Haberler

WordPress 5.5 Beklenen Yeni Özellikleriyle Beraber Geldi

WordPress 5.5 yeni beklenen özellikleriyle beraber geldi.

WordPress, geçtiğimiz gün üç ana kategori hız,arama ve güvenlik vurgusuyla WordPress 5.5 versiyonunu yayınladı.

Paylaşılan resmi yazıda adını Billy Eckstine* onuruna “Eckstine” olarak verilen güncelleştirme, daha güvenilir ve hızlı bir alt yapı için yeni özellikler paylaşıldı. 805 gönüllü geliştirici tarafından hazırlanan WordPress, internet dünyasının %30’undan fazla web site içeriğini yönetiyor.

Lazy Loading – Geç Yükleme

Eklentiler yada temaların desteğiyle internetin hızında ve kaynak kullanımında olumlu anlamda önemli role sahip Lazy Loading ,türkçe adıyla Geç Yükleme yada Sonradan Yükleme. Gelen bu özellik ile dışarıdan bir eklenti yüklemeden siteniz için kullanabilirsiniz. Özellikle sonsuz yükleme yada bol içerikli sayfalarda, ziyaretçi, tarayıcıda görünmeyen içerikler için sunucuyu ve trafiği meşgul etmemiş olacak.

Diğer yandan mobil ziyaretçilerde lazy loading, trafik ve kaynak kullanımında tasarruf sağlayacağı için daha az ücret ödemesine — ve daha az pil tüketimi sağlayacaktır.

Arama motorları içim XML oluşturma

arama konsolu site haritası
Google Arama Konsolu site haritası ekleme

WordPress, arama motorlarıyla son derece uyumlu çalışır. Bu versiyonda diğer memnun edici özelliklerden biri de en önemli sayfalarınızı keşfetmesine yardımcı olan bir XML site haritası oluşturması. Eklenti kurmadan XML dosyasını oluşturup arama motorları için bildirim sağlama imkanı sunuyor. Oluşturulan site haritaları, arama motorları için yönlendirmeler içeridiği için ziyaretçi sayısında önemli rol oynamaktadır.

Otomatik Güncelleme kolaylığı

Sıklıkla güncelleme ihtiyacı duyan eklentiler ve temalar için artık otomatik olarak güncelleme ayarları yapılabilir. Otomatik eklenti veya tema güncelleştirmeleri için Plesk yada Cpanel kullanıcılarına ücretli olarak sunulan eklentiler, varsayılan özellik olarak yeni gelen versiyonda artık ücretsiz kullanılabilecek.

WordPress 5.5 için panelden güncelleştirme yada wordpress.org sitesinden indirerek güncellemeyi alabilirsiniz.

Billy Eckstine: Grammy Hall of Fame ödülüne sahip Amerikalı caz ve pop şarkıcısı.

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.