secure (Güvenli Ödeme) Nedir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.