Haberler

YouTube Tasarımı Yenileniyor

Dünya’nın en popüler video platformu olan YouTube, mobil uygulamaları ve masaüstü sürümü için tasarımını yeniliyor. Yeni tasarımda Android 13 ile birlikte ortaya çıkan Material You’dan esintiler görebileceğiz. Yeni tasarıma ilişkin tüm detaylar haberimizde.

Yeni YouTube tasarımı

Google’ın video platformu YouTube, şu sıralar reklam sayısındaki artış nedeniyle eleştirilse de kullanıcı deneyimine yönelik geliştirmeler yapmaya devam ediyor. O geliştirmelerden bir yenisi masaüstü sitesinin ve mobil uygulamanın tasarımında olacak. Google, yoğunlukla anasayfada olmak üzere YouTube’u yeniden dizayn ediyor. Yeni tasarım, Android 13 işletim sistemi ile birlikte hayatımıza giren Material You dili ile oluşturuluyor. Şirket, yeni tasarımı test amaçlı olarak bazı kullanıcıları için aktif hale getirdi ancak tüm kullanıcılar için Ekim ayı itibariyle aktif edilmesi bekleniyor.

Yeni YouTube tasarımında öne çıkan değişiklikler

YouTube anasayfa tasarımı
YouTube anasayfa tasarımı

Youtube’un yeni tasarımında en belirgin değişim video kenarlıkları için oldu. Şu ana kadar köşeli bir tasarım kullanan YouTube, hem anasayfada hem de video içlerindeki öneriler gibi kısımlarda kavisli bir tasarıma geçiş yapıyor. Aynı kavisli tasarım YouTube arama çubuğunda da kullanılacak. Yeni tasarımda öne çıkan bir diğer değişiklik de anasayfanın renk tonunda. Şu ana kadar gri tonlarında tasarlanan anasayfada daha koyu bir tema kullanılacak. Karanlık temaya yakın bir renk tonuna sahip yeni tasarım AMOLED ekrana sahip cihazlarda daha az göz yoracak.

YouTube arayüzde kullanılan butonların tasarımı da yenilendi. Video sayfasında gördüğümüz beğenme, listeye ekleme ve abone ol butonları kavisli bir kapsül içine alındı. YouTube bundan sonraki süreçlerde yapacağı geliştirmelerde kavisli tasarımı uygulamasına tamamen entegre edecek gibi görünüyor.

Siz de YouTube tasarım değişikliği ve yeni tasarımla ilgili görüşlerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu