Blog

Windows 7 ve Windows Server 2008 2008 R2 Extended Security Updates (ESU)

Malum 14 Ocak 2020 itibari ile Windows 7, Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2 işletim sistemleri için destek süresi sona erdi. Yani artık bu işletim sistemleri için yeni günvelik güncelleştirmesi yayınlanmayacak. Bu da aslında neden bu işletim sistemlerini daha uzun süre kullanmamanız gerektiği konusunda bize bir fikir verebilir. Hatta bu haberi paylaştımız sosyal medya hesaplarımızdan birisine çok güzel bir yorum yapılmış onu sizler ile paylaşmak istiyorum.

Bu konuda hali hazırda aşağıdaki gibi bir blog postu yayınlamıştım. İsteyenler inceleyebilir.

Peki bu işletim sistemleri hala kritik bir takım uygulama ve hizmetler için kullanılıyor ve kısa süre içerisinde kaldırma imkanınız yok ise ne yapacaksınız? Tabi ki Türkiye de OS lisanslarının bile doğru dürüst olmadığı düşünülür ise desteğe para ödeyeceksiniz dediğim zaman bir gülme alabilir sizleri ama en azından kurumsal firmalar öyle yapacak. Örneğin bankaları düşünün. ATM cihazlarında çalışan işletim sistemlerinin pek çoğu hala windows 7 ve bunları kısa sürede güncelleme şansları yok. Yapanlar vardı belki ama yapmayanlar için risk alınmaz. Bu durumda Microsoft bu işletim sistemleri için 2023 yılına kadar 3 yıllık satın alınabilecek bir hizmet sunuyor, bu hizmetin ismi “Extended Security Updates (ESU)”. Doğal olarak kritik işletim sistemleri için güncelleme şu anda yapılamıyorsa eğer bu tür bir hizmet alarak hala güvenlik yamalarından faydalanabilirsiniz.

Sunucular için ise ek bir yöntem mevcut 2008 ve 2008 R2 sunucularınızı eğer Azure’ a taşırsanız bu hizmet yine sunulacak ancak herhangi ek bir ücret talep edilmeyecektir. Tabiki Azure sanal makine kullanımından doğacak bir faturanız olacaktır o ayrı!

Bu konuda daha fazla bilgi için aşağıdaki link’ i inceleyebilirsiniz.

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server/get-started/extended-security-updates

Windows 7 için bu hizmetten yararlanmak için ise aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

https://support.microsoft.com/en-us/help/4527878/faq-about-extended-security-updates-for-windows-7

Bu konudaki tüm merak ettiğiniz soruların cevaplarına ise aşağıdaki link’ ten ulaşabilirsiniz

https://support.microsoft.com/en-us/help/4497181/lifecycle-faq-extended-security-updates

Evet umarım bu tür eski nesil işletim sistemleri ile çok uğraşmak zorunda olmayacağınız bir yıl diliyorum.

Hakan Uzuner

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalı nın Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım. Profesyonel kariyerime ITSTACK Bilgi Sistemlerinde Profesyonel Hizmetler Direktörü olarak devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.