Windows Server

Windows Server 2012 R2 WorkFolders Sync Share Yapilandirmasi

 

Windows Server 2012 R2 Work Folders serimize kaldığımız yerden devam ediyorum. Bir önceki yazımızda Work Folders kullanımı için gereken Sertifika ve IIS yapılandırma işlemlerini gerçekleştirmiş, Work Folders bileşenimizi kurmuştuk.

Artık Work Folders yapılandırmamıza geçerek Sync Share’ ler oluşturacağız ve kullanıcılarımızın dosyalarının kullandıkları cihazlar üzerinden senkronizasyon işlemlerini yapabilmelerini sağlayacağız.

clip_image002

Server Manager konsolumuz üzerinden File and Storage Services’ e geliyoruz, burada bulunan Work Folders bileşenimize geldiniz zaman karşımıza böyle bir pencere geliyor. Bu pencere oluşturduğumuz veya oluşturacağımız Work Folders larımızı yöneteceğimiz ve bütün işlemleri gerçekleştireceğimiz kısımdır. Burada To create a sync share for Work Folders, Start the New Sync Share Wizard linkini kullanarak veya TASKSiçerisinden New Sync Share diyerek folderları oluşturabilirsiniz. Ben link’ e geliyorum…

clip_image004

Karşımıza gelen New Sync Share Wizard üzerinde ilk adım Before You Begin her zamanki gibi bilgilendirme penceremizdir, bu adımı Next diyerek geçiyoruz.

clip_image006

Server and Path adımında ilk olarak yönetimini yapacağımız sunucumuzu seçmeliyiz. Location kısmı şuanda aktif değil, sebebi daha önce hiçbir Sync Share oluşturmadığımızdan kaynaklı. Eğer seçtiğimiz Sunucumuz üzerinde oluşturulmuş bir Sync Share olsaydı burada görebilirdiniz. Biz yeni oluşturacağımızdan dolayı Enter a local path kısmından Browse derseniz önceden oluşturulmuş bir folder’ ı seçebilirsiniz veya direk buraya path ve dosya ismini yazarak da kendisi tarafından oluşturmasını sağlayabilirsiniz. Ben dosyamı seçiyorum ve Next diyerek bir sonraki adıma geçiyorum.

clip_image008

User Folder Structure adıma geldik. Burada oluşturacağımız klasör yapısının ne şekilde yapılandırılacağını belirleyeceğiz.   Bu kısımda gördüğünüz üzere iki farklı seçenek sunuluyor. User Alias (Kullanıcı Adı) veya User [email protected] (Kullanıcı Adı@domain), bu seçenekler arasında seçim yapmamız gerekiyor. Kullanım amaçlarına göre belirliyoruz. Eğer yapınızda bir etki alanı varsa ve bu etki alanındaki kullanıcılar için bir yapılandırma yapıyorsanız User alias’ ı seçmelisiniz. Fakat yapınız dağınık bir yapı ise yani bir den fazla etki alanı var ise ve bu etki alanındaki kullanıcılarda connection kuracak ise User [email protected] seçeneği seçilmelidir.

Alt kısımda bulunan Sync only the following subfolder kutucuğu seçildiği zaman burada belirlenen alt klasörün kişilerin cihazlarına senkronize edilmesini sağlayabilirsiniz. Ben şimdilik gerek duymuyorum yukarıdaki gibi User alias’ ı seçiyorum ve Next diyerek devam ediyorum.

clip_image010

Sync Share Name kısmında kullanıcılarımız için oluşturduğumuz bu senkronizasyon paylaşımımız için bir isim belirlemeliyiz. Burada bulunan Description kısmında bu sync share için bir açıklama girebilirsiniz. Ben bu adımda bir değişiklik yapmadan devam ediyorum.

clip_image012

Grant sync access to group adımında artık oluşturduğumuz bu Sync Share folderlarına erişim yetkisi olan kullanıcı veya security grouplarını belirleyeceğiz. Bunun için Add diyerek Users veya Security group’ umuzu ekliyoruz. Alt kısımda gördüğünüz Disable inherited permissions and grant users exclusive access to their files kutucuğu default da seçili olarak gelmektedir.  Burada bu kutucuğu işaretleyerek üst’ den gelen NTFS yetkilerini devre dışı bırakmasını sağlayabilirsiniz. Gereken kullanıcıları veya Security Grouplarımızı ekledikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

clip_image014

Device Policies adımına geldi sıra, ilk başta belirttiğimiz gibi Work Folderslara kullanıcıların erişim sağladığı cihazlar üzerinde uygulanacak olan güvenlik politikalarını belirlediğimiz kısımdır. Burada work foldersların şifrelenmesini sağlayabildiğimiz gibi erişimlerde cihazlar üzerinde parola korumasında aktif ederek güvenlik zafiyetlerini önleyebiliyoruz. Work Folderslar da bulunan datanın şifrelenmesini isteniyorsa burada Encrypt Work Folders, bir diğer seçenek olan şifre korumasını sağlamak isterseniz Automatically lock screen, and require a password kutucuğunu işaretleyebilirsiniz. Gereken ayarlamaları yaptıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

clip_image016

Confirmation Selections penceresinde yaptığımız ayarlamaların özetini görüyoruz. Artık Create diyerek Sync Share folderlalrımızı oluşturmaya başlıyoruz.

clip_image018

View Result penceremizde gördüğümüz gibi sync share’ ımızı başarılı bir şekilde oluşturduk. Böylelikle istemcilerimiz cihazlarından erişim sağlayacakları Work Folders’ ımızı oluşturabildik.

Bir sonraki makalemizde İstemcilerimizin üzerinde Work Folders’ erişimleri için gereken konfigürasyonları yapacağız.

Umarım sizlere faydalı olacaktır…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.