Anasayfa » Windows Server 2008 Desktop Experience

Makaleyi Paylaş

Windows Server

Windows Server 2008 Desktop Experience

Windows Server 2008 daha Longhorn server ismi ile biz sistem yöneticileri için Beta aşamasında kullanıma hazır hale geldiğinde ilk izlenimimiz olarak değişen grafiksel arayüzü dikkatimizi çekmiş ve bu durumu bazılarımız yadırgamış, bazılarımız ise bu derece renkli ve görsel şölen ile donatılmış bir server ailesi ürününün sistemciler için iyi olacağını düşünmüştük.

Longhorn server beta aşamasından kurtuldu ve piyasaya sürülerek networklerimiz içinde, şirket yapılarımız da yerini aldı.

Windows Server 2008 sadece grafiksel arayüzü ile değil Microsoft tarihinde bir ilk olan, SP1 olarak piyasaya sürülen ilk Server Ailesi ürünü olarak görsel şöleninin ötesinde, Microsft Managment Consol 3.0 ‘ın sağlamış olduğu kullanım kolaylığıyla biz sistemcilerin hayatına girmiş bulunmkatadır.

Windows Vista işletim sistemi içinde bulunan ve son kullanıcılarımızın büyük beğenisini toplayan Desktop Experience Feature özelliğini eğer istersek Windows Server 2008 için de kullanabilmekteyiz.


Windows Server 2008 Desktop Experience Feature özelliğinin içinde Windows Vista içinde bulunan;

 • Windows Calendar
 • Windows Mail
 • Windows Media Player
 • Windows Aero™ and other desktop themes
 • Video for Windows (AVI support)
 • Windows Photo Gallery
 • Windows SideShow™
 • Windows Defender
 • Disk Cleanup
 • Sync Center
 • Sound Recorder
 • Character Map

Özellikler yukarıda ki gibidir.

Windows 2008 Server sunucumuza bu özellikleri katmak için Desktop Experience Feature yuklememiz gerekmektedir.

image001

Server Manager üzerinde Features Summary bölümü içinde Add Features butonunu tıklıyoruz.

image002

Features : bölümü içinde Desktop Experience özelliğini seçiyoruz.

image003

Yukleme işlemi tamamlandıktan sonra özelliğin aktif olabilmesi için yeniden başlatmamızı istemektedir. Serverimizi yeniden başlatıtığımız zaman Desktop Experience özelliğimiz kullanıma hazır hale gelecektir.

image004

Kurulum tamamlandıktan sonra masaüstü üzerinde sağ tuş \ Personelize

image005

Gerekli değişiklikleri yapmak üzere Thema bölümü içine giriyoruz.

image006

Serverimiz üzerine yuklediğimiz  Windows Vista özelliğini seçiyoruz. İsteğe göre ilave theme lar yukleyerek serverimizi özelleştirebiliriz.

image007

Ve sonuç olarak Windows Vista görünümünde Windows Server 2008 Sunucumuz J

Desktop Experience özelliğini Terminal Server rolü yuklü makine üzerinde yapılandırırsak eğer ve thin client olarak kullanılan makineler için kullanıma hazır hale getirirsek bir thin clientimizi Vista işletim sistemiymiş gibi kullanmamız ve kullanıcılarımıza bu özelliği ile kullanıma hazır hale getirmemiz bir sistemci olarak farkındalığımız olacaktır.

Fatih KARAALİOĞLU

 

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>