Windows Server

Windows Essential Business Server 2008 Console Add-inns

Windows Essential Business Server 2008 Administration Console genişletilebilir bir yapıya sahiptir. Sistem yöneticileri istedikleri bütün uygulamaları ve servisleri yönetim konsoluna ekleyerek izleme ve yönetim işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirler.

Administation Cosole üzerindeki System Applications sekmesi şu durumda dört sistem uygulamasını izlemekte ve yönetmektedir.

          Citrix Access Essentials

          Data Protection Manager

          Security Assets

          CA ARC Serve Backup

Yukarıdaki listede de görüldüğü gibi bizim sistemizdeki uygulamaları görmekteyiz ve yönetebilmekteyiz.

image001

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi yönetim konsolumuzdaki System Applications sekmesine geçtiğimizde karşımıza ilk çıkan sekme Citrix Access Essentials’dır. Burada Citrix Server tarafından yönetilmekte olan bütün uygulamaları görmekteyiz.

Sistem yöneticileri kullanıcıların kullanımına açılmış olan bütün uygulamaları bu kısımdan görebilir ve yönetebilirler.

image002

System Applications sekmesi altındaki ikinci sekmeye baktığımızda ise karşımıza Data Protection Manager gelmektedir. Bu kısımda sistem yöneticileri network üzerinde bulunan replikasyon servislerini görebilir ve yönetebilirler. Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi şuan network üzerinde koşmakta olan servislerin hepsi sağlıklı bir şekilde çalışmaktadırlar. Listeye bakılırsa SQL ve Exchange server ile ilgli servisler görülmektedir ve gayet sağlıklı bir şekilde görevlerini yerine getirmektedirler.

image003

System Applications sekmesi altındaki üçüncü sekmede ise karşımıza Security Assets çıkmaktadır. Bu kısımda ise güvenlik ve antivirüs uygulamamız bizi karşılamaktadır.

Trend Micro Worry-Free Business Security uygulaması sunucular ve masaüstü bilgisayarlar için antivirüs çözümleri sağlamaktadır. Sürekli olarak sistem yöneticileri antivirüs ve zararlı yazılımlar ile ilgili surumlarını bu sekmeden takip edebilirler. Şekilde de görüldüğü gibi Operating System ile ilgili yapıda OK görülmektedir. Şu durumda herhangi bir sorun yok demektir.

image004

System Applications sekmesi altındaki diğer ve son sekmemiz ise diğer bir üretici olan CA Arc Serve Backup uygulaması ile ilgili sekmemizdir. Bu kısımda sistem yöneticileri yedekleme ve yedekten geri dönüş ile ilgili işlemlerini yapabilirler. Ya da ARCserve Backup Manager açarak da bu yedekleme ve geri dönüş işlemlerini yapabilirler. Diğer bir uygulama da Sysmantec Backup Exec’tir yine bu uygulama ile de yedekleme ve geri dönüş işlemleri yapılabilir.

Administration Console üzerindeki System Applications sekmemizi kısaca incelemeye çalıştık. Şimdi ise yine Administration Console üzerinde yer alan Business Applications sekmemize bir göz atalım. Bu kısımda ise karşımıza aşağıdaki liste çıkmaktadır.

          Windows SharePoint Services

          Dynamics CRM-Servers

          Dynamics CRM-Organizations

          Dynamics AX Batch Processing

          Dynamics AX Servers

          Dynamics AX Users

image005

İlk sekmemize baktığımızda karşımıza SharePoint Services çıkmatadır. Bu kısımda SharePoint services ile ilgili işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

image006

İkinci sekmede ise karşımıza Dynamics CRM Servers gelmektedir. Bu kısımda ise CRM sunucuları ile ilgili işlemleri yapabilirsiniz. Örneğin organizasyon içindeki sunucuların durudurulması veya başlatılması gibi.

image007

Bir sonraki sekmede bizleri Dynamics CRM Organizations karşılamaktadır. Bu kısımda bizler yeni organizasyonlar oluşturabilir ve bunları yönetebiliriz.

image008

Bir sonraki aşamada ise karşımıza Dynamics AX Batch Processing gelmektedir.  Bu kısımda ise bir grup veya dizi işlerinizle ilgili durum bilgisi karşınıza çıkmaktadır. Bu kısım bizlere ayrıca güçlü ve standart bir iş yönetim çözümü sunmaktadır. Örneğin kuyrukta bir birikme yığılma olup olmadığını buradan görebilirsiniz.

image009

Bu kısımda ise karşımıza Dynamics AX Servers sekmesi bizlerin karşısına çıkmaktdır. Bu kısımda ise ortamda bulunan offline veya online sunucular hakkında bizlere durum bilgisi vermektedir. Eğer kullanıcılardan sunucular hakkında bilgi talebi gelirse hızlı bir şekilde bu sekmeden sunucular hakkında bilgi edinebilirsiniz ve kullanıcıları bilgilendirebilirsiniz.

image010

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi Dynamics AX Users sekmesinde ise kullanıcıların bağlantı durumları hakkında durum bilgisi görüntülenmektedir.

Örneğin hangi kullanıcılar şuan CRM sunucularına bağlı ve hangi sunucuya bağlı olduklarını kolaylıkla görebilirsiniz.

Evet bu makalemizle birlikte Essential Business Server 2008 hakkında sizlere kısa ve net bilgiler aktarmaya çalıştım. Bu makale dizimizde tamamen Essential Business Server Administration Console üzerinden Windows Essential Business Server 2008 yönetimini inceledik.

Kaynak: www.microsoft.com/ebs

                http://www.microsoft.com/ebs/en/us/product-documentation.aspx

Windows Essential Business Server 2008 RC0 Click-Through Demo Script V1.2

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.