Haberler

Google Chrome’da Zararlı Yazılım İçeren 5 Uzantı Tespit Edildi

Dijital güvenlik şirketi McAfee, yaptığı araştırmada 5 farklı Google Chrome uzantısının zararlı yazılım içerdiğini tespit etti. Uzantılar 1.4 milyon kullanıcı tarafından indirilmiş durumda.

Google Chrome
Google Chrome

Cihaz güvenliği ve çevrimiçi güvenlik konusunda çalışmalar yürüten McAfee, bu hafta yayınladığı bir gönderide Google Chrome internet tarayıcısında zararlı yazılım içeren eklentiler tespit edildiğini açıkladı. Google Chrome üzerinde yer alan bu zararlı uzantılar kullanıcıların verilerine erişme, girilen internet sitelerinin ekran görüntüsünü alma ve banka hesap bilgilerine erişme amacıyla kullanılıyor. Toplamda 1.4 milyon kişi tarafından kullanılan 5 farklı Google Chrome uzantısının isimleri ve indirilme sayıları şu şekilde;

Uygulama İsmi İndirilme Sayısı
Netflix Party 800,000 
Netflix Party 2 300,000 
FlipShope – Price Tracker Extension 80,000 
Full Page Screenshot Capture – Screenshotting 200,000 
AutoBuy Flash Sales 20,000 

İsmi geçen uzantıların tamamı Chrome Web Mağazası’ndan kaldırıldı. Konu ile ilgili açıklama yapan Google yetkilileri de eklentilerin mağazadan kaldırıldığını doğruladı. McAfee bu yılın başlarında da benzer bir Chrome uzantısı tespit etmiş, uzantının 100 bine yakın kullanıcı tarafından indirildiği açıklanmıştı.

Google Chrome eklentileri güvenli mi?

Gerek Google Chrome’da gerekse diğer tarayıcılarda kullanılabilen eklenti ve uzantılar, mağazaya yüklenmeden önce birtakım kontrollerden geçiyor. Ancak zaman zaman zararlı yazılım içeren uygulamalar da çıkabiliyor. Bu noktada kullanıcıların kendi güvenliklerini sağlaması gerekiyor. Dolayısıyla herhangi bir tarayıcıda eklenti veya uzantı eklemek istediğinizde eklentinin kaynağının güvenilir olup olmadığına dikkat etmeli ve hangi verilere erişmek için izin istediğine dikkat etmelisiniz.

Siz de konu ile ilgili görüşlerinizi yorum kısmından belirtebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu