Anasayfa » Wikipedia Hakkında Karar Çıktı!

Makaleyi Paylaş

Haberler

Wikipedia Hakkında Karar Çıktı!

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, internet ansiklopedisi Wikipedia’nın Türkiye’de erişime kapatılması nedeniyle yapılan bireysel başvuruda, oy çokluğuyla ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi.

Başvuruyu görüşen Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, sitenin tamamına erişimin engellenmesinin, ifade özgürlüğünün ihlali olduğuna karar verdi. İhlal kararının 6’ya karşı 10 üyenin oyuyla alındığı öğrenildi. Karar, uygulanmak üzere Sulh Ceza Hakimliğine gönderildi.

Wikipedia kurucusu Jimmy Wales, Twitter Hesabından, “Yeniden hoş geldin Türkiye” mesajını paylaştı.

Wikimedia Vakfı Genel Müdürü Katherine Maher, “Türkiye Anayasa Mahkemesinin bugünkü kararı bilgi edinme hakkı için önemli bir adım. Ülkenin en yüksek mahkemesi dünyadaki ülkeler için emsal oluşturarak, Türk halkı için ifade özgürlüğü ve bilgiye erişim lehine bir tavır aldı. Erişimin, bu karar ışığında en kısa zamanda tekrar sağlanacağını ümit ediyoruz.”, dedi ve ekledi: “Bizler, Wikimedia olarak, herkesin her yerden bilgiye özgürce erişimini sağlamaya kararlıyız.”


Wikimedia vakfının “Erişim engelinin yasallığı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde yeniden değerlendirilmekte. Bu dava Mayıs 2019’da açıldı ve Mahkeme tarafından öncelikli statü verilmesiyle etkin şekilde hızlandırıldı. Türk hükûmeti davaya ilişkin yazılı görüşlerini Ocak ayında sunacaktır.” açıklaması dikkat çekti.

Vakıfın konuyla alakalı paylaştığı yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak

Link

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>