Windows Server

Windows Server 2003 Access-Based Enumeration Kullanımı ve Faydaları

Windows Server 2003 Access–Based Enumeration ACL üzerinden verdiğiniz erişim haklarına göre girebildiği klasör yâda dosyaların görüntülenmesine dolayısıyla daha güvenli bir paylaşım yapmamıza imkan tanır. Windows Server 2003 Access-Based Enumeration Windows Server 2003 SP2 veya R2 ile gelmektedir. Eğer download ederek sisteminize entegre etmek isterseniz linkten indirebilirsiniz.

Indırme işlemi bittikten sonra basit bir kurulumu olduğu için kurulumun sadece aşağıdaki ekranı konusunda bilgi vermek istiyorum.

image001

Birinci seçenek de tüm klasörler için Access-Based Enumeration özelliğini otomatik olarak tüm klasörlerde uygulanması, İkinci seçenek ise Access-Based Enumeration özelliğinin manuel olarak uygulanmasını sağlar. Biz ikinci seçenekle next diyerek devam ediyor ve kurulumu bitiriyoruz.

image002

Bir klasöre paylaşım veriyor ve içindeki klasörlerden hangisine hangi kullanıcının ulaşmasını istemiyorsak ACL de deny veriyoruz. Yukarıdaki resimde omer.karadeniz kullanıcısına paylasim klasöründeki based klasörüne deny verdim ve Access-Based Enumeration etkin olmadan paylaşıma login oluyorum.

image003

Gördüğünüz gibi klasörü giremesem bile görebiliyorum.

image004

Şimdi Paylaşım klasöründe Access-Based Enumeration özelliğini checkboxu işaretleyerek enable ediyorum ve tekrar paylaşıma bağlanıyorum.

image005

Resimdeki gibi yetkim olmayan klasör ve dosyaları yani Based ve Enumeration.txt yi göremiyorum.Sadece Access dosyasında yetkim olduğu için bu klasörü görebiliyorum. Eğer şirketinizde bir File Server var ise kullanmanızı tavsiye ederim zira kullanıcılar görmedikleri klasörlere girmek istemeyeceklerdir değil mi? Esen Kalın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu