Windows Server

Windows Server 2008 üzerinde Flash Bellekler (Çıkarılabilir Depolama Aygıtları) için Erişim Kısıtlaması

Bu makalemizde flash bellek  gibi removable  depolama aygıtlarına GPO(Group Policy Objects)  uygulaması ile erişimin nasıl kısıtlanacağını inceleyeceğiz. Temel bir makale olup amacımız forum üzerinden bu konuda gelen sorular için referans bir makale olmasıdır. Level 100 seviyesinde temel bir anlatım içermektedir.

Amacımızı 9 temel adımda gerçekleştireceğiz ;

1)StartàAdministrative ToolsàGroup Policy Management’ tıklıyoruz.

 

image001

Karşımıza yukarıdaki ekran gelecektir.

2) Group Policy Objects  seçeneğine sağ click yaptıktan sonra New seçeneğine tıklıyoruz. Karşımıza aşağıdaki  pencere(Görüntü 2) gelecektir. Burada oluşturacağımız GPO ya bir isim veriyoruz. Ben “Flash Kisitla” ismini verdim.

 

image002

OK dedikten sonra Flash Kisitla isminde bir GPO nun oluştuğunu Group Policy Object altında göreceksiniz.

 

image003

                                                                                  

3)Oluşturmuş olduğumuz GPO nun üzerine sağ click yaptıktan sonra açılan pencereden “Görüntü 4” de olduğu gibi Edit sekmesini tıklıyoruz.

 

image004

Karşımıza “Görüntü 5” de olduğu gibi Group Policy Management Editor penceresi gelecektir.

 

 

image005

4) Sırası ile(Görüntü 6 da olduğu gibi) aşağıdaki  komut sekmelerini açıyoruz.

 

àUser Configuration

            àPolicies

                        àAdministrative Templates:Policy Definations

                                   àSystem

                                               àRemovable Storage Classes:Deny all access

 

 

 

 

image006

 

5)All Removable Store classes:Deny all Access üzerinde sağ click yapıp bu komuta ait  pencereyi açıyoruz ve buradan Enable seçeneğini aktif  hale getiriyoruz.(Görüntü 7 de olduğu gibi).OK deyip pencereyi kapatıyoruz.Böylece GPO muzu oluşturmuş olduk.

 

image007

 

6) OK butonunu tıkladığımızda aşağıda da olduğu gibi State (Durum) kısmının Enabled  olduğunu görebiliriz.Artık Group Policy Management Editörümüzü kapatıp, Group Policy Manegement sayfamıza geri dönüyoruz.

image008

7) Şimdi  sıra  oluşturmuş olduğumuz GPO ya kullanıcıları bağlamaya geldi.Ben lab1 adlı Organizitional Unit de yer alan kullanıcılarımın bu kısıtlamadan etkilenmesini istiyorum bunun için lab1 in üzerindeyken sağ click  Link an Exsisting GPO komutunu veriyorum.(Görüntü 8 de olduğu gibi).

 

image009

8) Karşıma aşağıdaki gibi Select GPO penceresi gelecektir .Bu pencerede bağlantı kuracağımız GPO nun seçilmesi istenmektedir. Flash Kisitla adıyla  oluşturduğum GPO yu seçip OK diyorum ve işlem adımlarını burada bitiriyorum.

 

image010

9) Sonuç olarak lab1 altında yer alan kullanıcılarımızın artık Flash Bellek gibi çıkarılabilir depolama aygıtlarına  erişimleri söz konusu olmayacaktır.

Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

                                                                                                         

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.