Haberler

Facebook Canlı Alışveriş Özelliğini Kapatıyor

Facebook, platformunda aktif olarak kullanılan canlı alışveriş özelliği oldukça fazla sevilerek tercih ediliyordu. Şirket yeni yaptığı açıklamada Reels odaklı ilerlemek için bu özelliğini kapatacağını açıkladı.

Faceboook, kullanıcılarına deneyim açısından harika anlar yaşatabilmek için uzun zamandır piyasada olmayan özellikler sunmaya devam ediyor. Bunlardan bir tanesi olan ve her geçen gün kullanım oranının artmasıyla gündeme gelen canlı alışveriş özelliği artık sona yaklaşıyor. Bu özelliğin yerini kullanıcıların platformda daha fazla vakit geçirebileceği Reels’ler alacak.

Reels özelliği İnstagram’a gelmesiyle birlikte bütün hesapların kullanım oranı oldukça fazla artarak elde ettikleri deneyim büyültmeye çalışılmıştır. Burada ki yapılmak istenen şey başarılı olunca Facebook adına da Reels geliştirme kararı verildi. Süreç içerisinde canlı alışveriş özelliğine odaklanmak yerine tamamen videolara odaklanmak isteyen şirket, yapacağı bütün hamleleriyle kullanıcılarına farklı bir zevk yaşatacağı düşünülüyor.

Artık Bütün Videolar Reels Olabilecek

Canlı alışveriş özelliği ilk olarak 2018 yılında Tayland’da kullanılmaya başlanarak gelişmeye açık olduğu gözlemlenmişti. 4 yıldır devam eden süreç, hızlı bir hal alarak kullanıcıların gelir elde edebildiği modele dönüştü. Özellikle herkesin kendi mağazasını oluşturabilmesi ve dilediği şeyleri satabilmesi online bir mağazadan farksız hale geldi. Canlı alışveriş belirli ülkelerde çokça kullanılsa da bazı noktalardaki düşüş Meta’nın farklı alandaki denemelerini yansıtabilmesine yol açtı.

Şirket yeni hedef olarak belirlediği ve platformu daha farklı bir tasarımla kullanıcılara sunması Reels’lerle daha kolay olacak. Yapılan açıklamalarda şirket, “Tüketicilerin izleme davranışları kısa biçimli videoya geçerken, odağımızı Meta’nın kısa biçimli video ürünü olan Facebook ve Instagram’da Reels’e kaydırıyoruz.” şeklinde bir açıklama gerçekleştirdi. Bunun yanında artık bütün videoların Reels şeklinde yayınlanabileceği, daha fazla video şeklinde paylaşımlar yapılabileceği ve elde edilen deneyimin artırılabileceği düşünülüyor.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu