Haberler

Facebook, WhatsApp ve Instagram’ın Çökme Sebebi Belli Oldu

Dün başlayan kesinti Dünya çapında milyonlarca kullanıcı etkilemiş, tüm rakipleri çökerken ayakta kalan Twitter üzerinden binlerce konu ile ilgili tweet atılmıştı. Herkes sorun ile ilgli spekülasyon üretmiş armageddon senaryoları yazılmıştı.

Bir süre sonra Facebook ve diğerleri yavaş yavaş yeniden online olmaya başladı. Şu an için sorun çözülmüş gözüküyor ancak şimdide akıllarda başka bir soru cevabını arıyor.

FaceFacebook, WhatsApp ve Instagram neden çöktü?

BGP yönlendirme sorunu kesintilere neden oldu. İlk başta sorun DNS ile ilgili gibi görünse de daha sonra sorunun bundan çok daha kötü olduğu öğrenildi. Amazon AWS’den Giorgio Bonfiglio tarafından açıklandığı gibi çeşitli Facebook yönlendirmeleri internet’in BGP yönlendirme tablolarından aniden kaybolmuş ve IP adreslerinde barındırılan herhangi bir hizmete bağlanmayı fiilen imkansız hale getirmişti.

BGP or the Border Gateway Protocol, günümüz internetinin çalışmasını ve dünyanın bir tarafındaki bir bilgisayarın diğer taraftaki bir cihaza nasıl bağlanabileceğini sağlar. BGP yönlendirme protokolü bir (otonom) ağ sisteminden diğerine trafiği kolaylaştıran bir internet “posta sistemine” benzer. Bir network internette bilinmek istediğinde prefixes’lerini dünyanın geri kalanına duyurulması gerekir. Eğer bu rotalar ve prefixes kaldırılırsa internet’teki hiç kimse sunucularına nasıl bağlanacağını bilemez. İşte Facebook’un başınada bu geldi, bir şekilde prefixes’ler ortadan kayboldu ve kimse erişim sağlayamadı. Tüm bu süreç sonunda BGP routing tabloları eski haline geldi ve erişim yeniden sağlandı.

Sorunun kaynağı ortaya çıksada ve bir yapılandırma hatası gibi gözüksede neyin bu tabloları sildiği hala merak konusu ve gizemini koruyor.

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu