Windows Server

Windows Essential Business Server 2008 Remote Web Workplace

Windows Essential Business Server 2008 bütün kolaylıkları sadece bilgi teknolojileri çalışanları için getirmemiştir. Firma çalışanları da düşünülmüştür ve çalışanların önemli iş bilgilerine şirket dışında olduklarında da erişebilmelerini sağlamak amacıyla Remote Web Workplace tasarlanmıştır.

Remote Web Workplace dinamik olarak güncellenen ve iş ortamına ulaşımı sağlayan basit, birleştirilmiş ve yüksek güvenlik sunan bir web sitesidir.

Kullanıcılar iş ortamlarına erişmek için güvenli web erişimini (Secure Web Access) kullanmaktadırlar. Adres çubuğunda göreceğiniz https yapısı gizliliği ve güvenliği sağlamak amacıyla şirfrelenmiş (encrypted) bir ortam sağlar. Böylece iş ortamımıza daha güvenli bir bağlantı sağlamış oluruz.

image001

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi adres çubuğuna ilgili URL yazıldıktan sonra oturum açma penceresi karşımıza gelmektedir. Buradaki URL : https://msg.ebs2008demo.com/Remote olarak tanımlanmıştır. Gerekli kullanıcı adı ve şifre girildikten sonra şekilde de görüldüğü gibi OK işaretine tıklıyoruz ve devam ediyoruz.

Email kontrolü ve iş görevleri gibi temel görevler çalışma alanımızın hemen ortasında görülür ve hızlı bir şekilde mail kontrolü yapılabilir.

Ayrıca sağ taraftaki çalışma alanında ise özel görevler yer almaktadır. Örneğin şifre değiştirilmesi ve kendi bilgisayarınıza uzaktan bağlanma işlemi gibi.

image002

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi Check E-mail ve Connect to Computer seçenekleri yer almaktadır. Bunlar standart olarak gelen uygulamalardır. Eğer istersek ek uygulamaları da buraya koyabiliriz ve Remote Web Workplace üzerinden şirket dışında olduğumuz zamanlarda rahatlıkla çalışabiliriz. Şimdi gelin isterseniz emaillerimize bir göz atalım bakalım sistem nasıl çalışıyor.

image003

Check E-mail tıkladığımızda yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi OWA (Outlook Web Access) karşımıza çıkmaktadır ve bizlere emaillerimizi getirmektedir. Dikkat ederseniz tam bir masaüstü görünümünde karşımıza çıkmaktadır. Ve çalışanların outlooktaki takvim  bilgilerine, kişisel kontaktlarına, tanımlamış oldukları görevlerine ve dökümanlarına erişmelerine olanak sağlamaktadır.

Şirket dışında bir yerde olduğunuzu düşündüğünüzde ve elinizin altında internet erişimi varsa çok hızlı, basit ve güvenli bir şekilde iş ortamınıza ulaşıp iş ile ilgili  bilgilerinizi temin edebilirsiniz. Kısacası her nerde olursanız olun eğer internetiniz var ise heryerden çalışabilirsiniz. Eğer Remote Web Workplace geri dönmek isterseniz Log off olmanız yeterlidir.

image004

Şimdi de uzaktan bilgisayarımıza bağlanalım ve onun üzerindeki durumu bir kontrol edelim. Bunun için Reomote Web Workplace üzerindeki Connect to Computer seçeneğini kullanıyoruz. Bu seçeneğe tıkladığımızda yukarıdaki şekil karşımıza gelmektedir ve bizden bağlanmak istediğimiz bilgisayarı seçmemizi istemektedir. Bilgisayar seçildikten sonra işyerinizdeki bilgisayarınıza Terminal Server bağlantısı sağlamış olursunuz ve aynı bilgisayarınızın karşısında oturuyormuşsunuz gibi;

          Masaüstünüze ulaşabilirsiniz,

          iş uygulamalarınıza ulaşabilirsiniz,

          dosyalarınıza ulaşabilirsiniz,

          Günlük çalışmalarınızı rahatlıkla yerine getirebilirsiniz.

Buna kısa bir örnek vermek gerekirse eğer; diyelim ki işyerinizde iken bir rapor hazırlamanız gerekiyordu ve siz acilen işyerinizden ayrıldınız ve raporu hazırlamayı unuttunuz ve bu raporun sabah mesai saati başlangıcında Genel Müdür’ün masasında olması gerekiyor. Ne yapacaksınız peki? Şirkete geri mi döneceksiniz? Hayır. İnternet olan bir ortam bulup birkaç mouse kliklemesi ile şirketteki uygulamalarınıza Remote Web Workplace ile ulaşıp raporunuzu hazırlayabilirsiniz. Bu kadar kolay.

Kaynak: www.microsoft.com/ebs

Windows Essential Business Server 2008 RC0 Demo Script

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.