Windows Server

Windows Server 2012 Windows Server Backup

Bu makalemizde Server8 beta olarak bizlere sunulan ve Rtm olarak Server 2012 ismi ile çıkacak olan Windows server 8 Beta üzerinde, Windows Server Backup özelliğini ele alacağız. Eskiden Ntbackup olarak server işletim sistemlerimizde yer alan ve sonrasında server 2008 ile Windows Backup olarak hayatımıza giren yedekleme özelliği, temel uygulama ve işletim sistemi bazında ihtiyaçlarımızı görecek bir yapıdadır. Ortamımızda çok spesifik yapıda olan programlar ve platformlar yoksa, temel düzeyinde biraz daha ilerisinde bir korumayı Windows Server Backup ile gerçekleştirebiliriz. Sözü fazla uzatmadan Server 8 Beta üzerinde özelliğimizi ele alalım.

 

Windows Server Backup özelliğimizi eklemek için Server Manager ekranında “Add Roles and Features” kısmını tıklayalım.

 

 

image001

 

 

Karşımıza gelen sihirbaz ekranını Next ile geçelim.

 

 

image002

 

 

Bu ekranımızda “Role-based or feature-based installation” özelliği ile ilerleyelim.

 

 

image003

 

 

Server 2012 ile yönetim konsolumuzdan aynı anda birden fazla sunucuya tek bir merkezden müdahale ediyor olabileceğiz. Bu özellik önceki makale ve portaldaki webcastlar ile uzun uzun işlendi. Bizim şu anda tek serverimiz olduğu için, kurulum yapılacak olan serverimiz olarak mevcut serverimizi seçip Next ile ilerleyelim.

 

 

image004

 

 

Karşımıza Windows Server 2008 de olduğu gibi ilk olarak Role ekleme ekranı geldi. Biz rol değil özellik ekleyeceğimiz için bu ekranda işlem yapmadan Next ile ilerleyelim.

 

 

image005

 

 

Özellik ekleme ekranımızda “Windows Server Backup” özelliğimizi seçerek Next ile ilerleyelim.

 

 

image006

 

 

Kurulum sonrasında yeniden başlatma gerekirse bu işlemi otomatik yapması için “Restart the destination server automatically if required” seçeneğini seçerek Install butonuna tıklayalım.

 

 

 

image007

 

 

Kurulum işlemlerimiz şu anda başladı. Özelliğimiz serverimize başarı ile eklendi.

 

 

image008

 

 

Metro arayüzümüze döndüğümüzde “Windows Server Backup” kısayolunun ekranımızda olduğunu görüyoruz. Bu ikonumuza tıklayarak özelliğimizi çalıştıralım.

 

 

image009

 

 

Gelen ekranda Local Server kısmına tıklayarak yedek alma işlemimizi başlatalım. Buradan farklı bir servere bağlanıp oradaki yedek işlemini yönetebilme imkânına sahibiz. Yedekleme işlemi için “Backup Once…” kısmına tıklayalım.

 

 

image010

 

 

Karşımıza gelen ekranda biz zamanlanmış bir yedek almadığımız için “Diffrent options” seçeneğini seçiyoruz. Tabi ki zamanlanmış görevler tanımlayarak otomatik yedekleme işlemini de yapabiliyoruz. Seçimimizi yaptıktan sonra Next ile ilerliyoruz.

 

 

image011

 

 

Tüm sistem sürücülerimizi “Full server” seçeneği ile yedekleyebileceğimiz gibi sadece seçeceğimiz unsurları da yedekleme şansına sahibiz. Biz seçim yapacağımız için “Custom” seçeneğini seçerek Next ile ilerliyoruz.

 

 

image012

 

 

Açılan ekranımızda yedeklemesi yapılacak olan öğeleri eklemek için “Add Items” butonuna tıklayalım.

 

 

image013

 

 

Burada gerekli bileşenlerimizi seçebiliriz. Yedekleme sonrası birkaç test yapacağımız için ben aşağıdaki seçimleri yaparak bu bileşenlerin yedeklerini alacağım. Seçimimi “OK” ile tamamlıyorum.

 

 

image014

 

 

Alınacak olan yedek için Network üzerinde bir yol seçebileceğim gibi Local’de bir sürücüde kullanabilirim. Ayrıca Kendi yedeklemesi yapılacak olan disk üzerine de yedek alabilirim. Bu özellik pek mantıklı olmadığından ve tavsiye edilmediğinden default olarak kapalıdır, register üzerinde yapılacak olan birkaç değişiklikle aktif edilebilmektedir. “Local drivers” seçeneğini seçerek Next ile ilerliyoruz.

 

 

image015

 

 

Ben boş olan “E” sürücümü seçiyorum. Next ile ilerliyoruz.

 

 

image016

 

 

Yedekleme işlemi yapılacak olan öğelerin bir özeti karşımıza geldi. “Backup” ile işlemi başlatalım.

 

 

image017

 

 

Yedekleme işlemimiz şu anda başladı.

 

 

image018

 

 

İşlemimiz şu anda sorunsuz tamamlandı.

 

 

image019

 

 

Bu yedekleme işlemlerinden sonra birkaç şekilde aldığımız yedekten geri dönme işlemleri yapacağız.

 

1-Dosya bazlı geri dönüş.

2-Volume bazlı geri dönüş.

3-System state yedeğini geri dönme.

 

 

Dosya bazlı geri dönüş;

 

Windows Server Backup ana ekranımızda geri dönüş için “Recover” butonumuza tıklayalım.

 

 


image020

 

 

Geri dönüş işleminin nereye yapılacağı konusunda karşımıza gelen ekranda, biz geri dönüş işlemini mevcut bilgisayarımıza yapacağımız için “This server” seçeneğini seçerek ilerleyelim. Diğer seçenek ile farklı bir ortama alınan yedeklerin geri dönülmesi sağlanabilmektedir.

 

 

 

image021

 

 

 

Biz bir kez yedekleme işlemi yaptığımız için bir yedekleme noktamız bulunmaktadır. Birden fazla yedekleme yapılması durumunda burada diğer yedekleme noktaları da yer alacaktı. Seçili yedekleme noktamız ile ilerleyelim.

 

 

 

image022

 

 

 

 

Biz dosya bazlı geri dönüş yapacağımız için “Files and Folders” seçeneğini seçerek Next ile ilerleyelim.

 

 

 

image023

 

 

 

Geri dönüşü yapılacak olan dosyalarımızın bulunduğu dizini seçerek Next ile ilerleyelim.

 

 

 

image024

 

 

 

Geri dönüşü yapılacak olan öğelerimiz için bir yol seçelim. Ben masaüstünde recover isimli bir klasör tanımladım. Yedeklerimi bu klasöre geri döndüreceğim. Yedeklerimizi orijinal dizinine geri döndürebiliriz. Bu durumda altta yer alan aksiyonlardan birini seçmek durumundayız. Dosyalar aynı dizine yazılacaksa aynı olanlar kopyası olarak mı geri dönsün, üzerine yazılsın mı şeklinde aksiyon belirlememiz gerekmektedir. Biz ayrı bir dizine döneceğimiz için bu aksiyonda değişiklik yapmadan Next ile ilerliyoruz.

 

 

 

image025

 

 

 

Geri dönüşü yapılacak olan öğelerin bir özeti karşımıza geldi. “Recover” ile geri dönüş işlemini başlatalım.

 

 

 

image026

 

 

Geri dönüş işlemimiz başarı ile tamamlandı. Close ile ekranımızı kapatalım.

 

 

 

image027

 

 

 

 

 

Recover klasörümüzü açtığımızda dosyalarımızın başarılı bir şekilde geri geldiğini görebiliyoruz.

 

 

 

image028

 

 

 

Volume bazlı geri dönüş;

 


Almış olduğumuz yedekte systemstate, baremetal ve “C” volume yer aldığından imaj alınmışçasına sistemimizi olduğu gibi geri dönebiliriz. Şimdi bu özelliğimizi ele alacağız. Bu özelliğimiz active directory ortamlarında pek tavsiye edilmemekle birlikte, ortamımızda birden fazla Dc varsa replikasyon sorunlarına neden olacağından bu durumda kesinlikle geri dönüş işlemi yapılmamalıdır. Bu tarz ortamlar için bir sonraki örneğimizde yer alan System state yedeğini geri dönme adımında ele alacağız.

 

 

Volume bazlı dönüş yapmadan önce arka plan rengimizi değiştiriyorum. Yedek aldığımızda standart temamız arkaplan olarak ayarlanmış durumdaydı. Volume bazlı geri dönüşten sonra eski haline gelecek mi onu inceleyelim.

 

 

 

image029

 

 

 

Bilgisayarımızı Server 8 Beta medyamızdan boot ettikten sonra gelen ekranda bölgesel ayarlarımızı seçerek Next ile ilerleyelim.

 

 

 

image030

 

 

 

Bir sonraki ekranımızda “Repair Your Computer” seçeneğimizi seçelim.

 

 

 

 

image031

 

 

 

Karşımıza gelen ekranda “Troubleshoot” seçeneğini seçelim.

 

 

 

image032

 

 

 

Bir sonraki ekranımızda “System Image Recovery” seçeneğimizi seçelim.

 

 

 

image033

 

 

 

Bu ekranımızda ise sistemimizde bulunan işletim sisteminin seçimini yapalım.

 

 

 

image034

 

 

 

Bu aşamada karşımıza geri yüklenecek olan imajın seçim ekranı geldi. Bizim bir yedeğimiz olduğu için kendisi otomatik olarak bu yedeğe konumlandı. Yedeğimiz network ortamında olsa ve birden fazla yedeğimiz olsaydı bunlarından yolunu gösterip seçim yapıyor olabilecektik.

 

 

 

image035

 

 

 

Bu ekranımızı bir işlem yapmayacağımız için Next ile geçebiliriz. Bir önceki adımda bahsettiğimiz gibi network ortamından bir dönüş yapacak olsaydık ve Ethernet kartımız tanınmamış olsaydı buradan “Install Drivers” seçeneğini kullanarak bu tanıtma işlemini yapabilirdir. Geri dönüş işlemi sırasında dönüş yapılacak olan diskin formatlanıp, formatlanmayacağı ve imaj içerisinde birden fazla disk bulunması durumunda eğer imaj olarak geri dönüşü yapılmayacak olan disk var ise bunların harici tutulmasını buradan belirleyebiliriz.

 

 

 

image036

 

 

 

“Finish” ile imajın geri yüklenmesini başlatabiliriz.

 

 

 

image037

 

 

 

Diskimizin formatlanacağı uyarısını da “Yes” ile geçtikten sonra işlemimiz başlıyor.

 

 

 

image038

 

 

 

İşlemimiz şu anda başladı.

 

 

 

image039

 

 

 

Belirli bir süre geçtikten sonra ilk yedek aldığımız andaki masaüstümüz karşımıza geldi. Alınan yedekten imaj olarak geri dönüş işlemimiz başarı ile tamamlandı.

 

 

 

image040

 

 

 

System state yedeğini geri dönme;

 

 

Sysyem state yedeği sistemcilerin en çok işine yarayan bir yedekleme ve yeri geldiğinde can simidi görevi görmektedir. Bu nedenle en az günde bir kez System State yedeği almak tavsiye edilmektedir. Active Directory yapısının bulunduğu ortamlarda birden fazla Dc olması durumunda replikasyon sorunları yaşamamak adına geri dönüşlerin System State ile yapılması önerilmektedir. Aksi durumda replikasyonda sorunlar oluşacak ortamımız iş göremez duruma dahi gelebilecektir. Biz aldığımız yedeğimizi geri dönmeden bir sağlama yapmak adına, Active Directory User and Computer konsolumuzu açarak burada daha evvel oluşturulmuş olan bir kullanıcı silelim. System state yedeğimizi geri döndüğümüzde durumu gözlemleyelim.

 

 

 

RIZA SAHAN isimli kullanıcıyı siliyorum.

 

 

image041

 

 

 

Gelen uyarıyı “Yes” ile geçiyorum ve kullanıcım siliniyor.

 

 

 

image042

 

 

 

System State yedeğini geri dönebilmek için sistemimizi Active Directory Repair Modunda açmamız gerekmektedir. Bunu açılışta F8 tuşuna basarak gelen ekrandan seçebileceğimiz gibi Çalıştır kutucuğuna “Msconfig” yazarak aşağıda açılan ekranda olduğu gibi seçim yaparak ve bilgisayarımızı yeniden başlatarak sağlayabiliriz.

 

 

 

image043

 

 

 

Bilgisayarımız yeniden başlayarak Active Directory Repair modda açılmaktadır. Bu modda Domain admin ile login olamıyoruz. Other User seçeneği ile local admin ile login olmak durumundayız.

 

 

 

image044

 

 

 

Bu modda login olduktan sonra Windows Server Backup ekranımızı açarak “Recover” Butonumuza tıklayalım. Bu ekrana ulaşamayanlar sistem açıldıktan sonra otomatik olarak açılan “Server Manager” ekranından manage butonuna tıklayarak ve daha sonra buradan “Windows Server Backup” linkine tıklayarak bu ekranımıza ulaşabilirler. Ekranımız bilgisayarımızın normal açılmasına nazaran biraz ağır gelmekte ve siyah bir ekran şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

 

 

 

image045

 

 

 

Karşımıza gelen ekranımızda yine biz yedeğimizi bu makinamız üzerine döndüreceğimiz için “This Server” seçeneğini seçerek Next ile ilerleyelim.

 

 

 

image046

 

 

 

Şu an tek yedeğimiz olduğundan bu yedekleme noktamızı seçerek Next ile ilerleyelim.

 

 

 

image047

 

 

 

Bu ekranımızda geri dönüş yapma şeklimizi yani “System state” seçeneğimizi seçerek Next ile ilerleyelim.

 

 

 

image048

 

 

 

Biz geri dönüş işlemini mevcut sistemimize yapacağımız için “Orginal Localation” seçeneğini seçili olarak bırakmalıyız. System state yedeğimizi farklı ortama dönme imkanına da sahibiz. Next ile ilerleyelim.

 

 

 

image049

 

 

 

Yapılacak olan işlemlerin bir özeti görüntülendi. Recover ile işlemi başlatalım. ”Automatically reboot server to complete the recovery process” seçeneğini seçmemiz durumunda işlem bitince sistem kendini restart edecektir. Biz açılışı “Active directory Repair mode” olarak ayarladığımız için bu işlem bittikten sonra açılışı normale almalıyız. Bu nedenle bu seçeneği kaldırıyoruz.

 

 

 

image050

 

 

 

Gelen uyarımızı “Yes” ile geçiyoruz.

 

 

 

image051

 

 

 

Geri dönüş işlemi başladı.

 

 

 

image052

 

 

 

İşlem başarı ile tamamladı. Sistem restart istiyor. Biz restart etmeden önce açılış boot seçeneğimizi eski haline alalım.

 

 

 

image053

 

 

 

Açılış ayarlarımızı aşağıdaki gibi eski haline getirdikten sonra sistemimizi yeniden başlatıyoruz.

 

 

 

image054

 

 

 

Sistemimiz açıldıktan sonra domain admin ile login olabiliriz. Ben bu useri kullandığım için bu şekilde bahsediyorum siz hangi kullanıcı ile login olmak istiyorsanız o kullanıcı ile login olabilirsiniz. Bu login işleminden sonra aşağıdaki gibi geri dönüş işleminin başarılı olduğunu gösteren bir ekran bizi karşılıyor. Bir tuşa basarak bu ekranın kapanmasını sağlıyoruz.

 

 

 

image055

 

 

 

Kullanıcımızın başarılı bir şekilde geri geldiğini görebiliyoruz.

 

 

 

image056

 

 

 

Sonuç olarak Windows Server Backup ile birçok yedekleme işlemini başarılı bir şekilde yapabildiğimizi görebiliyor. Ortamdaki bir exchange ve hyper-v üzerinde bile 3.rd bir yazılım almadan genel yedekleme işlemlerimizi başarı ile yapma imkânına sahibiz. Umarım yararlı olmuştur. Bir başka makalemde görüşmek dileği ile.

Rıza ŞAHAN

www.rizasahan.com

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu