Haberler

Xiaomi, Çin Ordusu İle Bağının Olduğu İddialarını Reddetti

Son dönemim büyük teknolojik cihaz üreticilerinden olan Xiaomi, Komünist bir Çin askeri şirketi olmadığını belirten bir açıklama yaptı.

Xiaomi, ABD hükümetinin iddialarının ardından Çin ordusuyla hiçbir bağı olmadığını belirten bir açıklama yaptı.

Şirket Cuma günü yaptığı açıklamada, “Şirket, Çin ordusuna ait olmadığını, Çin ordusu ile bağı olmadığını ve NDAA kapsamında tanımlanan bir ‘Komünist Çin askeri şirketi’ olmadığını doğruladı.” ifadeleri kullanıldı.

Şirket ayrıca, şirketin “işlerini yürüttüğü yargı alanlarının ilgili yasa ve yönetmeliklerine uygun faaliyet gösterdiğine” de açıklamada yer verdi. Açıklamada ayrıca “Şirket, sivil ve ticari kullanım için ürün ve hizmetler sağladığını yineliyor.” Denildi.

Söz konusu açıklama, ABD Savunma Bakanlığı’nın Çinli donanım üreticisini Komünist Çin askeri şirketleri listesine eklemesinden sonra geldi.

Xiaomi’nin yanı sıra, Advanced Micro-Fabrication Equipment, Luokong Technology, Beijing Zhongguancun Development Investment Center, Gowin Semiconductor, Grand China Aie, Global Tone Communication, China National Aviation Holding şirketi ve Commercial Aircraft Corporation of China da listeye yeni eklenen diğer şirketler oldu.

Listede halihazırda bulunan Çinli şirketler arasında Huawei, Hikvision, Inspur, Panda Electronics ve Semiconductor Manufacturing International Corporation gibi büyük firmalar yer alıyor.

ABD Başkanı Donald Trump, 12 Kasım 2020’de ABD borsasında işlem gören firmalara, listedeki firmalar ile ticaret ve yatırım yapılmasını yasaklayan bir yönetim emri imzaladı.

Borsa, Trump’ın yasakları konusunda emin değil

New York Borsası ise, Çinli firmaların yasaklandığı listeye göre karar vermede oldukça sorun yaşamıştı. NYSE, Çinli üç telekom firmasını (China Telecom, China Mobile, ve China Unicom Hong Kong) önce yasaklamış sonra yasağı kaldırmış ancak nihayetinde yine yasaklamıştı.

Yürütme emrinde Trump, Çin’in ordusunu güçlendirmek ve güncellemek için “Birleşik Devletler başkentini sömürdüğünü” söyledi. Bu durumun Pekin’in ABD’yi ve denizaşırı güçlerini tehdit etmesine ve “ABD ve halkına karşı gelişmiş geleneksel silahlar ve kötü niyetli siber eylemler” geliştirmesine olanak sağlayacağını iddia etmişti.

Trump, açıklamasında “Ulusal Askeri-Sivil Füzyon stratejisi aracılığıyla, sivil Çin şirketlerini askeri ve istihbarat faaliyetlerini desteklemeye zorlayarak ülkenin askeri-endüstriyel kompleksinin boyutunu artırıyor” ifadelerini de kullandı.

“Bu şirketler, görünüşte özel ve sivil kalmalarına rağmen, ÇHC’nin askeri, istihbarat ve güvenlik aygıtlarını doğrudan destekliyor ve bunların geliştirilmesi ve modernizasyonuna yardım ediyor.”

Trump, geçtiğimiz günlerde sekiz Çin uygulamasını (Alipay, CamScanner, QQ Wallet, SHAREit, Tencent QQ, VMate, WeChat Pay ve WPS Office) yasaklamak için ulusal güvenlik endişelerini gerekçe göstererek bir yönetici emri imzalamıştı.

Kaynak: zdnet.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Apple, Katlanabilir Ekranları Test Etmeye Başladı
Signal Yoğun Kullanıcı Geçişi Sonrası Erişim Problemleri Yaşadı
Linkedin Türkiye’ye Temsilci Atayacak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.