Haberler

WhatsApp, Instagram ve Facebook’a Ücretli Özellikler Geliyor

Meta, gelirlerindeki düşüşü telafi etmek amacıyla Meta uygulamalarına ücretli özellikler eklemeye hazırlanıyor. Milyarlarca kişi tarafından kullanılan WhatsApp, Instagram ve Facebook’a yeni ücretli özellikler eklenecek.

Meta
Meta

Dünya’nın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Meta, maddi açıdan zorlu bir süreçten geçiyor. Reklam gelirlerinde yaşanan düşüş, Apple’ın reklam izlemeye ilişkin gizlilik politikası ve kullanıcıların dijital reklam harcamalarında yaşanan düşüş nedeniyle şirket ciddi bir kayıp yaşıyor. Şirket, gelir kayıplarını telafi etmek amacıyla WhatsApp, Facebook ve Instagram uygulamalarına ücretli yeni özellikler eklemeye hazırlanıyor. Meta, yeni özellikleri geliştirmek için yeni bir grup kurulacağını geçtiğimiz hafta çalışanlarına bir e-posta gönderdi. Kurulacak ekip, Meta’nın araştırma başkanı olan Pratiti Raychoudhury tarafından yönetilecek. 

Şirketin yeni para kazanma stratejisine ilişkin Meta yetkilisi John Hegeman “İnsanların para ödemeye istekli olacağı ve ödemekten heyecan duyacağı yeni tür ürünler, özellikler ve deneyimler oluşturmak için fırsatlar gördüğümüzü düşünüyorum.” ifadelerine yer verdi. Hegeman, yeni ücretli özelliklerin ne üzerine olacağı ve ne tür değişiklikler içereceği ile ilgili ise herhangi bir bilgi paylaşmadı. 

Meta uygulamalarında ücretli dönem başlıyor

Meta’nın geliri neredeyse tamamen reklamlardan geliyor. Uygulamalarında halihazırda birkaç ücretli özellik olsa da, sosyal medya devi şu ana kadar kullanıcıları ücretlendirmeyi bir öncelik haline getirmedi. John Hegeman, ücretli özelliklerin kısa vadede ciddi bir getirisi olacağını düşünmemekle beraber uygulamalarını yeni özellikle çeşitlendirmenin kendileri için uzun vadede faydalı olacağını belirtti. Hegeman, yeni ücretli özelliklerin tam olarak oturabilmesi ve çeşitlilik için 5 yıllık bir zaman dilimine ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Kaynak: The Verge

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu