Windows Server

Windows PowerShell ile Active Directory Kurulumu

Yeni bir Windows Server 2012 makalesi ile sizlerle beraberiz. Bundan bir önceki makalemizde, yine Windows Server 2012 işletim sistemi üzerinde Windows Update Services (WSUS 4.0) kurulum aşamalarından bahsetmiştik. Bu makalemizde ise, Windows Server 2012 işletim sistemi üzerinde, Windows PowerShell komut satırı aracı kullanarak Active Directory kurulumundan bahsediyor olacağız..

Not: Bundan bir önceki makalemiz olan Windows Server 2012 işletim sistemi üzerinde WSUS kurulumu ile ilgili makaleyi incelemek isteyen arkadaşlarımız aşağıdaki adresten bilgi alabilirler.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2012/06/02/windows-server-2012-wsus-kurulumu.aspx

Gerekli hatırlatmaları da yaptıktan sonra makalemize, Windows PowerShell nedir sorusuna cevap vererek başlayabiliriz.

Windows PowerShell Nedir ?

Windows PowerShell, özellikle sistem yönetimi için tasarlanmış olan komut satırı dosyası dilidir. Windows PowerShell, BT uzmanları tarafından Windows işletim sistemi üzerinde çalışan uygulamaların yönetimini ve kontrolünü sağlamak için kullanılmaktadır. BT uzmanları, Windows PowerShell üzerinde bulunan cmdlet’ler yardımı ile birden fazla bilgisayarın yönetimi komut satırı üzerinden gerçekleştirebilmektedirler. Windows PowerShell ile beraberinde gelen özellikleri de seçenekler halinde sıralayacak olursak;

·         Windows PowerShell, süreç ve olay izinlerini yönetmek ve Windows Yönetim Araçları (WMI) kullanılarak ortak sistem yönetimi görevlerini gerçekleştirmek için cmdlet’ler içermektedirler.

·         Görev tabanlı dil ve mevcut komut satırı araçları için destek sağlamaktadır.

·         Nesnelerin doğrudan veya manipüle edilmiş bir şekilde diğer araçlar ile veritabanlarına gönderilmesi sağlanır.

·         Genişletilebilir bir arayüz sunmaktadır.

·         Yazılım üreticilerinden bağımsız olarak kurumsal yazılım geliştiricilerinin de kendi yazılımlarını yönetmeleri için özel araçlar geliştirmelerini sağlar.

Windows PowerShell Çekirdek Cmdlet’leri

İsim

Tanım

Add-PSSnapin

Geçerli oturum için, bir veya birden fazla ek Windows PoerShell bileşenleri içerir

Clear-History

Komut geçmişi girdilerini siler

Connect -PSSession

Bağlantısı kesilen oturumlara yeniden bağlantı sağlanır.

Disable –PSRemoting

Uzaktaki bir bilgisayarın Windows PowerShell komutlarını alması engellenir

Disable-PSSessionConfiguration

Yerel bir bilgisayarda oturum yapılandırmaları için erişimi engeller

Disconnect-PSSession

Mevcut oturumu sonlandırır.

Enter-PSSession

Uzak bilgisayar ile oturum başlatır

Enable-PSRemoting

Uzaktaki bir bilgisayarın PowerShell komutlarını alması için izin verir.

Get –Command

Tüm powerShell komutlarını alır

Get-Help

Windows PowerShell komutları hakkındaki yardımları görüntüler

Windows PowerShell cmdlet’leri hakkında da kısaca bilgi verdikten sonra Windows PowerShell üzerinde Active Directory kurulumu ile ilgili işlemlere geçiş yapabiliriz.

NOT: Windows PowerShell cmdlet’leri hakkında detaylı bilgi almak isteyenler aşağıdaki adresten bilgi alabilirler.

http://msdn.microsoft.com/tr-TR/library/ms714395(v=vs.85).aspx

Windows PowerShell ile Active Directory Kurulumu

Windows Server 2012 ile beraber, Active Directory tarafında da bir takım değişiklikler meydana geldi. Bunlardan birincisi Active irectory kurulumuna başlamak için kullanmış olduğumuz “DCPROMO” komutunun artık kullanılmaması. Windows Server 2012 işletim sistemi üzerinde, Active Directory kurulumunu Server Manager yönetim konsolunu kullanarak gerçekleştirebildiğimiz gibi, Windows PowerShell komut satırı aracını kullanarak da gerçekleştirebiliyoruz.

Makalemizin konusunu ağırlıklı olarak Active Directory kurulumu teşkil ediyor ama ön bilgi olması açısından, PowerShell üzerinde kullanabileceğimiz bazı komutların ne işe yaradıkları konusunda bilgi vermek istiyorum.

Bazı Windows PowerShell Komutları

Import –Module ServerManager

Bu komut ile , PowerShell üzerinde, Server Manager Modülünü aktif ederek bu modül içerisindeki PowerShell komutlarının kullanılmasını sağlanır.

image001

Get-WindowsFeature |where installed eq True

Bu komutu kullanmamızın amacı ise, sistemimiz üzerinde hâlihazırda yüklü durumda bulunan rol ve featuresler hakkında bilgi almamızı sağlar. Komutun kullanımı ise aşağıdaki gibidir.

image002

Yukarıdaki şekil üzerinde de görmüş olduğunuz gibi, şuan sistemimiz üzerinde, Storage Services, File Services, NET Fremawork 4.5 gibi featuresler’in sistemimiz üzerinde yüklü durumda olduğunu görmekteyiz.

Get-WindowsFeature AD*

Bu komutun kullanılma amacı ise, Windows PowerShell komutları içerisinde ismi AD ile başlayan features veya rollerin listelenmesini sağlar.

image003

Get-Command

PowerShell içerisinde bulunan cmdlet ler’in listesini almamızı sağlar.

image004

Evet, Windows PowerShell üzerinde kullanabileceğimiz komutlardan da örnekler verdikten sonra, artık Active Directory kurulumuna geçiş yapabiliriz. Active Directory kurulumuna ilk önce features kurulumu ile başlayacağız. Bunun için Windows PowerShell komut satırı ekranı üzerinde iken Add-WindowsFeature AD-Domain-Services komutunu çalıştırarak Active Directory Domain Servisi ile ilgili featuresler’i n kurulumunu gerçekleştiriyoruz.

image005

Yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi kurulum başlamış durumda.

image006

Yukarıdaki şekil üzerinde ise,features kurulumunun başarılı bir şekilde tamamlandığını görmekteyiz. Kurulumun tamamlanması ile beraber bize bir de uyarı mesajı verilmekte. Bu uyarı mesajında ise , Windows’un otomatik güncelleştirme servisinin kapalı olduğunu ve bunun yanında yeni kurulmuş olan rollerin ve featuresler’in güncelleştirmesinin otomatik olarak yapıldığından emin olmamız gerektiği yönünde bize uyarı mesajı verilmekte. Kurulumdan hemen sonra ise, Server Manager Yönetim konsolunu açarak Dashboard üzerinde AD DS seçeneğinin geldiğini görüyoruz.

image007

Evet , tüm bu işlemler ile birlikte Active Directory Domain Servisinin kurulumu için ön hazırlıkları tamamlamış olduk. Yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi, Active Directory yapılandırması hala tamamlanmamış durumda. Bunun sebebi ise, Active Directory kurulumunun tamamlanmamış olmasıdır. Makalemizin yukarıdaki kısımlarında da bahsetmiş olduğumuz gibi, bu aşamaya kadar sadece Active Directory kurulumu için ön hazırlıkları tamamlamış olduk. (features kurulumu vs) Şimdi ise Active Directory Domain yapısını kurmaya başlayacağız. Bunun için Windows PowerShell ekranı üzerinde aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

Install-ADDSForest –DomainName cozumpark.com `–DomainMode Win2008R2 -ForestMode Win2008R2 –InstallDNS `–SafeModeAdministratorPassword (Get-Credential).password

image008

Komutun çalıştırılmasının ardından User Name ve Password bilgilerini girdikten sonra OK tuşuna basıyoruz. OK işleminin ardından karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.

image009

Yukarıdaki şekilde, Domain Controller kurulumu sonrasında sistemimizi restart etmek isteyip istemediğimiz bize sorulmakta. Yes cevabını vererek işlemi onaylıyoruz.

image010

Ve Active Directory kurulumu başladı.

Aşağıdaki şekil üzerinde ise, Group Policy Management Console kurulumunun başladığı görülmekte.

image011

Active Directory kurulumu sonrası Group Policy ve DNS Manager yönetim konsolu aşağıdaki gibidir.

image012

Group Policy Management Konsolumuz.

image013

DNS Server Manager yönetim konsolu.

Evet, bu makalemizde Windows Server 2012 işletim sistemi üzerinde, Windows PowerShell ile Active Directory kurulumu aşamalarından bahsettik. Bir sonra ki makalemizde görüşmek üzere hoşcakalın..

Kaynak: http://technet.microsoft.com/en-us/library/hh974722

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.