Haberler

Apple, Katlanabilir Ekranları Test Etmeye Başladı

Bloomberg’in yaptığı habere göre Apple, katlanabilir ekranlar konusunda “erken aşama çalışmalarına” başladı. Ancak firma, katlanabilir ekran üretim planlarında henüz nihai kararını vermiş değil

Apple, iPhone’un katlanabilir versiyonlarını yapmak için “erken aşama çalışmalarına” başlamış bulunuyor. Haber, Bloomberg’den Mark Gurman’ın atıfta bulunduğu isimsiz bir kaynak tarafından ortaya atılan iddiaya dayanıyor. Bunun yanında yine aynı habere göre Apple, katlanabilir bir model yapıp yapmama konusunda son kararını vermiş değil.

Apple’ın çalışmalarına aşina olan tek kaynak, prototipin tüm bir cihazdan değil, yalnızca katlanan bir ekrandan ibaret olduğunu söyledi. Gurman, haberinde “Geliştirme çalışması bir ekranın ötesine geçmedi, bu da Apple’ın laboratuvarlarında henüz tam bir katlanabilir telefon prototipine sahip olmadığı anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Haberde, Apple’ın prototip ekranının Samsung Electronics Galaxy Fold ve Motorola Razr telefonlarının tasarımına benzediği belirtildi. Ekranın bu iki örnekteki gibi, katlanmasına olanak sağlayan merkezi bir menteşeye sahip olduğu söyleniyor. Gurman haberinde, Apple’daki iç tartışmaların sonucunda mevcut iPhone 12 Pro Max ile aynı 6,7 inç boyutunda olan bir katlanabilir ekran fikrinin ortaya çıktığını bildirdi. Bu yapı da Motorola ve Samsung telefonlarında kullanılan yapıya benzer bir ürün çıkabileceğinin işaretini veriyor.

Gurman, Apple’ın eski iPhone’ların klasik ana ekran düğmesinin yerine geçecek ve ekranın içine yerleştirilecek bir parmak izi sensörü üzerindeki çalışmalarının da devam ettiğini belirtti. Bu işlev, özellikle içinde bulunduğumuz dönemde COVID-19’dan korunmak amacıyla maske takan insanlar için yararlı olabilir.

Ayrıca Gurman’ın haberinde yer almasa da, ekran katlandığında da çalışabilecek bir kimlik tanımlama işlevine sahip bir telefonun iyi bir fikir olabileceği de belirtildi.

Bloomberg’in raporlarına göre Apple’ın uzun süredir beklenen ve Tile’a rakip olan AirTags’in de nihayet bu yıl piyasaya sürülmesi planlanıyor. Bunun yanında iPad Pro’nun da Mini LED ekran ile donatılmış yeni versiyonu satışa sunulabilir. Daha ince bir kasaya sahip ve giriş seviyesinde olan bir iPad’in de çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Kaynak: zdnet.com, theverge.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

WhatsApp Geri Adım Attı: Gizlilik Sözleşmesi Ertelendi
Signal Yoğun Kullanıcı Geçişi Sonrası Erişim Problemleri Yaşadı
Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone Yerli Uygulamalar İçin Güçlerini Birleştirdi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.