Windows Server

Windows Server 2012 Virtual Desktop Infrastructure Bölüm 5 Collection Kontrol Edilmesi ve Yapılandırılması

 

Windows Server 2012 Virtual Desktop Infrastructure makale serimizin bu bölümün de oluşturmuş olduğumuz Collection’ un yapılandırmasını ve kullanıcılarımıza dağıtılmasını inceleyeceğiz.

 

 image001

 

 

Deployment Overview bölümünü kontrol ettiğimiz zaman RDS Mimarimizi ve son olarak oluşturmuş olduğumuz HelpDeskCollection’u görebilmekteyiz.

 

 image002

 

 

Remote Desktop Services Yönetim Arayüzümüzde Virtual Desktops bölümünü kontrol ettiğimiz zaman HelpDesk Collection içinde bulunan Sanal masa üstlerimizi görebiliyoruz.

 

 

 image003

 

Sanal makinelerimizi kontrol ediyoruz ve oluşturmuş olduğumuz iki adet sanal masa üstü problemsiz bir şekilde çalışmaktadır.

 

 

 image004

 

Oluşturmuş olduğumuz collection’u özelleştirmek ve ihtiyaçlarımıza göre değiştiemk için Remote Desktop Services Yönetim Arayüzü \ Collection \ Oluşturmuş olduğumuz Help Desk Collection’u seçiyoruz ve Task bölümün de edit properties sihirbazını

 

çalıştırıyoruz.

 

 image005

General bölümünde Collection ismini, açıklayıcı bilgileriniz görebilmekteyiz. Show in RD Web Access bölümü Yes olarak işaretli durumda. Eğer bu bölümü no olarak işaretlersek Collection Erişimini Rd Web Access üzerinden yapmamış olacağız. General bölümünde collection için de yer alan sanal masa üstlerini ve collection tipini görebilmekteyiz. Burada Enable save delay süresini dakika olarak belirtebiliriz.

 

 

 image006

 

Virtual Desktops  bölümün de collection için de bulunan sanal makinelerin bağlı bulunduğu etki alanı bilgisi, OU bilgisi ve templatelerin export edileceği lokasyon bilgileri gibi temel bilgileri görebilmekteyiz.

 

 image007

 

 

User Group bölümün de bu collection’a bağlantı sağlayacak kullanıcı ve grupları belirleyebilmekteyiz.

 

 image007

 

 

Client bölümün de Collection içinde bulunan sanal masa üstlerine bağlantı yapacak olan kullanıcıların kullanacakları / kullanamayacakları RDP özelliklerini belirleyebiliyoruz. Ws2012 VDI mimarisi varsayılan değerlerde son kullanıcı deneyimini eksiksiz olarak hizmet etmektedir. Bizler güvenlik ve performans isteklerine bağlı olarak bu deneyimleri sınırlandırabiliriz.

 

 

 image008

 

User Profile Disk yapılandırmasını seçmiyorum. Bu bölüm hakkında detaylı bir makaleyi Windows Server 2012 RD Connection Broker High Availability Mode Yapılandırılması Bölüm 7 User Profile Disk (Session-Based Desktop Deployments) isimli makalem de paylaşmıştım ve Virtual Desktop Deployment seçimine göre fazla bir farklılık bulunmamaktadır. İncelemeniz de fayda bulunmaktadır.

 

 image009

Yapılandırmalarımız bu kadar olup ihtiyacımıza göre yukarıda belirtilen değerleri değiştirebiliriz.

 

 

 image010

 

 

Son kullanıcılarımız web tarayıcıları üzerinden RD Web Access sunucularına bağlantı sağlıyorlar ve oluşturmuş olduğumuz HelpDesk Collectionu içinde bulunan sanal masa üstlerine bağlantı yapabiliyorlar.

 

 

 image011

 

Son kullanıcılarımızın bağlantı yapacakları client bilgisayar üzerin de RDP aracının yüklü olması gerekmektedir.

 

 image012

 

 

Bağlantı yapılan bilgisayara bakarsanız eğer bağlantının Sanal masa üstüne değil RD Virtulization Host’a yapıldığını görebiliyorsunuz. Bağlantıyı yöneten ve yönlendiren rol RD Connection Broker Rolüdür.

 

 

 image013

 

Son kullanıcımız başarılı bir şekilde Help Desk Collection için de bulunan sanal masa üstüne bağlantıyı gerçekleştirdi ve windows 8 deneyimini eksiksiz olarak kullanabilmektedir.

 

 

 image014

 

Son kullanıcımızın bağlanmış olduğu sanal masa üstü Help Desk Collection’u içinde bulunan HDVDI-0 isimli sanal masa üstüdür. Sanal masa üstünün temel bilgilerini görebilmekteyiz.

 

 

 image015

 

Remote Dekstop Services Yönetim ara yüzün de bağlantıları yönetebiliyoruz ve izleyebiliyoruz. Test amaçlı olarak Oturum sanallaştırmasın da yapmış olduğumuz Send Message işlemini Masa Üstü sanallaştırması teknolojisin de gerçekleştiriyoruz.

 

 image016

 

 

Kullanıcımıza iletmek istediğimiz Send message içeriğini yazıyoruz.

 

 

 image017

 

Göndermiş olduğumuz ileti son kullanıcımıza iletilmektedir.

 

 image018

 

 

Help Desk Collection içinde yer alan sanal masa üstlerinin etki alanı içinde ihtiyaç duyulan computer hesaplarının oluşturulduğunu görebiliyoruz. Bu işlem RD Connection Broker rolü tarafından yapılmaktadır.

 

 image019

 

 

Sanal masa üstlerinin network ile iletişim kurmaları için ihtiyaç duyulan IP yapılandırmasının DHCP servisi üzerinden yerine getirildiğini görebiliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.