Haberler

Yüzlerce Fidye Yazılım Saldırısı Gerçekleştiren Saldırganlar Ukrayna’da Tutuklandı

Europol, gerçekleştirdiği yüzlerce saldırı ile kurbanları 5 ila 70 milyon Euro arasında değişen fidye talepleri ile gasp eden, oldukça etkin bir fidye yazılımı operasyonunun üyeleri olduğu söylenen iki kişiyi Ukrayna’da tutukladığını duyurdu.

Operasyon uluslararası kolluk kuvvetlerinin katılımı ile gerçekleşti

Çeşitli uluslararası kolluk kuvveti ekiplerinin katıldığı operasyon, FBI, Fransız polisi (Jandarma Nationale) ve Ukrayna Ulusal Polisi (Національна поліція України) ile koordineli olarak yürütüldü. Polis memurları toplamda yedi mülkte aramalar yaptı, 375.000 dolar nakite ve yaklaşık 250.000 dolar değerinde olan iki lüks araca el koydu. Ayrıca, fidye ödemeleriyle bağlantılı olduğu düşünülen 1,3 milyon dolarlık kripto para hesabı da donduruldu.

Europol ve Ukrayna polisi tarafından yapılan koordineli duyurularda, şüpheliler üst düzey bir grubun üyeleri olarak tanımlandı. Buna ek olarak Europol, operasyonel nedenlerle grubun adını veremediklerini de söyledi.

Europol, teknoloji basınına verdiği demeçte, “Bu kişilerin ikisi de yalnızca fidye saldırılarına değil, aynı zamanda suç fonlarını aklamaya da odaklanan aynı grubun parçası,” ifadelerini kullandı.

Her iki şüpheli de 25 yaşındaki bir erkek “hacker” olarak tanımlanan bir kişi ile birlikte Kiev şehrinde tutuklandı.

Kolluk kuvvetleri, Nisan 2020’den başlayarak Kuzey Amerika ve Avrupa’daki kullanıcıları hedef alan yaklaşık yüz siber saldırının söz konusu çete tarafından gerçekleştirildiğini düşünüyor.

Saldırganların hedef aldığı ilk noktalar, kurbanın VPN aracı veya çalışanlara gönderilen e-postalar oluyor.

Mağdur olan kuruluşlara verilen toplam zararın 150 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Ukrayna’da gerçekleştirilen operasyona, dört FBI ve bir Interpol görevlisine ek olarak Europol’den katılan iki siber suç uzmanı olmak üzere altı Fransız müfettiş katıldı.

Fidye yazılımı operasyonlarında çetenin tamamı yerine üyelere odaklanılıyor

Bu tutuklamalar muhtemelen Hizmet Olarak Fidye Yazılımı (RaaS) operasyonunu tamamen çökertmeyecektir. Buna ek olarak, kolluk kuvvetleri çete faaliyetlerini kesintiye uğratmanın bir yolu olarak çetedeki kişileri ayrı ayrı hedef almayı tercih ediyor.

Ayrıca, başarılı kolluk kuvvetleri operasyonları diğer üyeler arasında korku ve belirsizlik yaydığı için, genellikle grubun kapanmasına veya yeniden markalaşmasına da yol açabilmekte.

Ukrayna siber polisinden yapılan açıklamada tutuklanan kişilerin, biri bilgisayar ağlarına ve sistemlerine yetkisiz müdahale ve diğeri kara para aklama suçu olmak üzere iki suçtan dolayı on iki yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya oldukları belirtildi.

Ukrayna polisi, bu yıl Clop ve Egregor fidye yazılımı operasyonlarının üyeleri olduğuna inanılan başka kişileri de tutuklamıştı.

Kaynak: bleepingcomputer.com

Diğer haberler

Türkiye’nin Dijital Altyapılarına Yönelik Veri Sızıntısı İddiaları Hakkında Basın Açıklaması
Facebook, WhatsApp ve Instagram Çöktü Hisse Senetleri Düştü!
Kripto Para Platformu Yanlışlıkla Kullanıcılarına 90 Milyon Dolar Ödedi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu